Сатурн знову став рекордсменом за кількістю природних супутників. Вчені виявили понад 60 нових місяців, які обертаються навколо другої за величиною планети Сонячної системи. Багато з них є крихітними небесними тілами діаметром до 2,5 кілометрів, виявлені лише за допомогою спеціальних аналітичних методів.
У якої планети Сонячної системи найбільше супутників? Довгий час Сатурн був на першому місці з 83 небесними тілами-супутниками, але в лютому вчені оголосили про відкриття нових місяців навколо Юпітера. Таким чином найбільша планета Сонячної системи з 92 супутниками стала «королем місяців», а з тих пір було відкрито ще три. Однак Юпітер недовго користувався званням рекордсмена.
Як з’єднання крапок
Для спостереження за супутниками Сатурна міжнародна група вчених використовувала зображення, зроблені канадсько-французько-гавайським телескопом (CFHT) на вершині Мауна-Кеа на Гаваях. Щоб знайти крихітні темні об’єкти навколо гігантської планети, дослідники використали техніку, яка передбачає аналіз послідовності зображень, зроблених зі швидкістю, з якою небесні тіла рухаються по небу.
«Відстеження цих супутників трохи схоже на гру в з’єднання крапок, тому що ми повинні зіставити зовнішній вигляд цих супутників у наших даних з їх фактичною орбітою», — пояснив провідний автор дослідження Едвард Ештон з Інституту астрономії та астрофізики. в тайванському університеті Academia Sinica. – Проблема в тому, що на одній сторінці близько 100 картинок, і ми не знаємо, яка крапка до якої.
Упорядкувавши послідовності зображень, зроблених з інтервалом у три години, дослідники виявили супутники Сатурна розміром до 2,5 кілометрів. За два роки спостережень команді вдалося відстежити 63 об’єкти, один з яких був анонсований у 2021 році. Про решту супутників стало відомо останніми тижнями.
Нещодавно відкриті супутники Сатурна були визнані Міжнародним астрономічним союзом. Це означає, що навколо другої за величиною планети Сонячної системи обертається щонайменше 145 природних супутників. Таким чином, Сатурн не тільки повернув собі титул «Короля Місяців», це також перша планета, на якій відкрито понад 100 супутників.
Сатурн і Титан, найбільші з його супутниківNASA/JPL-Caltech/Інститут космічних наук
Неправильні небесні тіла
Молодики належать до групи неправильних супутників (всього у Сатурна 121), що характеризуються еліптичними похилими орбітами. Вони мають тенденцію групуватися разом відповідно до нахилу своїх орбіт. Навколо Сатурна обертаються три такі групи, назви яких походять з різних міфологій: інуїтська, галльська та скандинавська. До останніх належить більшість нових об’єктів.
Дослідники додали, що групи можуть бути результатом минулого зіткнення, а малі супутники є залишками більших об’єктів, які були захоплені Сатурном давно. Таким чином, краще розуміння розподілу орбіт дає змогу зрозуміти історію місячної системи.
«Ми знаходимо все більше доказів того, що ретроградний супутник Сатурна середнього розміру був розірваний на частини близько 100 мільйонів років тому», — пояснив Бретт Гладман з Університету Британської Колумбії, співавтор дослідження. Вчені зазначають, що це, ймовірно, дало початок північній групі супутників.
Енцелад на тлі кілець Сатурна в об’єктиві зонда Кассіні, 28 червня 2007 р.NASA/JPL-Caltech/Інститут космічних наук
Університет Британської Колумбії
Основне джерело фото: NASA/JPL-Caltech/Інститут космічних наук