Гриби на кілька градусів холодніші, ніж навколишнє середовище. Американські вчені змогли спостерігати цю особливість у різних видів, від лісових капелюшків до цвілі та дріжджів. Механізм, який дозволяє їм підтримувати низьку температуру, також можна використовувати для охолодження інших предметів.
Гриби — це різноманітне царство, починаючи від характерних лісових плодових тіл і закінчуючи крихітними одноклітинними організмами. Хоча вони відрізняються зовнішнім виглядом і розміром, у них є багато спільного: клітинна структура, харчування і навіть … той факт, що вони прохолодніші, ніж їх оточення. У статті, опублікованій в Proceedings of the National Academy of Sciences, дослідники поділилися, як вони виявили цю незвичайну особливість і що вони дізналися в результаті свого дослідження.
Холодніше, ніж навколо
Радамес Дж. Б. Кордеро з Університету Джона Гопкінса в Балтиморі пояснив, що відкриття було зроблено випадково. Вчений тестував тепловізор у сусідньому лісі, знімаючи рослини та гриби, що ростуть у ньому. Він зауважив, що капелюхи останніх майже завжди виглядали холоднішими за оточення, незалежно від їх кольору чи форми.
Заінтригований відкриттям, Кордеро разом з іншими дослідниками зі Сполучених Штатів і Пуерто-Ріко зробили теплові зображення інших видів. Аналіз зображень показав, що капелюшки грибів були в середньому на 2,9 градуса Цельсія холодніші, ніж їх оточення. У рекордсмена, гливи (Pleurotus Osteatus), ця різниця склала 5,9 градусів Цельсія.
Автори вирішили піти далі і перевірити, чи поширюється це правило і на гриби, які не утворюють капелюшки. Серед досліджуваних видів були плісняви та пивні дріжджі виду Saccharomyces cerevisiae. Як виявилося, вони були прохолоднішими за навколишнє середовище, і ця різниця була помітна навіть при температурах, близьких до нуля.
Печериці охолодять закуску
Хоча було проведено кілька досліджень цієї незвичайної властивості грибів, вчені не впевнені, чому вони підтримують нижчу температуру, ніж навколишнє середовище. Однак їм вдалося помітити, що гриби охололи через випаровування. У грибів, що утворюють плодові тіла, цьому сприяє їх будова: капелюшки мають систему трубочок або пластинок, які збільшують поверхню випаровування. Користуються цим методом і одноклітинні організми – тому на кришках лабораторних колоній з’являються краплі води.
Дослідникам також вдалося використати гриби для… побудови холодильника. Його зробили з пінопластової коробки, комп’ютерного вентилятора та близько півкіло молодих грибів. Після ввімкнення вентилятора всередині холодильника зберігалася температура приблизно на 10 градусів C нижче кімнатної протягом більше півгодини.
«Таким чином він не заморозить воду, але наш прототип міг би легко охолодити кілька банок і закусок для пікніка», – пояснив Артуро Касадевал з Університету Джона Хопкінса, співавтор дослідження. – А адже можна й гриби їсти, – додав він.
Основне джерело фото: Радамес Дж. Б. Кордеро