Згідно з наказом МВС від минулого року можна дійти невтішного висновку, що він є якимось дублікатом вже існуючого закону «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України». За рахунок цього закону громадяни мають право застосовувати різні види зброї, які мають проти російської агресії. Також є звільнення від певної відповідальності за те, що українець міг застосувати зброю проти окупанта. Додатково МВС видало указ про порядок отримання боєприпасів, вогнепальних сил цивільними особами, якщо ті беруть участь у відсічі та стримуванні військової агресії РФ. Такий документ, по суті, спрощений і у воєнний час спрощено процедуру для людей, які хочуть легально придбати зброю вогнепального типу. Якщо є бажання купити пістолет чи короткоствол, то варто заздалегідь дізнатися на яку зброю не потрібний дозвіл в Україні на 2023 рік.
Основні дані
Оскільки вже раніше проводилося опитування у додатку «Дiя», то відомо, що в ньому взяли участь 1,7 млн. осіб. З цієї кількості людей 59% підтримали володіння короткоствольними видами зброї у вільному доступі. Проти цієї ідеї проголосували 22% українців. А ось за легалізацію вогнепальної зброї виступили 58% людей. Зараз йде попит в основному на травматичний пістолет, на який не потрібен дозвіл – цей вид зброї можна використовуватиме самооборони.

Щодо того можна носити зброю при собі, то важливо нагадати, що з собою людина може взяти не тільки пістолети та короткостволи. Мисливську гладкоствольну зброю можна купувати і мати при собі вже з 21 року, а нарізна зброя доступна для покупки після досягнення 25 років. Після 24 лютого попереднього року спростилися вимоги щодо громадян, які хочуть зберігати чи носити при собі зброю. З приходом війни підвищився попит на зброю, а також зросли на неї ціни, незважаючи на спрощений спосіб придбання.
Яка зброя вже дозволена в Україні
Зброя без дозволу 2023 повнолітнім українцям можна купувати. До цього списку належать газові балони, крім тих, що використовуються правоохоронцями, пневмати, що мають калібри до 4,5 мм та зі швидкістю польоту кулі 100 м/с, та револьвери під патрон “Флобера”. Тобто ті, у яких практично чи повністю відсутня пороховий заряд. Відповідно, боєприпас украй малопотужний.

Важливо! Травматичні пістолети та револьвери, які стріляють гумовими кулями, доступні лише певним категоріям, наприклад, правоохоронцям, військовим чи журналістам.
Але, зібравши потрібні документи та пройшовши медичну перевірку, людина отримує дозвіл на такі види зброї:
- з 18 років можна придбати газовий пістолет, револьвер, а також пневмат із калібром до 4,5 мм;
- з 21 року дозволено носити вогнепальну гладкоствольну мисливську рушницю. Тобто ту, ствол у якої без додаткових нарізів. Куля в такій рушниці пролітає стволом за принципом катапульти і летить прямо, втім, після виходу може змінити траєкторію або вилетіти боком;
- з 25 років – мисливська нарізна зброя. Такі рушниці мають кращу балістику, ніж гладкоствольні, адже по всій довжині ствола є глибокі нарізи. Потрапляючи в них, шар прорізається і сильно закручується. Це дає їй найкращий баланс великих дистанціях.

Вся зброя, легальна зараз для українців, називається мисливською. Вона призначена для полювання, спортивної стрілянини, навчання. Використовувати його з іншою метою не можна. “Немає законодавчих підстав. Зброї самозахисту країни де-юре немає. Де-факто вся ця зброя використовується і для самозахисту. Але вона не стріляє чергами. А ось вогнепальна короткоствольна зброя громадяни можуть бачити і керуватися з нею лише в тирах та на стрільбі.
Багато людей цікавляться: чи потрібний дозвіл на травмат в Україні. Пістолети, які можна придбати тільки з наявністю дозволу (у цьому списку немає вогнепальної зброї, тому що її отже набувають з дозволом):
- травматичний пістолет;
- газовий пістолет;
- пневматика (усі моделі).
Чи можна купити та зареєструвати газовий пістолет – відповідь позитивна, але зробити це можна лише при досягненні 18 років. Також буде потрібна клінічна довідка про те, що особа відповідає всім вимогам щодо стану здоров’я, щоб отримати права на носіння такої зброї.
Якщо купити пневматику, вона також повинна відповідати допустимим характеристикам. Достатньо, щоб калібр у пневмата був до 4,5 мм, а швидкість польоту кулі не перевищувала 100 м/c. Володіти такою зброєю можна вже з 18-річного віку. До речі, пневмат такого типу найчастіше намагаються придбати українці для самооборони.

Тепер варто розібратися у важливому питанні – яка зброя дозволена в Україні без документів у 2023 році:
- під патрон Флобера;
- страйкбольні;
- стартові;
- сигнальні.
Для наведених вище типів зброї не потрібно оформляти дозволи. За законом, ці види зброї не створені для поразки людини. Якщо купити пістолет для самооборони, то слід пам’ятати, що така зброя має виражену дію із зупинки супротивника. Важлива і модель пістолета – особливо популярна зброя, яка зовні нагадує вогнепальні моделі. Такі моделі мають реалістичний зовнішній вигляд і власнику дарують психологічну перевагу.

Чи можна тримати вдома вогнепальну короткоствольну зброю
Короткоствольна вогнепальна зброя має металеві кулі, що рухаються енергією газу. Він утворюється при згорянні вибухової речовини. Цей вид зброї в Україні заборонено. За двома винятками. Її можна отримати як нагороду від Офісу президента, МВС, СБУ чи Міноборони. Здебільшого такою зброєю можуть похвалитися нардепи, судді чи дружини чиновників. Нагородний кулемет від МВС свого часу отримав Арсеній Яценюк, пістолети, наприклад, Ілля Ківа, щоправда, згодом їх здав. Нагородну зброю співробітники СБУ навіть виявляли у харківського кримінального авторитету Вадима Казарцева на прізвисько Князь, який свого часу відсидів 12 років за вбивство.
Другий варіант — таку зброю можна отримати як табельну для несення служби, каже співвласник магазину зброї Борис Ісаков. Наразі таку зброю в магазині можуть купити лише військові частини. Вони купують її на волонтерські кошти, ставлять на облік та видають самі собі як табельну для несення служби.
Носіння травматичної зброї без дозволу в Україні майже неможливе. Тож короткоствольна вогнепальна зброя навіть не виставляють на вітрини. Хоча, якби вона була легальною для пересічних українців, каже, покупців вистачало б. Мовляв, травматичні пістолети, хоча ті візуально дуже схожі на бойові, беруть рідко. “Через наше законодавство максимальна потужність травматичного боєприпасу вираховується за формулою та становить 49 джоулів. У бойовому пістолеті Макарова – 315 джоулів.

Наразі черги вишиковуються здебільшого у вогнепальну мисливську зброю. Дві категорії товару найактуальніші – зброя для війни та зброя для самооборони. Якісь карабіни мисливські нарізні для війни, зброя на платформі автомата Калашнікова, на платформі американської гвинтівки AR-15. Або помпові дробовики це беруть для самооборони.
Спрощена процедура оформлення документації
Після того, як розпочалися військові дії на території України, влада створила закони, які дозволяють використовувати зброю та спрощують процедуру отримання вогнепального стрільби. Людям варто заздалегідь дізнатися, на яку зброю не потрібен дозвіл в Україні. 1 березня минулого року МВС створило новий наказ, в якому зазначено, що держава протягом 24 годин може видати зброю громадянам лише за умови, що вони беруть участь у ТрО. Важливо написати письмову заяву та надати документ про посвідчення особи.
Важливо! Якщо людина отримала зброю та боєприпаси, то після того, як завершиться військовий стан, важливо повернути всі ці предмети до поліції добровільно.

Подайте заяву в поліцейську дільницю, надайте копію паспорта або ID-картки, а також дозвіл на придбання зброї. Також необхідні документи, що підтверджують можливість зберігання зброї. Дозволи на носіння чи користування зброєю створюються протягом двох діб (за умови, що діє воєнний стан). Носити зброю при оформленні такого дозволу можна лише на період війни та до 10 днів, якщо воєнний стан було скасовано.
Висновок
Навіть після того, як Україна здобуде перемогу і військовий стан закінчиться, попит на носіння та зберігання зброї буде, як і раніше, високим. Купити зброю для самооборони без дозволу в Україні все ж таки можна, але з нюансами. Для багатьох збройна галузь є дуже привабливою на сьогодні. Для ефективного розвитку збройової галузі для цивільного населення держава має надавати деякі гарантії – деякі закони вже успішно реалізуються, а інші лише у розробці, наприклад, зі спрощення носіння чи зберігання вогнепального будинку.