Набуває чинності «реєстр вагітних». Народжуваність падає, страх зростає
У МОЗ аргументують це європейським стандартом. Однак багато жінок побоюються, що це ще один скринінговий інструмент, який може полегшити пошук «відсутньої вагітності». – Уряд стверджує, що просімейна політика є для нього пріоритетом, але вжиті дії, такі як посилення закону про заборону абортів або запровадження реєстру вагітності, відлякують жінок від пологів, – оцінює Оскар Соболевський, експерт Пенсійного інституту. .
У червні Міністерство охорони здоров’я оголосило про плани запровадити системну інформацію про вагітність пацієнтки, більш відому як “реєстр вагітних”. Постанова про це набирає чинності сьогодні. Реєстр має стати частиною нової Медичної інформаційної системи, яка міститиме дані не лише про вагітність пацієнтки, а й про минулі алергії, імпланти, госпіталізації чи групу крові. Влада аргументує це європейським стандартом. Міністр Адам Нєдзельскі наголошує, що нова постанова не створює реєстрів, а лише «розширює систему звітності».
Попри запевнення та заспокійливий тон міністра, мережа закипіла. «Інструмент контролю», «так виглядатиме влада>» – це лише частина звинувачень.
Наталія Копачинська, 35 років із Зеленої Гури: – На мою думку, ця ідея – стеження. Я розмовляю зі своїми подругами і бачу, як їхній страх і тривога зростають. Особливо жінки старше 40 років, коли вагітність часто піддається летальним вад. Через реєстратуру може виникнути ситуація, коли жінки через страх обмежать контакти з медичним персоналом, а це призведе до розширення «сірої зони». Особисто я перебуваю в кращому становищі, тому що живу біля кордону з Німеччиною і можу користуватися їхніми медичними послугами. Це усвідомлення дає мені великий психологічний комфорт. Проте, я припускаю, що жінки зі східних регіонів нашої країни знаходяться в зовсім іншій ситуації.
Калина Поморська, 28 років з Глівіце: – Я на четвертому місяці вагітності і боюся за власне життя. Вагітність бажана, чекаємо ми з чоловіком. Ми дуже хочемо дитину, але так багато чуємо про те, що лікарі не хочуть рятувати жінку з мертвим плодом. Юстина Виджинська, якою я дуже захоплююся, також постала перед судом. А тепер цей реєстр. А якщо трапиться трагедія і мене не захочуть рятувати? Або потім по судах тягнуть, бо не повірять, що дитина була в розшуку? Мене це лякає. Моя мама живе у Великобританії і боїться за мене. Більшість жінок, як старших, так і молодих, проти. Ми з чоловіком плануємо ще дітей, але наступні вагітності будуть за кордоном, тому що моє життя найважливіше. Боляче, що ми боїмося і мусимо об’єднуватися.
Моралізаторство як норма
З приводу запровадження реєстру виступили жіночі організації. FEDERA Foundation for Women and Family Planning закликає до миру та пильності. «Ведення такого реєстру не може призвести до «розшуку відсутньої вагітності або будь-яких правових наслідків для жінки»», – йдеться у повідомленні фонду.
– Хоча міністерство виправдовує бажання полегшити роботу лікарів, у сучасній Польщі кожна зміна репродуктивного здоров’я, особливо пов’язана зі збором конфіденційних даних, викликає підозри в злих намірах. І немає чому дивуватися. Жінки в Польщі, на жаль, сприймають моралізаторство та втручання в приватне життя своїх пацієнтів як норму, не кажучи вже про повне ігнорування їхніх проблем і потреб, – коментує Кристина Качпура, президент FEDERA.
Також демографи запитують про сенс ведення реєстру. – Чи потрібен в медичній документації реєстрація вагітності? Мені здається ні і я посилаюся на те, що говорять гінекологи. Для лікаря на співбесіді з різних причин здоров’я може бути важливо знати, чи народжувала жінка, але не чи була вона вагітна. Я також не вірю запевненням міністерства, що ці дані не будуть використані не за призначенням. Ми вже мали приклади такого роду зловживань. Тому я не дивуюся, що жінки хвилюються. Я також стурбований, я б хотів, щоб атмосфера навколо цього рішення була іншою, – каже проф. Ірена Е. Котовська з Варшавської школи економіки, почесний голова Комітету демографічних наук Польської академії наук.
Читайте без обмежень
Перейдіть до цієї статті та іншого спеціального вмісту. безкоштовно