Існує багато вказівок на те, що теорія про «матерінні дерева», які піклуються про молодих особин через складну мережу коренів і міцелію, не відповідає дійсності. Дослідники знайшли докази того, що обмін поживними речовинами в мережі відбувається лише між грибами та рослинами, а не між старшими та молодшими деревами. Більше того, через це люди можуть конкурувати між собою.
Дерева, що ростуть у лісі, з’єднані між собою тонкими нитками міцелію, які разом утворюють мікоризну мережу. Як відомо давно, гриби ростуть на коренях дерев, забезпечуючи їх поживними речовинами в обмін на сполуки вуглецю. Згідно з гіпотезою «дерева-матери», мережа виконує ще одну функцію — вона використовується найстарішими деревами, щоб підтримувати своїх «нащадків» та інші дерева, і навіть відчувати, які рослини хворі чи піддаються ризику. Ця теорія викликає значні суперечки в науковому співтоваристві, і, як показує дослідження, опубліковане в “New Phytologist”, є багато посилок, які говорять проти неї.
Ринок дерев
Під керівництвом експертів зі Шведського університету сільськогосподарських наук проект вказав, що емпіричні докази гіпотези насправді дуже обмежені, а теорії, яка б пояснила запропоновані механізми, значною мірою бракує. Хоча зв’язки між деревами відіграють важливу роль, мережа мікоризних грибів зовсім не діє як ретранслятор ресурсів – скоріше, це просто обмін інгредієнтами. Більше того, замість того, щоб старші дерева піклувалися про молодших, дослідники помітили конкуренцію.
«Ми виявили, що мікоризні мережі необхідні для стабільності багатьох лісових екосистем, але не для розподілу ресурсів між деревами», — пояснив Оскар Франклін з Міжнародного інституту прикладного системного аналізу, співавтор дослідження. – Мережа працює більше як ринок дерев та грибів, де кожен намагається отримати найкращу пропозицію та вижити.
Вчений додав, що ліс – це не один суперорганізм чи родина дерев, які допомагають одне одному. Скоріше це складна екосистема з деревами, грибами та іншими організмами, які взаємопов’язані, але не керуються спільними цілями.
«Хоча історія про «материнське дерево» має мало наукового підтвердження та викликає суперечки в науковому співтоваристві, вона надихнула як дослідження, так і громадський інтерес до складності лісів. За його словами, важливо, щоб майбутнє управління лісами та дослідження враховували реальну складність цих важливих екосистем.
Основне джерело фото: Shutterstock