Японським вченим вдалося вивести мишей, які мають двох біологічних батьків. Автор дослідження Кацухіко Хаясі стверджує, що в найближчі кілька років стане технічно можливим використовувати цей метод на клітинах людини, а в майбутньому він може допомогти, в тому числі, в розвитку людських клітин. при лікуванні безпліддя.
Дослідники багато років працювали над методом, який дозволить створити мишаче потомство від двох матерів або двох батьків. Про успішний експеримент було оголошено на науковій конференції в Лондоні 8 березня, а пізніше його висвітлили ЗМІ, зокрема науковий журнал Nature.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Він похвалився генетичною модифікацією людей. Він вийшов із в’язниці і хоче повернутися до роботи
Миші, які мають двох батьків
У Японії під керівництвом відомого біолога Кацухіко Хаясі проводилися дослідження зі створення мишей, які матимуть двох батьків. Вчені взяли клітини шкіри з хвоста самця миші та за допомогою відповідних генетичних маніпуляцій перетворили їх на чоловічі стовбурові клітини, тобто вони повернули їх розвиток до стадії, на якій можуть створюватися різні типи клітин. Потім робили яйця. Вони запліднили їх, використовуючи сперму іншого самця, і імплантували ембріони самкам мишей. В результаті експерименту вдалося вивести сім мишей, які мають гени двох батьків. Автори дослідження підкреслили, що миші розвивалися здоровими і згодом мали власне потомство.
Хаясі прогнозує, що протягом десятиліття буде технічно можливо створити людські яйцеклітини з клітин шкіри людини. Однак він зазначає, що між мишею та людиною є великі відмінності. Інші вчені менш оптимістичні, і – як зазначає Nature – метод далекий від медичних застосувань. Є й соціальні міркування. – Я не знаю, чи дасть (спосіб – ред.) можливість відтворення. Це питання не тільки до науки, а й до суспільства, – заявив сам Хаяші, якого цитує “Guardian”. За його словами, методика також може допомогти в лікуванні безпліддя, оскільки це було основною мотивацією для такого типу досліджень.
«Вчені ніколи не кажи ніколи», — прокоментував проф. Хаої Ван з Китайської академії наук. «Якщо чогось вдалося досягти на мишах, то, швидше за все, це стане можливим і на людях». Однак важко передбачити, скільки років знадобиться, щоб такий метод почали використовувати на людях, сказав він.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Мамонтів хочуть повернути до життя. «Мета — створити морозостійкого слона»
Вчені роками вивчали мишей
Це був не перший випадок, коли здорові миші народжувалися з клітин, взятих у представників однієї статі. У 2018 році китайські вчені довели до народження мишей від двох матерів. Вони також випробували той самий метод із самцями, але тварини вижили лише кілька днів. У свою чергу, в 2010 році американським вченим вдалося створити мишей з двох батьків, але вони використовували набагато складніший метод, ніж той, який запропонував Кацухіко Хаясі.
Природа, The Guardian, PAP
Основне джерело фото: Shutterstock