Космічний телескоп Джеймса Вебба знайшов свою першу позасонячну планету. LHS 475 b за розміром схожий на Землю та обертається дуже близько до своєї материнської зірки в сузір’ї Октанта. Вчені сподіваються, що дані, зібрані за допомогою телескопа, допоможуть нам краще зрозуміти далекі скелясті світи.
Космічний телескоп Джеймса Вебба надає нам знання про позаземні об’єкти з 2022 року. Його лінза поверталася в багатьох напрямках, від гігантських туманностей до небесних тіл, розташованих у нашій Сонячній системі. Тепер за допомогою вимірювальних приладів вчені змогли підтвердити існування нової екзопланети – планети, що обертається навколо зірки, відмінної від Сонця.
Жаркий клімат, короткий рік
Планета названа LHS 475 b і має майже такий же розмір, як Земля – 99 відсотків діаметра нашої планети. Віддалений від нас на 41 світловий рік. На небі цю планетну систему видно в сузір’ї Октанта.
Дослідники встановили, що поверхня небесного тіла на кілька сотень градусів тепліша за Землю. Поки що невідомо, чи є у нього атмосфера, але якщо вона є, умови на LHS475 b можуть бути подібними до тих, що на Венері. Планета обертається навколо своєї зірки – холодного червоного карлика – всього за два дні.
«Дані, отримані з обсерваторії, чудові, — пояснює Ерін Мей з лабораторії прикладної фізики Університету Джона Гопкінса. – Телескоп настільки чутливий, що може легко виявити багато молекул, але ми поки що не можемо зробити певних висновків щодо атмосфери самої планети.
Джейкоб Лустіг-Ягер з лабораторії прикладної фізики Університету Джона Хопкінса додав, що зібрані дані дозволяють виключити наявність певних типів атмосфер. На планеті точно немає густої, схожої на метан атмосфери супутника Сатурна Титана. Однак можливо, що на LHS475 b існує щільна тонка атмосфера чистого вуглекислого газу, але для підтвердження її присутності або відсутності потрібні додаткові спостереження.
Екзопланета LHS 475 b – бачення художникаNASA, ESA, CSA, Л. Хустак (STScI)
Місія тільки починається
Вчені вибрали ціль своїх спостережень після ретельного аналізу об’єктів космічної обсерваторії США Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS). Дані TESS показали, що LHS 475 може супроводжуватися планетою, але для підтвердження цього потрібні додаткові спостереження.
Зрештою, для пошуку планети використовували криву блиску зірки та спектрограф ближнього інфрачервоного діапазону NIRSpec на борту телескопа Вебба. Коли небесне тіло обертається навколо зірки, у певний момент здається, що воно «проходить» перед обличчям зірки з точки зору спостерігача. Оскільки LHS475 b обертається навколо зірки всього за два дні, спостереження швидко показали, що планета існує.
«Новаторське спостереження скелястої планети розміром із Землю відкриває двері для майбутніх досліджень», — пояснює Марк Клемпін, директор відділу астрофізики в штаб-квартирі NASA у Вашингтоні, округ Колумбія. «Телескоп Webb наближає нас до кращого розуміння земноподібних світів за межами нашої Сонячної системи, і його місія тільки починається».
Телескоп Джеймса ВеббаPAP/Reuters/Adam Ziemienowicz
Основне джерело фото: NASA, ESA, CSA, Л. Хустак (STScI)