“Сутінкова зона” – частина океанів, що занурилася в напівтемряву – може незабаром залишитися безлюдною. Останнє дослідження показує, що в попередні періоди потепління Землі кількість організмів, що населяють її, значно зменшилася. Відповідно до кліматичних моделей, викиди парникових газів можуть призвести до повного зникнення тварин, що населяють його, що матиме кардинальні наслідки для біорізноманіття.
Мезопелагічна зона є одним із ключових місць для екосистем океану – тут мешкає більше видів риб, ніж усі інші шари океану разом узяті. Вона простягається на глибині від 200 до 1000 метрів, тобто там, де до води потрапляє мало сонячного світла, тому її іноді називають «зоною сутінків». Як показує дослідження, опубліковане в журналі “Nature Communications”, зміна клімату може призвести до скорочення кількості видів, що його населяють, а в гіршому випадку призвести до його повного запустіння.
Холодильник для риби
Щоб з’ясувати, як клімат впливає на багатство життя в мезопелагії, міжнародна група вчених вирішила вивчити океанічні відкладення двох теплих періодів в історії Землі. Один із них був зафіксований 50 мільйонів років тому, а другий – 15 мільйонів років тому. Як виявилося, в обидва ці періоди зону заселяло значно менше тварин.
«У ці теплі періоди «зону сутінків» населяло набагато менше організмів, тому що з поверхні туди потрапляло менше їжі», — пояснив співавтор дослідження Пол Пірсон з Університету Кардіффа.
Тварини, що населяють мезопелагіалі, харчуються в основному частками органічних речовин, які потрапляють в морські глибини з поверхні океану. Дослідження показало, що коли поверхневі води стають теплішими, бактерії, що їх населяють, швидко розкладають рештки тварин, що не дозволяє їм досягти «зони сутінків».
«Різноманітність тварин «сутінкової зони» розвинулася протягом останніх мільйонів років, коли прохолодні води океану діяли як холодильник, зберігаючи їжу свіжою протягом тривалого часу», — додала Кетрін Крайтон з Університету Ексетера, провідний автор книги. навчання.
Зона мертвих сутінків?
Також автори вирішили відповісти на питання, що буде з «зоною сутінків» в епоху потепління світу. Як показують кліматичні моделі, ми можемо побачити їх перші ефекти в наступні десятиліття.
«Наші результати свідчать про те, що на даний момент вже можуть відбутися значні зміни», — пояснив Крайтон. «Якщо ми швидко не скоротимо викиди парникових газів, це може призвести до повного зникнення чи вимирання значної частини життя в мезопелагії протягом 150 років, і наслідки цього можна буде відчувати протягом тисячоліть».
Як пояснюють вчені, навіть низькі викиди парникових газів (625 мільярдів тонн вуглекислого газу з 2010 року) можуть істотно вплинути на різноманітність життя в «сутінковій зоні», але найбільш серйозні наслідки спостерігаються в сценаріях із середніми і високими викидами. (від 2500 до 5000 мільярдів тонн). При нинішніх темпах ми досягнемо «середнього» рівня викидів приблизно через 50 років.
«Наше дослідження є першим кроком у визначенні того, наскільки це океанське середовище існування може бути вразливим до потепління клімату», — додав Крайтон.
Університет Ексетера, Океанографічний інститут Вудс Хоул, tvnmeteo.pl
Основне джерело фото: Adobe Stock