Наднову SN 2023ixf видно в нашому небі. Вибух зірки стався в галактиці M101, також відомій як Вертушка. Як повідомив автор блогу «З головою в зірках» Кароль Вуйціцкі, він досить яскравий, щоб його можна було спостерігати за допомогою аматорських телескопів.
За словами Кароля Вуйціцького, популяризатора астрономії та автора блогу «З головою в зірках», в одному з найвідоміших сузір’їв – Великої Ведмедиці – відбулося унікальне явище. У галактиці M101, відомій як Вертушка, вибухнула наднова.
«Супернова SN 2023ixf була відкрита вранці 19 травня японським астрономом-любителем Коічі Ітагава. Тоді вона була близько +15 зоряної величини. [magnitudo, jednostka – red.]. Але з кожною годиною світлішає. Вчора вона досягла +11 зоряної величини”, – повідомив Вуйціцкі через соцмережі. Така яскравість означає, що навіть середні аматорські телескопи здатні її зафіксувати. “За збільшенням яскравості наднової зараз спостерігає весь астрономічний світ. Галактику M101 видно по всій північній півкулі, а також над частиною південної півкулі. Зараз, після сутінків, він практично в центрі зеніту», – додав експерт.
Як знайти предмет? Як повідомив Вуйціцький, це «неймовірно просто», оскільки «разом із двома останніми зірками дишла Великої Ведмедиці воно утворює рівнобедрений трикутник із плечами, трохи коротшими за основу (верхівка «над» дишлом Ведмедиці)».
Що таке наднова?
Наднова – це останній етап життя зірки. Це явище виникає, коли об’єкт занадто слабкий, щоб генерувати енергію, втрачає свою форму та починає руйнуватися під дією власної сили тяжіння. Потім відбувається величезний вибух матерії, і єдиним залишком зірки є нестабільна туманність. Це явище може стати причиною народження чорної діри або іншої зірки.
Спостереження за спектром вказують на те, що SN 2023ixf є надновою II типу – вибухом старіючого надгіганта. Такі явища залишають по собі чорні діри або нейтронні зірки, маленькі «спогади» про гігантське небесне тіло.
Вуйціцкі пояснив, що яскравість такої події перевищує яскравість усіх зірок у галактиці разом узятих. За його словами, в 1054 році в Чумацькому Шляху стався такий вибух – в сузір’ї Тельця з’явився об’єкт зі свіченням -6 маг. Протягом 23 днів його було видно неозброєним оком, і при його світлі можна було прочитати. Спостерігачі також могли це побачити вдень. Сьогодні місце вибуху є домом для його залишків, Крабоподібної туманності.
Галактика ВертушкаNASA/CXC/SAO/JPL-Caltech/STScI
Голова в зірки, небо і телескоп, tvnmeteo.pl
Основне джерело фото: NASA/CXC/SAO/JPL-Caltech/STScI