Метеоритний потік, також відомий як «дощ із падаючих зірок», — явище, яке щороку очікують багато любителів спостереження за небом. Однак не всі знають, що саме це за явище. Що таке метеори і звідки беруться їхні «дощі»? Коли найкращі можливості спостерігати це явище в Польщі?
● «Падаючі зірки» — уламки космічної породи, які згоряють, потрапляючи в атмосферу Землі.
● Коли це явище надзвичайно інтенсивне, ми називаємо його «падаючими зоряними дощами» або метеорними потоками.
● Метеоритні дощі можна спостерігати в Польщі багато разів на рік.
● До найбільш вражаючих метеорних потоків належать Персеїди, Леоніди та Гемініди.
Метеорний дощ, також відомий як дощ падаючих зірок, — це явище, коли багато метеорів з’являються через короткі проміжки часу, іноді навіть одночасно. Це відбувається, коли наша планета пролітає крізь хмару кам’яних крихт, що обертаються навколо Сонця, залишених, наприклад, у результаті розпаду комети. Ці крихти називаються метеороїдами, а така хмара – метеороїдним роєм.
Падаючі зірки
Коли метеороїд входить в атмосферу Землі на величезній швидкості, він швидко нагрівається і короткочасно світиться. Часто можна помітити затягнуту ним світну смугу – таке видиме на небі явище називається метеором, також відомим як падаюча зірка.
Якщо Земля проходить крізь рій такого сміття і метеори з’являються з великою інтенсивністю, то це називають метеорним потоком або дощем із падаючих зірок. Під час такого дощу за годину можна спостерігати від кількох десятків до кількох сотень таких явищ у безхмарному небі.
Метеорити і метеориЗемєнович Адам / PAP
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Метеор, метеорит і метеороїд – що це? Як розпізнати знайдений метеорит?
Метеоритні дощі
У нашій сонячній системі є багато роїв метеороїдів. Зазвичай вони зобов’язані своїми назвами сузір’ям, з яких – як видимі метеори – наближаються до Землі. Однак насправді вони походять зовсім не від них. Наприклад, Персеїди видно перед зіркою Ета Персея в сузір’ї Персея, але насправді є залишками неспорідненої комети Свіфта-Таттля.
У Польщі кілька разів на рік можна спостерігати метеорні дощі. Найвідоміші та найпомітніші метеорні дощі походять від таких роїв:
● Квадранти – відбувається між 1 і 5 січня, з максимумом 3 січня; ● Ліріїди – відбувається між 15 і 28 квітня, максимум 22 квітня; ● eta Aquarides – відбувається з 19 квітня по 28 травня, максимум 6 травня; ● Camelopardalides – відбувається між 23 і 24 травня, а максимум припадає на 24 травня; ● Червневі боотиди – відбувається між 22 червня і 2 липня, максимум 28 червня; ● Персеїди – відбувається між 17 липня та 24 серпня, максимум 12 серпня; ● Драконіди – відбувається між 6-10 жовтня, з максимумом 8 жовтня; ● Оріоніди – відбувається між 2 жовтня і 7 листопада, максимум 8 жовтня; ● Леоніди – відбувається між 14 і 21 листопада, і має максимум 17 листопада; ● Гемініди – відбувається між 7 і 17 грудня, максимум 14 грудня; ● Урсда – відбувається між 17 і 26 грудня, а максимум має 22 грудня.
На додаток до метеорів, віднесених до окремих роїв, він також виділяється так звані спорадичних метеорів. Це метеори, які не були віднесені до жодного рою, хоча на практиці це метеори, що належать до старих роїв, розсіяних різними гравітаційними та негравітаційними ефектами. Ці рої дуже неактивні або навіть більше не існують.
Персеїди, Гемініди, Леоніди
Один із найвидовищніших метеорних дощів, які спостерігаються в Польщі рій Персеїд. Його пік інтенсивності припадає на ніч з 12 на 13 серпня, яку часто називають «ніччю падаючих зірок». Цей рій був відомий ще в давнину. Через максимальну дату його ще називають «сльозами святого Лаврентія» — 10 серпня є датою його мученицької смерті.
Не менш привабливим, адже він вважається найшвидшим метеоритним дощем, є листопад рій Леонідів, а також у грудні Гемініди рій. Другий унікальний тим, що в безхмарному небі дозволяє спостерігати понад сотню метеорів на годину, і передує різдвяному сезону.
Нічне небо в серпні – де шукати рій ПерсеїдМарта Сіткевич – PAP / DPA
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Tau Herkulidy 2022. Метеоритні дощі також у польському небі
Основне джерело фото: Shutterstock