Як звучить магнітне поле Землі? Вчені, які співпрацюють з Європейським космічним агентством (ESA), успішно «переклали» магнітні сигнали на мову звуків. Окрім публікації в Інтернеті, записи також програвали через гучномовці на одній із площ Копенгагена, щоб люди усвідомили, «як змінилося наше магнітне поле за останні 100 000 років». Ефект тривожний, але водночас захоплюючий. Слухайте.
Магнітне поле Землі — це динамічна «бульбашка», яка захищає нас від космічних променів і заряджених частинок, що переносяться потоками сонячного вітру. Коли частинки стикаються з атомами та молекулами – головним чином кисню та азоту – у верхніх шарах атмосфери, частина енергії від цих зіткнень перетворюється на зелено-блакитне світло від полярного сяйва.
Звуки цього поля, навпаки, не чутні людським вухом. Для створення унікальних записів, які зараз доступні, ми використали, серед іншого, дані, зібрані в рамках місії ESA Swarm – системи з трьох супутників, які проводять вимірювання магнітного поля Землі з 2013 року. Сигнали, використані в проекті, були об’єднані зі старішими даними 2011 року, коли вимірювальним пристроям вдалося зафіксувати взаємодію поля нашої планети з сонячним вітром.
Над кінцевим результатом працювали вчені з Датського технічного університету під наглядом Європейського космічного агентства (ESA).
Магнітне поле Землі – художнє баченняМедіалабораторія ESA / ATG
Буря в навушниках
Вчені перетворили магнітні сигнали на звук, перекриваючи два шляхи. Це призвело до запису, який містив потріскування, тихе дзижчання та звуки, схожі на важке дихання. Для чогось, що захищає нас, результат може здатися жахливим. Під записом з’явилися коментарі інтернет-користувачів, які описували звуки як “паралізуючі” та “викликають мурашки по спині”.
«Наша команда використовувала дані супутників ESA Swarm, а також інші джерела, і використала ці магнітні сигнали для маніпулювання звуковим представленням магнітного поля», — пояснює Клаус Нільсен з Датського технічного університету, співавтор відео. – Наш проект був задовільною спробою поєднати мистецтво і науку, – підкреслює він.
Напруженість магнітного поля в літосфері (корі і зовнішній мантії) ЗемліDTU / ESA
Ось як звучить сто тисяч років магнітного поля
Звуки магнітного поля стали доступними не тільки в Інтернеті. Зараз вони вийшли на вулиці – буквально. Вченим вдалося отримати доступ до аудіосистеми, що складається з понад 30 динаміків, закопаних у землю на площі Солб’єрг у Копенгагені.
«Ми встановили їх так, щоб кожен динамік представляв інше місце на Землі та демонстрував, як наше магнітне поле змінилося за останні 100 000 років», — пояснює Нільсен.

«Звуки» магнітного поля в КопенгагеніESA
Намір, звичайно, не в тому, щоб налякати людей – вчені намагаються нагадати нам, що магнітне поле існує. Хоча його «звуки» трохи тривожні, життя на Землі без нього не могло б існувати.
Science Alert, ESA, tvnmeteo.pl
Основне джерело фото: ESA