У Польщі існує понад три тисячі видів метеликів, але майбутнє багатьох із них під загрозою, в основному через діяльність людини. Між тим вони надзвичайно корисні комахи. Вважається, що за заслугами в запиленні рослин у всьому світі вони поступаються лише бджолам. 14 березня – День метелика.
Метелики – це дуже велика група комах, більше їх видів лише у жуків. У всьому світі існує від 150 000 до 170 000 видів, близько 3100 описано в Польщі, більшість з яких нічні метелики, або молі. Любителі природи відзначають 14 березня День метеликів, щоб підкреслити важливість цих корисних створінь. Вони є важливою частиною екосистеми, серед іншого, тому що беруть участь у запиленні рослин, у тому числі сільськогосподарських культур. «Вони надають людині послугу на мільярди злотих», – йдеться на порталі lasy.gov.pl.
Вважається, що метелики займають друге місце після бджіл за запиленням рослин у всьому світі.
Метелики в Польщі – види, тривалість життя, цікаві факти. Що таке нічні метелики?
Королева метелик махаон (Papilio machaon)Shutterstock
Метелики – комахи, що викликають особливе занепокоєння
Чому так багато метеликів знаходяться під загрозою зникнення? Значною мірою в цьому винна діяльність людини, яка все інтенсивніше використовує території свого проживання. Як наголошують експерти, особливо плачевні наслідки приносить скошування лугів, чагарників чи газонів у невідповідний час. Їх розорювання або використання засобів захисту рослин може призвести навіть до повного знищення місць існування.
Відповідно до розпорядження міністра довкілля від 16 грудня 2016 року про охорону видів у Польщі під суворою охороною перебуває 20 видів метеликів, а під частковою – 16 видів. Однак проблема ширша, і за оцінками майже половина видів денних метеликів у нашій країні потребує особливого догляду, а кілька видів знаходяться під загрозою зникнення.
Метелики і зміна клімату
Метелики холоднокровні, а це означає, що температура їх тіла повністю залежить від умов навколишнього середовища. Будь-яке нагрівання чи охолодження повітря, навіть лише на один градус, може мати значення. Хвилі екстремальних температур або бурхливі погодні явища є особливо небезпечними, оскільки вони дають цим відносно короткочасним комахам мало часу для можливої міграції.
Вчені з Кембриджа помітили, що підвищення середньої температури внаслідок зміни клімату є смертельною загрозою для деяких видів. Виявляється, відносно добре переносять зміни клімату великі і яскраві метелики, які вміють розставляти світловідбиваючі крила під потрібним кутом до сонячних променів.
У гіршому становищі, кажуть вчені, різнокольорові метелики, яким набагато важче адаптуватися до вищих температур.
Данайська метеликShutterstock
Цікаві факти про метеликів
Найбільшим метеликом у Польщі вважається смертельна моль із сімейства Sphingidae. Розмах його крил досягає 13-14 сантиметрів. Своєю назвою він зобов’язаний малюнку на спині, що нагадує череп. Цей нічний метелик видає дуже цікаві звуки – він свистить, щоб відлякати нападника.
Коли з’являються метелики? Це залежить від виду. Деякі можна побачити вже ранньою весною. Однак є метелик, який з’являється вже в лютому – пантова міль.
Де живуть метелики? У теплу пору року їх найчастіше можна побачити в садах, на луках і полях. Взимку деякі види відправляються в подорож, а ті, що залишаються, переходять у стан, який називається дипаузою. Це зимовий сон комах.
Дорослі метелики проводять лише невелику частину свого життя. Однією зі стадій розвитку цієї комахи є гусениця.
lasy.gov.pl, zoo.wroclaw.pl, Атлас національних метеликів, tvnmeteo.pl
Основне джерело фото: Shutterstock