Лавини, що сходять в Альпах, можуть створити нові середовища існування для птахів. Дослідження вчених з Туринського університету показує, що сходження снігових мас було пов’язане з формуванням різноманітних природних зон. Однак зміни в частоті сходження лавин, пов’язані з кліматичною катастрофою, можуть порушити крихкий баланс цих екосистем.
Лавини становлять серйозну загрозу для людини, але вони також є важливою частиною природних процесів формування середовища існування. Дослідження вчених з Туринського університету показує, що саме завдяки їм існує велика різноманітність видів птахів у низинних частинах Альп. Результати дослідження були опубліковані у вівторок в Journal of Ornithology.
Батьківщина багатьох видів
Під час сезону розмноження 2021 року вчені проводили спостереження за видами птахів у 240 точках в Альпах поблизу Турина. Половина досліджень була проведена в районах, де в минулому сходили лавини – кілька десятиліть тому, а деякі – в останні кілька років. Автори дослідили, як падаючі маси снігу формують середовища існування та які види вирішили їх інтродукувати.
Вони виявили, що середовища існування в районах сходження лавин були більш різноманітними. Вчені помітили там більше каменів, невеликих дерев, трави та дрібних рослин, ніж у незачеплених лавинами районах. Найбільш помітні відмінності були в нижніх частинах гір, де є густі букові та ясеневі ліси – снігові маси, що випали, «розорали» їх, перетворивши лісову екосистему на абсолютно нове середовище проживання.
«Я не очікував виявити таке розмаїття», — сказав New Scientist Ріккардо Альба, провідний автор дослідження.
Дослідники також виявили більшу різноманітність птахів у лавинних районах: їх населяють 62 види, а в територіях, незачеплених лавинами, – 55. Тварини, які живуть у вищих частинах гір, а також перелітні та гніздяться птахи на відкритому повітрі. місцезростання, спостерігалися там. Серед них були рябчики (Lyrurus tetrix), вівсянки (Emberize і E. цитринелла), дудли (Cannabina linaria) чи Попелюшка (Phoenicurus ochruros).
Глухар вівсянка (Emberiza cia) – рис. ілюстративнийAdobe Stock
Мозаїка, що перебуває під загрозою зникнення
Альба пояснює, що вплив лавин на біорізноманіття напрочуд погано досліджено. Наприклад, видовий склад у різних середовищах існування змінювався залежно від того, як нещодавно – і як часто – лавини відбувалися в цьому районі. Крім того, цій крихкій «мозаїці» ландшафтів загрожує зміна клімату, яка може змінити частоту сходження лавин в Альпах.
«Кожна з цих змін матиме наслідки для біорізноманіття в горах», — пояснює Альба. «Нам потрібно продовжувати дослідження взаємодії між зміною клімату та біорізноманіттям, щоб краще зрозуміти, як ці екосистеми змінюються та як захистити їх для наступних поколінь», — додає він.
Тетерев (Lyrurus tetrix) – рис. ілюстративнийShutterstock
New Scientist, Journal of Ornithology
Основне джерело фото: Shutterstock | ілюстративне фото