Астронавти Міжнародної космічної станції, які застрягли на ній через пошкоджену транспортну капсулу, повернуться на Землю у вересні, повідомили в російському космічному агентстві “Роскосмос”. Спочатку місія була запланована на березень, але через технічні проблеми її перенесли на півроку. Астронавти прибули на станцію у вересні 2022 року, а це означає, що вони проведуть далеко від Землі 12 місяців.
У вересні минулого року російський корабель “Союз МС-22” пристикувався до Міжнародної космічної станції (МКС) з трьома астронавтами на борту: росіянами Сергієм Прокоф’євим і Дмитром Петліним і американцем Френком Рубіо. У грудні було виявлено витік теплоносія в зовнішньому радіаторі капсули. Несправність виявилася настільки серйозною, що доставляти екіпаж на Землю на цьому кораблі було б небезпечно. З тих пір російське космічне агентство «Роскосмос» розмірковує про те, коли і як повернути астронавтів «в пастку» на МКС додому.
Повернувся через рік
Російське космічне агентство повідомило у вівторок, що екіпаж повернеться на Землю у вересні на борту транспортної капсули “Союз МС-23”. Це означає, що астронавти проведуть на МКС близько року. У “Роскосмосі” додали, що тривале перебування в космосі – місії на МКС зазвичай тривають шість місяців – не становить загрози для здоров’я екіпажу і що вони раді новині про продовження своєї місії. Це не перший подібний випадок – у 2021 році на станції рік провели ще двоє астронавтів.
Спочатку Роскосмос планував доставити астронавтів на Землю в лютому. Однак цього не сталося через поломку іншого російського корабля, пристикованого до МКС, «Прогрес МС-21», у якого також стався витік системи охолодження. Його виявили в першій половині лютого. До з’ясування причини цього збою було прийнято рішення відкласти запуск корабля “Союз МС-23”.
Як повідомило в неділю Російське космічне агентство, “Прогрес МС-21” затонув у Тихому океані. “Корабель зійшов з орбіти, увійшов в атмосферу і впав. Частини його конструкції, які не згоріли, були знайдені в південній частині Тихого океану в суботу”, – йдеться в релізі.
На капсулі MS-22 видно пошкодженняReuters/Роскосмос
Зовнішні удари
У вівторок “Роскосмос” заявив, що витік “Прогресу МС-21” був спричинений “зовнішніми ударами”. Космічне агентство повідомляє, що на зовнішній стороні капсули, зокрема на радіаторі та сонячних панелях, були характерні отвори.
Причиною пошкодження корабля “Союз МС-22”, який виводив космонавтів на орбіту, став удар об космічний камінь. Невеликий метеороїд влучив у корабель і пробив його зовнішню оболонку. Утворився отвір діаметром менше одного міліметра.
«Космічні місії завжди несуть величезний ризик виникнення надзвичайних ситуацій, що загрожують життю астронавтів», — пояснили в Роскосмосі. – Удари метеороїда з космічним кораблем або орбітальну станцію траплялися і раніше, але, на відміну від “Союза МС-22”, вони ніколи не мали таких серйозних наслідків. Жодна країна не має системи відстеження осколків діаметром близько 1 міліметра, додав він.
Міжнародна космічна станція (МКС)Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz/PAP
Reuters, phys.org, tvnmeteo.pl
Основне джерело фото: Reuters/Роскосмос