Вчені повстають проти медійних назв нових підтипів COVID-19, таких як «грифон», «Цербер» або «Хірон». – Небезпечні міфологічні назви не викликають нічого, крім плутанини, – вважає професор Аґнєшка Шустер-Чесельська, вірусолог з Університету Марії Склодовської-Кюрі в Любліні. Експерти також виступають проти термінів «твінемія» та «тридемія» щодо коінфекції грипу, COVID-19 та RSV. Вони створюють непотрібний страх.
У перші тижні і навіть місяці пандемії назва коронавірусу не була проблемою – достатньо було COVID-19. Сьогодні, через 2 роки і 7 місяців після анонсу, навіть найбільш зацікавлені починають губитися в назвах наступних варіантів. Тим більше, що на додаток до офіційно обов’язкових з’являються неформальні.
Рік тому все було простіше. Найбільше заражень спричинив дельта-варіант, винуватець наступної великої хвилі після «британської» альфи. Однак у листопаді 2021 року було ідентифіковано омікрон, який має кілька підваріантів, відповідальних за більшість інфекцій, з якими ми маємо справу сьогодні.
Таким чином, у звітах про дослідження та повідомленнях ЗМІ переважають складні символи BA.1, BA.2, BA.4 та BA.5, а також BQ.1 або XBB, який є рекомбінантом BA.2.10.1 та BA. 2,75 підваріантів. Наразі Європейський центр профілактики та контролю захворювань (ECDC) здійснює моніторинг варіанта B.1.1.529.
Ґрифіндорець, далекий від світу науки
Ймовірно, тому в ЗМІ, переважно в соціальних мережах, почали з’являтися такі назви, як «грифон» (для варіанту XBB), «Цербер» (як альтернатива BQ.1.1), «Трифон» або навіть «дельтакрон». Експерти попереджають, що вони не мають нічого спільного з номенклатурою, якою користуються вчені.
– Це не офіційно обов’язкові назви, а терміни, вигадані іноземними журналістами популярних ЗМІ, яким набридли загадково звучачі абревіатури на кшталт BA.1.1 чи BA.2.75.2. Їх вирішили замінити «грифоном» (міфічною істотою з тілом лева та головою і крилами орла) або «Хіроном» (наймудрішим і найцивілізованішим із кентаврів). Вчені сприймають це як черговий ажіотаж у ЗМІ, який може викликати непотрібну плутанину серед читачів, – каже доктор. Томаш Дзеценковський, вірусолог з Медичного університету Варшави.
«Ці грізні міфологічні назви вносять лише плутанину», – погоджується проф. Агнешка Шустер-Цесельська з кафедри вірусології та імунології Університету Марії Склодовської-Кюрі в Любліні.
Грецькі букви не клеймлять
Чому вчені не проти «альфи» і «дельти», а проти «грифона», «Хірона» або «Цербера»? Офіційно дозволено використання літер грецького алфавіту. 31 травня 2021 року Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) запровадила прості назви типів COVID-19: альфа, бета, гамма або дельта. Грецькі літери тепер призначаються як для цікавих, так і для проблемних варіантів. Найпоширеніший варіант на сьогоднішній день називається 15-та літера грецького алфавіту, або омікрон.
– Назви, які походять від грецьких літер, були простішими та менш стигматизуючими, ніж попередні, похідними від місця, де було виявлено наступний штам вірусу. Дослідники не хотіли, щоб початковий варіант асоціювався з китайським містом Ухань, а наступні – з Великобританією (альфа-варіант), Південною Африкою (бета), Бразилією (гамма) або Індією (дельта). Нагадаємо, що на початку ми знали їх як китайський, британський, південноафриканський, бразильський чи індійський варіант, – зазначає Анжеліка Аплас, лабораторний діагност із відділу генетики та геноміки Центральної клінічної лікарні Міністерства внутрішніх справ та адміністрації. у Варшаві.
Для домінуючого варіанту були зарезервовані грецькі літери. – Ядро генетичної частини вірусу незмінне, але в його генетично нестабільних фрагментах можуть відбуватися мутації, створюючи підваріанти. Їх так багато, що якби ви захотіли назвати їх грецькими літерами, у вас би швидко закінчилися букви в алфавіті. Тому їх маркують відповідно до правил лабораторної таксономії, де букви та цифри означають наступні мутації, – пояснює проф. Анджей Маршалек, національний консультант у галузі патоморфології, керівник відділу профілактики раку та заступник директора з охорони здоров’я Великопольського онкологічного центру.
«Цифровий» родовід вірусу
– Основою є лінія, з якої походить варіант. До нього додаються цифри, що позначають мутації. Це дозволяє класифікувати їх у загальнодоступних міжнародних геномних базах даних, необхідних людям, які займаються генетикою. Ця послідовність літер і цифр є своєрідним «родоводом», генеалогічним деревом, яке допомагає легко ранжувати наступний підваріант, пояснює Аплас.
Складні назви зберігаються, зокрема, тому, що вони становлять готовий «рецепт» вакцин: – Подальші вакцини, а точніше бустери, виробляються саме для нових підваріантів. Уникати плутанини допомагають уніфіковані назви, якими користуються вчені всього світу, пояснює експерт.
Все вказує на те, що до послідовності букв і цифр доведеться звикати. Принаймні до тих пір, поки більшість інфекцій і надалі спричиняються підваріантами досить заразного, але більш м’якого, ніж його попередники, омікрон.
«Твіндемія» також є неправильним
Вчені також бунтують проти термінів «твіндемія» і «тридемія» або «потрійна демія». – Це не що інше, як співіснування респіраторних вірусів, природне явище восени та взимку, коли вірусна інфекція грипу може співіснувати з респіраторно-синцитіальним вірусом (РСВ) або ковідом. Давати йому англійські назви, які до того ж не мають нічого спільного з мовою науки, викликає зайвий страх, вважає Шустер-Цєсельська.
Аплас пояснює, що цього сезону можлива так звана компенсаторна епідемія грипу або РСВ. – Під час пандемії протягом двох років ми ізолювалися не лише від вірусу SARS-CoV-2, а й від інших вірусів, зокрема грипу, RSV чи вірусів, що викликають кишкові інфекції у дітей. Тепер, коли ми перестали дотримуватися правил соціального дистанціювання, вони атакували з більшою силою і можуть виникати одночасно, – каже діагност.
І Джецентковський додає, що кожна супутня інфекція буде важчою, тому що це властива всім супутнім інфекціям. – Однак немає причин хвилюватися, що ці віруси створять небезпечний гібрид в організмі людини. Це правда, що нещодавно в “Nature Microbiology” з’явилася дуже цікава наукова стаття, яка показала можливість гібридизації між вірусом грипу та RSV, але це було виявлено лише в клітинній лінії в умовах in vitro. Однак у нас немає доказів того, що щось подібне може виникнути в організмі людини. Це викликає занепокоєння, адже такого випадку науці раніше не було відомо, але шансів, що такий гібрид спричинить пандемію, немає, – заспокоює вірусолог.
Офіційні назви та лінії SARS-CoV-2 можна знайти за адресою: www.who.int/en/activities/tracking-SARS-CoV-2-variants
Основне джерело фото: Якуб Качмарчик/PAP