Нова вакцина від COVID-19 з’явиться на пунктах вакцинації найімовірніше у четвер. На відміну від старішої версії, він також має забезпечувати стійкість до варіанту омікрон. Зробити щеплення зможуть люди, які отримали три дози вакцини від COVID-19.
У п’ятницю до Польщі доставили першу партію вакцин проти COVID-19 – понад 450 тис. доз Moderny Spikevax bivalent Original / Omicron BA.1, що забезпечує захист не лише від уханьського вірусу, а й від варіанту омікрон, який домінує з початок цього року (на даний момент переважно у вигляді підваріантів BA.4 та BA.5). Фармацевти, які замовляли препарати для аптек як пунктів вакцинації, очікують їх уже у четвер.
На перший погляд Moderna, потім Pfizer
– Наразі проти нового варіанту омікрон оновлено дві вакцини – Comirnaty від Pfizer/BioNTech та Spikevax від Moderna. Обидва зареєстровані Європейським агентством з лікарських засобів і допущені до торгівлі на європейському ринку, – каже Томаш Дзесцітковський, вірусолог з Медичного університету Варшави.
Перша партія з 450 тис. доз вакцини Moderna була доставлена до Польщі, але наступні поставки, швидше за все, включатимуть вакцину Pfizer / BioNTech, оскільки Moderna розміщує свої вакцини переважно на американському ринку.
– Це пов’язано з тим, що уряд США був донором досліджень вакцини Spikevax. Польща першою отримала препарат Moderny, тому що цій компанії вдалося виготовити сучасну вакцину швидше, ніж компаніям Pfizer і BioNTech, пояснює д-р Дзецятковський.
Що таке оновлення вірусу до підваріанта Omicron? – Замість однієї версії мРНК, характерної для вірусу 2020 року, буде дві версії – мРНК уханського вірусу та мРНК варіанту омікрон. МРНК старого штаму вірусу залишили в оновленій вакцині, оскільки вона створює сильніший імунітет до дельта-варіанту SARS-CoV-2, який все ще циркулює серед населення, пояснює Дзецятковскі.
Препарат SpikevaxShutterstock
Spikevax Bivalent Original / Omicron BA.1 є двовалентною вакциною, яка демонструє ефективність проти вірусу Wuhan, а також проти варіанту omicron BA.1. На думку експертів, ефективність проти BA.1 також забезпечує захист від BA.2.
Для кого призначена нова вакцина?
Оновлений препарат зможуть отримати лише люди, які вже зробили три дози вакцини, тобто обидві базові дози та одну бустерну. Нова формула буде введена як друга бустерна доза (другий бустер), також відома як четверта доза. EMA також підтвердила, що оновлені вакцини починають використовуватися як бустерні, тому їх не можна вводити людям, які не зробили основну вакцину.
Якщо на щеплення від COVID-19 прийде людина, яка раніше ніколи не була щеплена, її щеплють однією з чотирьох оригінальних вакцин: класичними препаратами Pfizer або Moderna, Johnson & Johnson або Novavax.
Нові версії вакцин незабаром
Коронавірусні варіанти
Першим ідентифікованим варіантом COVID-19 став т.зв варіант дикого типу, званий Уханьським варіантом, який був виділений у 2019 році, і на початку 2020 року проти нього були розроблені наявні на даний момент вакцини. У серпні 2020 року вчені ідентифікували британський альфа-варіант, південноафриканський гамма-варіант і бразильський бета-варіант. Вони були вірулентнішими, ніж уханьський варіант, але вакцини працювали проти них досить добре, понад 80 відсотків проти понад 90 відсотків уханьського варіанту.
У жовтні 2020 року в Індії був виявлений дельта-варіант, який спочатку називався індійським, а в листопаді 2021 року в Ботсвані виявили варіант омікрон, який 26 листопада 2021 року було віднесено до категорії варіантів, що викликають занепокоєння, тобто такого, що викликає хвиля епідемії (Існують також варіанти інтересу, які в деяких ситуаціях можуть стати варіантами ризику.
Як пояснив у липні tvn24.pl доктор-хабіліт Томаш Дзецістковський, омікрон був першим варіантом, у якому виділили підваріанти, тобто генетичні лінії. На початку 2022 року були виявлені варіанти BA.1 і BA.2, які викликали зараження взимку і ранньою весною, а в травні інші підваріанти – BA.4 і BA.5, відповідальні за більшість поточних заражень, були ідентифіковані.
Основне джерело фото: Shutterstock