Вперше в історії для відвідувачів оприлюднили чернетку «Прусського поклону» Яна Матейка. Дизайн витвору XIX століття можна побачити в королівському замку Вавель у Кракові до середини вересня 2023 року. На його основі Матейко згодом написав одну зі своїх найвідоміших картин.
Його створили за сім років до завершення роботи над фінальною роботою, досі жодного разу не демонстрували на виставках. Вперше в історії олійний ескіз картини Яна Матейка «Прусська шана» можуть побачити не лише консерватори та працівники музейних складів. Дизайн витвору ХІХ століття було надано відвідувачам владою королівського замку Вавель.
Читайте також: Совині гори. Срібна копальня 15-го століття, виявлена роками пізніше
Сенсаційна подія. Раніше ескіз бачив імператор
Картина «Прусська шана» була написана Яном Матейком у 1879-1882 роках. Його ескіз, однак, був створений набагато раніше, вже в 1874 році. Прототип однієї з найвідоміших робіт краківського художника був показаний за рік до завершення остаточного варіанту твору під час візиту цісаря Франца Йосифа I до майстерні Матейка.
Ескіз «Прусської шани»Єремі Добжанський, Королівський замок Вавель
«Потім робота потрапила до приватного колекціонера і залишається в його родині донині. Через 149 років, вперше в історії, королівський замок Вавель хоче представити унікальну роботу художника широкій публіці. Це сенсаційна подія. .майстерня видатного художника», – сказала Уршуля Волак-Дудек, прес-секретар Вавеля.
Читайте також: Кіт сховався у Лігві Дракона біля Вавеля
«Прусська поклона» Яна МатейкаЯцек Беднарчик/PAP
– Ця картина востаннє була на публіці 150 років тому, відтоді вона залишилася в приватних колекціях. У зв’язку з тим, що Королівський замок Вавель дуже хоче поділитися своїми скарбами, власники люб’язно погодилися, що протягом наступних кількох місяців ця картина буде виставлена в Залі сенаторів, – наголосив під час церемонії директор замку Анджей Бетлей. розкриття ескізу.
Режисер звернув увагу, що «Прусська шана» була призначена для Сенаторського залу, який тоді готували до ремонту. Картина була збережена в Національному музеї в Кракові до ремонту інтер’єрів Вавеля. У 1930-х роках Адольф Шишко-Богуш підготував проект облаштування Сенаторської зали, де мала бути виставлена картина. Зрештою, однак, він залишився як депозит у Суконних рядах у Кракові, де робота зберігається досі.
Ескіз «Прусської шани» на ВавеліДанута Матлох, Міністерство культури та національної спадщини
Читайте також: Світлини євреїв Кракова на площі колишнього гетто. Одні пережили пекло, інші в ньому загинули
Відмінності в деталях
Ескіз помітно відрізняється від остаточного варіанту картини. Різниця, яка вражає з першого погляду, це розмір. Ескіз має 37 сантиметрів у висоту і 76 сантиметрів в ширину, а готова «Прусська шана» приблизно в десять разів більша – 388 сантиметрів і 785 сантиметрів відповідно.
Віфлеєм також звернув увагу на відмінності в деталях. У «мініатюрі» деякі групи персонажів відсутні, а деякі уявляються по-іншому – наприклад, Станьчик, який більше заглиблений у роздуми. багато елементів, які були включені в остаточну роботу, також відсутні: королева Бона та персонажі в лоджії Сукенніце.
– Перш за все, ви можете побачити рух пензля, це не закінчена картина, тут ви можете побачити цю чудову лінію Яна Матейка, – сказав Бетлей. – Цей олійний етюд дає змогу повною мірою побачити і повністю зрозуміти майстерність Яна Матейка, – зазначив він.
Мільйони на Вавельські інвестиції та підземну виставку
У суботу міністр культури та національної спадщини, віце-прем’єр-міністр Пьотр Глінський оголосив, що його міністерство надасть королівському замку Вавель понад 38 мільйонів злотих на інвестиції, спрямовані на те, щоб зробити королівську резиденцію більш доступною. Цього року замок отримає 22 мільйони злотих на реалізацію проекту «Підземний Вавель». Усю суму мають передати музейникам до кінця 2025 року.
Читайте також: У Вавельські підвали вперше спустяться відвідувачі. Музейники покажуть, як змінювався замок
– Сьогодні ми хотіли розповісти вам про безпрецедентну програму відкриття метро Вавель. Йдеться про те, щоб ті частини Вавельського пагорба та замку були доступні для громадськості, які досі не були відкритими, зазначив віце-прем’єр.
Нова виставка, як оголосив директор Betlej, покаже відвідувачам, «як на початку 16 століття був зведений і реалізований королівський замок Вавель».
Основне джерело фото: Єремі Добжанський, Королівський замок Вавель