Згідно з розрахунками фахівців, населення Землі на початок 2022 року становить 7.95 мільярда чоловік. Сьогодні в західних країнах активно піднімається проблема екології, яку представники західної науки, які виступають за «зелену енергетику», активно пов’язують з перенаселенням. Тим часом, мало хто знає, що така кількість людей на Землі з’явилося не так давно і що проблема перенаселення планети не настільки однозначна.
Дані про населення Землі за останні 200 років
Щоб чисельність населення Землі в 2022 році зросла майже до 8 млрд., людству знадобилося більше 200 тис. років. Тільки в 1800 році загальна кількість людей, що проживали на планеті в різних країнах, склало близько 1 млрд.щоб збільшитися більш ніж в 7 разів населенню знадобилося всього 200 років.
Згідно з даними Фонду ООН, що займається проблемами народонаселення, приріст кількості людей в ці роки проходив наступними темпами:
- 1804 р — 1 млрд.;
- 1927 р. — 2 млрд.;
- 1960 р. — 3 млрд.;
- 1974 р. — 4 млрд.;
- 1987 р. — 5 млрд.;
- 1999 р. — 6 млрд.;
- 2011 р. — 7 млрд.
За статистичними даними щороку населення Землі збільшується на 90 млн. чоловік. При цьому, незважаючи на те що в 20 столітті людство пережило дві найбільш кровопролитні світові війни, воно змогло за короткий термін не тільки заповнити свою чисельність, а й рости швидкими темпами в післявоєнний період.
У розвинених країнах спостерігається старіння населення, а приріст чисельності людства здійснюється за рахунок народів країн, що розвиваються. Вираховуючи, скільки людей живе на планеті Земля в 2022 році, демографи, що займаються процесами перенаселення, склали список з 20 країн, в яких проживає понад 70% всього людства. Очолює цей список Китай та Індія. На третьому місці після них стоять США. Росія за кількістю населяють її людей, стоїть на 9 місці.
Поки самим густонаселеним державою офіційно вважається Китай. У ньому проживає трохи більше 1,4 млрд. осіб. Індія майже наздогнала його за кількістю проживаючих в ній людей. Її населення на сьогоднішній день 1,37 млрд. чоловік. Вчені вважають, що при даних темпах зростання в 2023 році обидві країни зрівняються за кількістю проживаючих в них громадян. При цьому Китай і Індія сьогодні стали країнами, в яких швидкими темпами йде розвиток економіки.

У США, які сьогодні поступово втрачають лідируючу позицію у світовій економіці, проживає понад 330 млн осіб. У Росії, яка входить в десятку густонаселених країн, на сьогоднішній день живе понад 146 млн осіб. Російська Федерація за даним показником потрапила в першу половину даного списку, зайнявши 9 місце.
З європейських країн, які в 20 столітті вважалися технологічним центром світу, в першу десятку потрапила тільки Німеччина, зайнявши передостаннє місце в списку найбільш густонаселених країн. Вважається, що від кількості населення країни в 21 столітті буде залежати і рівень її економіки в умовах нової економічної моделі, орієнтованої на внутрішній ринок.
Причини демографічного вибуху в 20 столітті
Демографи вважають, що причиною такого демографічного вибуху в 20 столітті стали розвиток науки, технічного прогресу, медицини і стійкої економіки, що дозволяє боротися з голодом. В результаті в 20 столітті люди перестали гинути від воєн, голоду та інфекційних хвороб, не доживаючи до старості. Варто відзначити, що в минулому столітті людству вдалося подолати тільки два фактори, які дали потужний ефект у вигляді вибухового зростання людства. В результаті скоротилася дитяча і дитяча смертність, за рахунок чого різко зросла народжуваність. Збільшення тривалості життя також сприяло тому, що населення планети Земля на 2022 рік перевищило 7 млрд.
Згідно з висновками вчених демографів та експертів міжнародної організації ВООЗ, скоротити рівень дитячої та дорослої смертності вдалося за рахунок поширення санітарно-гігієнічних норм, що дозволило ефективно боротися з небезпечними епідеміями. Технічний прогрес, заснований на вдосконаленні озброєнь людства, дозволив боротися з голодом, холодом і важкими умовами життя.
При цьому на період демографічного вибуху припадають дві найбільш кровопролитні війни, в ході яких загинули сотні мільйонів людей. Незважаючи на це, людство змогло заповнити людські втрати буквально за кілька десятиліть.
Перспективи розвитку людства в 21 столітті
Вчені демографи вказують на те, що населення Землі стрімко старіє. Середній вік людей, які проживають сьогодні на нашій планеті, становить 30,4 року, а тривалість життя становить в середньому 75-80 років, що свідчить про те, за останні 150 років люди стали жити довше. Згідно з даними перепису, яка проводилася не тільки в Новий час, але і в середні століття, люди жили менше. Ще на початку 20 століття середня тривалість життя становила не більше 50-55 років, а середній вік основної маси людей становив 20-25 років.
Слід зазначити, що старіє людство нерівномірно. Найбільша тривалість життя на сьогоднішній день спостерігається в європейських країнах і в США. Там скорочується народжуваність і збільшується тривалість життя. В результаті літніх людей в цих країнах стає все більше. Заповнення людей працездатного віку в цих державах сьогодні відбувається за рахунок зовнішньої міграції.
На думку демографів, в Китаї та Індії, де спостерігається найвищий рівень народжуваності сьогодні, на певному етапі розвитку суспільства також може наступити спад народжуваності і буде спостерігатися старіння Націй, як і в західних країнах.
Тенденцію зростання чисельності людей на Землі вчені помітили ще в кінці 19 століття. Відповіддю на таку тенденцію стала поява течії мальтузіанства в капіталістичному суспільстві, згідно з яким зростання чисельності людей в умовах нестачі ресурсів і ринків може привести до розв’язання світових воєн.
У США етолог Джон Бі Келхун в 1947 році проводив експерименти з щурами і мишами, намагаючись зрозуміти, як буде розвиватися Колонія гризунів в закритих системах, де немає дефіциту їжі і води. Експеримент показав, що навіть при наявності нескінченних ресурсів не спостерігається зростання колонії гризунів. В кінцевому підсумку таке співтовариство деградує і вироджується, живучи в замкнутій системі. Експеримент «Всесвіт 25«, в якій спостерігали розвиток колонії мишей в безпечному для них просторі з необхідним ресурсом для життя і розмноження, показав, що після початкового» періоду прагнення «і подальшого» періоду експлуатації», в яких спостерігалося зростання поголів’я мишей, настає період стагнації, в якому починають домінувати зниження народжуваності, агресія, уповільнення зростання популяції і повне домінування високого рівня смертності над народжуваністю. У підсумку, експеримент «Всесвіт 25» показав, що після демографічного вибуху в популяції, що живе в комфортних умовах, неминуче настає припинення зростання її чисельності і подальше виродження колонії.

Демографи точно знають сьогодні скільки становить населення Землі на сьогоднішній день. Поки народжуваність на Землі майже в 3 рази перевищує рівень смертності. Вчені підрахували, що в середньому, в день у всьому світі народжується 440 405 дітей. Помирає за один день на Землі з різних причин 170 775 осіб. За рахунок цього йде швидке збільшення кількості людей, які проживають на нашій планеті.
У 2022 році так само буде відзначатися зростання чисельності населення Землі продовжить збільшуватися і в кінці року становитиме 8 046 949 318 чоловік. На думку американських демографів і футурологів на сьогоднішній день людство переживає останні десятиліття зростання чисельності. Згідно з розрахунками американських експертів в 2064 році буде останній пік зростання людства, чисельність якого досягне 9,7 млрд.після цього почнеться зниження рівня народжуваності і зростання рівня смертності. До початку 22 століття населення Землі скоротиться до 8,8 млрд. Американські фахівці вважають, що в 20 розвинених країнах почнеться масово скорочення населення. Так, чисельність японців може скоротитися наполовину. Вимирання торкнеться, перш за все, людей європеоїдної раси, які проживають в західних країнах, де вже зараз спостерігається різке скорочення народжуваності і зростання кількості літніх людей.