Європейський парламент у середу прийняв закон про мінімальну зарплату для працівників Європейського Союзу. «Вони встановлюють мінімальні вимоги щодо адекватності мінімальної заробітної плати, передбачені національним законодавством або узгоджені шляхом колективних переговорів», — йдеться в прес-релізі. Директива з цього приводу поширюватиметься на всіх працівників Союзу, які мають трудові договори або відносини.
Це нова директива про адекватну мінімальну заробітну плату в Європейському Союзі. Положення цієї директиви, яку парламент погодив з Радою 4 червня, «мають на меті покращити умови праці та життя всіх працівників Союзу та сприяти соціально-економічному прогресу».
У середу в Європарламенті проголосували за нові правила. За проголосували 505 євродепутатів, 92 були проти, 44 утрималися. “Очікується, що Рада офіційно схвалить угоду у вересні. Після цього країни-члени матимуть два роки, щоб імплементувати директиву”, – повідомляє прес-служба ЄП.
– Ціни на продукти харчування, рахунки за електроенергію та житло вибухнуть. Людям справді важко зводити кінці з кінцями. Ми не маємо часу марнувати, робота повинна знову окупитися. Ця директива встановлює стандарт того, як має виглядати відповідна мінімальна заробітна плата. У той же час ми даємо поштовх колективним переговорам, щоб більше працівників було краще захищено, – сказала Агнес Йонгеріус (S&D), голландський депутат.
Оцінка адекватності мінімальної заробітної плати
Як зазначено в повідомленні, законодавство встановлює мінімальні вимоги до адекватності мінімальної заробітної плати, передбачені національним законодавством або колективними переговорами. Правила також спрямовані на кращий захист права працівників на мінімальну заробітну плату.
Як зазначалося, саме держави-члени визначають розмір мінімальної заробітної плати. Згідно з вимогами щодо адекватності мінімальної заробітної плати, «вони, однак, повинні будуть забезпечити, щоб така заробітна плата забезпечувала працівникам гідне життя з урахуванням вартості життя та загального рівня заробітної плати».
«Щоб оцінити адекватність поточної законодавчо встановленої мінімальної заробітної плати, держави-члени можуть визначити національний кошик товарів і послуг на основі фактичних цін. Або вони можуть встановити їх на рівні 60 відсотків середньої валової заробітної плати або 50 відсотків середньої валової заробітної плати, – пояснили в прес-службі Європарламенту.
Законодавство, за яке проголосував ЄП, передбачає, що країни-члени ЄС запровадять систему примусового виконання. Як анонсовано, він має включати надійний моніторинг, а також польові інспекції та перевірки. «Таким чином можна буде забезпечити дотримання правил і боротися зі зловживаннями субпідрядниками, фіктивною самозайнятістю, незадекларованим понаднормовим часом і підвищенням інтенсивності роботи», – йдеться в прес-релізі.
Кого стосуватимуться нові правила?
Нова директива поширюватиметься на всіх працівників Союзу, які мають трудові договори або відносини.
Як додано, країни-члени, де мінімальна заробітна плата гарантується лише шляхом колективних переговорів, не будуть зобов’язані запроваджувати встановлену законом мінімальну заробітну плату. Їм також не доведеться забезпечувати універсальне застосування положень директиви.
У той же час, згідно з положеннями, у країнах, де менше ніж 80 відсотків працівників охоплені колективними переговорами, держави-члени у співпраці з соціальними партнерами повинні будуть визначити план дій для залучення більшої кількості працівників до цих переговорів.
Мінімальна зарплата в ЄС
Найвищі мінімальні зарплати діють у Люксембурзі, Ірландії та Німеччині, а найнижчі – у Болгарії, Естонії та Латвії. Про це йдеться в доданих до повідомлення даних Міжнародної організації праці за 2019 рік.
У Люксембурзі мінімальна зарплата тоді становила 2339 доларів, в Ірландії – 1854 долари, а в Німеччині – 1743 долари. У Польщі він становив 586 доларів, наша країна посіла 12 місце в рейтингу. У Болгарії на момент закриття мінімальна заробітна плата становила 321 долар.
Польський уряд у вівторок ухвалив постанову про мінімальну заробітну плату та мінімальну погодинну оплату праці у 2023 році. З 1 січня 2023 року мінімальна зарплата становитиме 3490 злотих брутто. Це еквівалентно $739 за поточним курсом.
У Європейському Союзі законодавчо встановлена мінімальна заробітна плата в 21 із 27 країн, а в решті шести: Австрії, Данії, Фінляндії, Швеції, Італії та Кіпрі рівень заробітної плати визначається колективними переговорами.
Основне джерело фото: Shutterstock