Джмелі можуть вчитися в інших членів своєї спільноти. Дослідження британських вчених показало, що комахи шпигують за своїми двоюрідними братами і імітують їх поведінку, коли це приносить їм користь у вигляді їжі. Таким чином тварини можуть навіть навчитися вирішувати прості головоломки.
Багато видів комах мають високорозвинені соціальні структури – від бджіл до мурашок, ці тварини утворюють тісні спільноти, в яких кожна особина відіграє важливу, фіксовану роль. Принаймні у деяких видів відносини між членами однієї групи можуть бути ще тіснішими. Опубліковане в журналі Plos Biology дослідження показує, що джмелі можуть не тільки працювати разом, але й спостерігати за поведінкою інших особин.
Головоломка з призом
Дослідники Лондонського університету королеви Мері (QMUL) провели експеримент на групі джмелів. Вони розробили коробку-головоломку, яку можна було відкрити двома способами – натиснувши червоний ярлик за годинниковою стрілкою або синій ярлик проти годинникової стрілки. Якщо головоломка була успішно розгадана, комаха отримувала в нагороду смачний розчин сахарози.
Автори дослідження навчили одну групу джмелів відкривати коробку з червоним язичком, а інших комах — синім. Потім вони представили навчених особин іншим популяціям, члени яких могли вільно спостерігати, як їхні двоюрідні брати добиралися до солодкого призу. Коли настала «черга спостерігачів» розгадати таємницю, переважна більшість обрала той самий метод, який вони бачили в інших людей, навіть після того, як виявили альтернативний варіант. Ця перевага зберігалася в усіх колоніях, у середньому 98,6 відсотка випадків тварини вирішували відкривати коробку за допомогою навченого методу.
В експерименті брала участь і контрольна група, в якій не було «демонстратора». Тут деяким джмелям вдалося відкрити ящики, але вони робили це набагато рідше, ніж ті, які могли спостерігати за поведінкою іншої особини. Комахи, які мали підтримку навченої особини, відкривали близько 28 коробок на день, порівняно з лише 1 для контрольної групи.
Нагульні джмелі – мал. ілюстративнийAdobe Stock
Меми для джмелів
У додатковому експерименті дослідники помістили «синіх» і «червоних» джмелів в одну популяцію бджіл. В одній популяції 97,3 відсотка з 263 випадків відкриття коробок до 12 дня використовували червоний метод. В іншому випадку джмелі віддавали перевагу синьому методу весь день, крім одного. Це свідчить про те, що тенденції поведінки можуть змінюватися, що може бути викликано відходом від живлення досвідчених комах і появою нових «вчителів».
Дослідники зазначають, що результати подібних експериментів були використані для вивчення соціальних структур інших видів тварин, включаючи приматів і птахів. Якщо джмелі також здатні на це, це може пояснити походження соціальних структур у безхребетних.
«Поведінковий репертуар соціальних комах, таких як джмелі, є одним із найскладніших на планеті, але ми вважаємо його значною мірою інстинктом», — пояснила Еліс Бріджес, провідний автор дослідження. «Однак наші результати показують, що соціальне навчання може мати більший вплив на їхній розвиток, ніж вважалося раніше».
«Той факт, що джмелі можуть спостерігати, навчатися, а потім формувати звичку до такої поведінки, є ще одним доказом того, що вони набагато розумніші істоти, ніж ми думаємо», — пояснює Ларс Чіттка, співавтор дослідження. «Ми схильні ігнорувати «цивілізації» бджіл, мурах і ос на нашій планеті, тому що вони малі, і їхні суспільства, здається, керуються інстинктами. Але наше дослідження показує, що інновації можуть поширюватися через колонії комах, як меми в соціальних мережах. Це вказує на те, що комахи можуть реагувати на абсолютно нові екологічні виклики набагато швидше, ніж через еволюційні зміни кількох поколінь, додає він.
Що навколо літає?Відмінності між комахами: бджола, оса, джміль, шершень. PAP
Лондонський університет королеви Марії
Основне джерело фото: Adobe Stock