Фахівці вже кілька років із занепокоєнням спостерігають за експансією в Європі азіатського шершня, який особливо небезпечний для медоносних бджіл і біорізноманіття. Поява цих комах було підтверджено в Іспанії, Бельгії та Північній Ірландії, зокрема. На основі генетичного аналізу ірландські вчені встановили, що нашестя європейських шершнів ініціювала одна королева, яка з’явилася у Франції 18 років тому. За словами дослідників, їхні висновки є як хорошою, так і поганою новиною.
азіатський шершень (Vespa velutina) у природі зустрічається в Китаї, Індії та Південно-Східній Азії. Однак на початку 21 століття почалося його поширення в інші регіони Азії і, нарешті, в Європу. На нашому континенті він з’явився приблизно в 2004 році, ймовірно, разом з транспортуванням порцеляни. Його існування вже підтверджено в Іспанії, Італії, Франції, Португалії та Бельгії, серед інших. У квітні минулого року було підтверджено, що він також досяг Ірландії. Єдиний екземпляр, який зараз вмирає, був знайдений у приватній квартирі в Дубліні, що є першим ірландським записом про присутність виду.
Обставини, за яких шершень потрапив у цю місцевість, невідомі. Водночас науковці наголошують, що отримати ці знання важливо. «Нам особливо цікаво визначити, чи була перша особина вже з Європи чи з її рідної Південно-Східної Азії, оскільки остання вказувала б на потенційне нове джерело вторгнення», — пишуть ірландські дослідники з Університету Корка в Journal of Hymenoptera. Дослідження».
Vespa velutinaShutterstock
«Ми зробили ще один крок далі»
Зразок, знайдений у дублінській квартирі, був збережений у Національному музеї Ірландії та ідентифікований доктором Ейданом О’Генлоном. Вчений запропонував провести генетичний аналіз, щоб визначити походження шершня. Потім у співпраці з біологами з Університетського коледжу Корка він порівняв генетичні дані зі зразками, зібраними в кількох інших місцях.
«Попередня робота припускала, що всі азіатські шершні в Європі мають однакову генетичну лінію, але цей висновок був заснований на дослідженні одного гена», — пояснила співавтор доктор Ейлін Діллейн. «Ми пішли ще далі й розглянули два додаткових гени, які набагато чутливіші до виявлення варіацій в інвазивній популяції», — пояснює він.
Аналіз усіх трьох генів підтвердив, що азіатські шершні в Європі не тільки мають спільну лінію походження, але ймовірно походять від однієї королеви, яка якимось чином дісталася Франції в 2004 році. Як зазначають автори, «наше дослідження підтвердило надзвичайний інвазивний потенціал цього виду на заражених ділянках».
Хороші і погані новини
За словами дослідників, їхні висновки є як хорошою, так і поганою новиною, коли мова йде про боротьбу з азіатським шершнем у Європі.
Погано тому, що, згідно з отриманими результатами, одиночні матки шершнів можуть швидко і легко повторно заселяти території, з яких вони були раніше винищені (наприклад, після знищення всіх гнізд на даній території). Добре, тому що така близька спорідненість усіх особин дає надію на розробку ефективних методів боротьби, заснованих на біологічному контролі.
Вчені: зміна клімату може спричинити розширення
Як роблять висновок дослідники, «на даний момент часу, в контексті Ірландії, це навряд чи буде початком більш масштабного вторгнення».
«Клімат і середовище існування Ірландії, здається, не є оптимальними для розвитку цього виду. Азіатський шершень потребує вищих температур влітку та доступу до більш поживної їжі. Тим не менш, через поточну зміну клімату, розширення популяції Найімовірніше, найближчим часом шершень стане фактом, тому ми повинні бути дуже пильними щодо цього виду».
Читайте також: Експерти попереджають: зміна клімату може сприяти розвитку невідомих захворювань
Наслідки зміни кліматуPAP/Adam Ziemienowicz
Читайте також: Медоносні бджоли сьогодні живуть вдвічі менше, ніж 50 років тому
Азіатські шершні. Звідки вони беруться
Експерти повідомляють, що азіатський шершень не агресивний по відношенню до людини, але проявляє велику агресію до інших комах. На територіях, які він займає, він знищує медоносних бджіл, ос і літаючих мух. Це величезна загроза для бджільництва та біорізноманіття.
Один з азіатських шершнів є видом з науковою назвою Веспа мандарин. Це найбільший шершень у світі, іноді його називають «шершнем-вбивцею». Він походить зі Східної Азії і широко поширений в таких країнах, як Індія, Лаос, Китай, Японія, а також зустрічається в деяких районах Росії. У 2019 році присутність цих шершнів також була виявлена в Північній Америці. Ймовірно, вони були там на контейнеровозі, пришвартованому в одному з портів Вашингтона.
Ці комахи становлять велику загрозу для бджіл. Вони атакують вулики, заманюючи інших бджіл феромонами та швидко вбиваючи робочих, щоб дістатися до смачних бджолиних личинок і меду. Невелика група шершнів здатна вбити цілий рій медоносних бджіл за лічені години. Вони нападають на людей, якщо відчувають спровокацію або загрозу. Жало цього виду довше, ніж у бджіл і ос, а їхня отрута більш токсична. Цього року цей вид шершнів отримав нову назву.
PAP, tvnmeteo.pl, ncipmc.org
Основне джерело фото: Shutterstock