Mycobacterium leprae – бактерії Mycobacterium leprae – можуть регенерувати печінку. Такі висновки останнього дослідження вчених з Единбурзького університету. Команда провела спостереження за броненосцями і виявила, що в інфікованих особин органи були в ідеальному стані та розмірі, оскільки клітини були «перепрограмовані».
Проказа – одна з найдавніших і найважчих хвороб в історії людства. Викликається паразитичною бактерією Mycobacterium leprae, який протягом інфекція пошкоджує шкіру, нерви та інші тканини. Це не дуже заразне захворювання, воно поширюється через повторний і надмірний контакт зі слизом інфікованої людини, і до 95 відсотків інфекцій не закінчуються хворобою. Крім того, його можна вилікувати сумішшю сучасних препаратів.
Заражених броненосців досліджено
Ці бактерії в природі зустрічаються в броненосцях (Dasypus novemcinctus), і, вивчаючи взаємодію між мікробом і його господарем, дослідники виявили, що бактерія здатна «перепрограмувати» клітини. Дослідження на цю тему нещодавно опублікували в науковому журналі «Cell Reports Medicine».
Команда вчених з Единбурзького університету під керівництвом Семюеля Хесса виловила 45 заражених броненосців M. leprae, з яких 13 протистояли інфекції. Потім вони порівняли свою печінку з печінкою 12 тварин, які не були інфіковані.
Виявилося, що у заражених особин була більша печінка – їхні органи були ідеально збільшені та функціонували нормально. Вони мали відповідні типи тканин у всіх місцях, а також пропорційно розширені кровоносна система та жовчні протоки.
«Якщо ми зможемо визначити, як бактерії викликають збільшення печінки, не викликаючи жодних негативних наслідків у цих тварин, ми зможемо розробити безпечні втручання для регенерації старіючої печінки та її тканин», — сказала біолог Анура Рамбуккана, яка брала участь у дослідженні. в дослідженнях.
Броненосець (Dasypus novemcinctus)Shutterstock
Вплив на регенеративну медицину
Поки що здається, що бактерії навчилися регенерувати та збільшувати кількість правильних клітин шляхом еволюції. Деталі процесу не зовсім зрозумілі, але M. leprae ймовірно, він може перепрограмувати дорослі клітини печінки, щоб вони стали схожими на стовбурові, дозволяючи всій додатковій тканині печінки розвиватися належним чином. Це призвело до абсолютно здорової розмірної печінки без ознак старіння, рубців або пухлин.
Дослідники раніше додали, що бактерії прокази можуть робити щось подібне до клітин Шванна, які знаходяться в нервовій системі.
«Тож прагнення регенеративної медицини «створити» функціональний орган — це не чиста теорія, але вона також має природну основу», — зазначив Гесс.
Печінка людини, як єдиний орган, має здатність спонтанно відростати, принаймні частково, навіть при повторних пошкодженнях і запаленнях. Однак на його поверхні видно будь-які пошкодження. Розуміння того, як бацила прокази може регенерувати тканину печінки, може одного разу допомогти нам зробити революцію в медицині.
«Хоча це несподіване та нетрадиційне дослідження, це еволюційно складне дослідження могло б покращити наше розуміння механізму регенерації», — сказали дослідники.
Mycobacterium lepraeShutterstock
Основне джерело фото: Shutterstock