Супутник Марса Фобос може бути розірваний своєю планетою. На це вказують каньйони, що покривають небесне тіло. Розроблені вченими моделі підтверджують, що долини розширюються і деформуються під дією гравітації, а в далекому майбутньому викличуть її розпад.
Навколо Марса обертаються два природних супутники – Фобос і Деймос. Ці крихітні небесні тіла рухаються по нерегулярних орбітах: менший Деймос віддаляється від планети все далі і в якийсь момент він зможе покинути її гравітаційне поле.
У протилежному напрямку знаходиться ближчий, більший Фобос: Марс притягує його все ближче і ближче до себе зі швидкістю майже 2 метри кожні 100 років, поки врешті-решт не розірве на шматки. Хоча ця подія не відбудеться через 40 мільйонів років, дослідження, опубліковане в The Planetary Science Journal, показує, що ми вже можемо побачити початок розпаду Місяця.
«Тигрові смуги» каменів і пилу
Американо-китайська група дослідників спостерігала за витягнутими вузькими долинами, які спостерігалися на поверхні Фобоса. Гіпотези щодо їх походження різні: одні вчені вважали, що вони виникли в результаті удару метеорита, а інші – що вони є результатом дедалі сильнішого тяжіння Марса.
Щоб перевірити останню теорію, дослідники розробили 3D-модель супутника та змоделювали його розрив на частини приливними силами. Дослідники припустили, що Фобос не є однорідною пористою породою, а складається з компактного кам’янистого ядра та більш пухкого шару пилу, що покриває його. Завдяки такій структурі Місяць досить міцний, щоб підтримувати мережу глибоких розломів, але дуже пластичний.
Підготовлена таким чином модель була піддана моделюванню деформацій, викликаних гравітацією Марса. Отримані структури виявилися напрочуд схожими за розміром, відстанню та орієнтацією до канавок, які спостерігаються на поверхні Фобоса. Коли супутник розривається, пил потрапляє в глибші шари небесного тіла, спричиняючи утворення чітких долин. Вчені порівнюють цей процес з розтріскуванням льодовиків.
Фобос, один із супутників Марса. На фото можна побачити поздовжні «смуги». NASA/JPL-Caltech/Університет Арізони
Руйнування Фобоса може зіграти значну роль
Згідно з новою моделлю, Фобос являє собою невизначений ландшафт, що динамічно трансформується. Ерік Асфауг з Університету Арізони, співавтор дослідження, зазначає, що «нам пощастило, що ми взагалі можемо це побачити».
Парадоксально, але поступове руйнування Фобоса могло зіграти важливу роль у дослідженні Марса. Дослідники припускають, що за належного захисту глибокі розколини можуть стати гарним місцем для зберігання обладнання та припасів, захищаючи їх від надмірної радіації, тепла та холоду космосу.
Японське космічне агентство JAXA запланувало запуск місії Martian Moons eXploration (MMX) на 2024 рік. На Фобос буде відправлено посадковий модуль, який забере зразки гірських порід для аналізу в земних лабораторіях. Вчені сподіваються, що ця місія проллє набагато більше світла на цей загадковий, нестабільний місяць.
Основне джерело фото: NASA/JPL-Caltech/Університет Арізони