Згідно з новим дослідженням, гігантські жаби харчуються, щоразу ковтаючи власний язик. Вчені просканували амфібій під час їжі, звернувши увагу на механізми, які дозволяють їм швидко ковтати здобич. Сила протягування язика в горло настільки велика, що тварини ледь не вдаряються ним у серце.
Харчування жаб і жаб спантеличило вчених ще з 19 століття. Ці амфібії можуть захоплювати здобич зі швидкістю, майже непомітною для людського ока. Деякі гіпотези полягали в тому, що жаби використовували свої язики, щоб помістити їжу прямо в горло, тоді як інші припускали, що комаха була проштовхнута в травний тракт,… міцно стиснувши повіки.
Лише нещодавно дослідники спостерігали, що відбувається з їжею жаби після того, як вона закриває рот. Результати дослідження опубліковані в журналі Integrative Organismal Biology.
Жаба рентген
Спостерігати за механізмами проковтування їжі гігантськими жабами (ринелла марина), яку також називають ага або куруру, вчені використовували рентгенівську камеру. Автори закріпили маленькі металеві кульки в роті тварин, а потім помістили їх у прозорі коробки для спостереження. Цвіркунів неодноразово випускали всередину контейнера, знімаючи процес їх вилову та поїдання земноводними.
Перший погляд на відео виявився неабияким шоком для дослідників.
“Спочатку ми не були впевнені, що відбувається”, – згадує Рейчел Кіфф з Університету Флориди, провідний автор дослідження. – Усе дно рота втягнулося в горло, а з ним і язик жаби.
Жаба гігантська (Rhinella marina) – анатомічний розрізKeeffe та ін. (2022)/Інтегративна біологія організму
Майже до серця
Як пояснює Кіфф, ключову роль у цьому процесі відіграє хрящова під’язикова пластинка, яка розташована глибоко в ротовій порожнині жаби і з’єднана з язиком. Коли амфібія хапає комаху, під’язикова пластинка втягується в горло, змушуючи язик негайно ковзати назад у рот. Кістка йде назад настільки, що треться об серце амфібії.
Під’язикова пластинка також служить для зіскрібання їжі, що прилипла до язика. На останньому етапі ковтання він рухається вгору, притискаючи язик до піднебіння, а потім просувається вперед, тим самим прискорюючи рух їжі до стравоходу. Цим рухом пояснюється наявність твердих виступів у ротовій порожнині багатьох видів жаб і ропух – вони допомагають зішкребти прилиплу до язика їжу.
Весь процес ковтання займає менше двох секунд, і більша частина цього часу йде на зміну положення язика та під’язикової пластинки після проковтування комахи.
Етапи заковтування здобичі жабоюKeeffe та ін. (2022)/Інтегративна біологія організму
Жаба загадка
«Ми багато знаємо про те, як жаби висувають язик і як вони прилипають до своєї здобичі, але до цього дослідження в основному все, що відбувається після того, як вони закривають рот, було загадкою», — сказав Кіфф.
Автор додає, що серед відомих видів жаб і ропух існує дивовижне розмаїття механізмів живлення, від висунутих язиків до смоктальних механізмів спиноногих. Дослідники планують провести порівняльні дослідження серед різних видів, щоб з’ясувати, чи механізми, які використовують гігантські жаби, є правилом чи винятком у тваринному світі.
Гігантська жаба (Rhinella marina) Keeffe та ін. (2022)/Інтегративна біологія організму
Основне джерело фото: Keeffe та ін. (2022)/Інтегративна біологія організму