Африканські слони можуть спілкуватися один з одним за допомогою запахів. Австралійські вчені виявили, що тварини виділяють хімічні речовини, які інші тварини легко ідентифікують. Крім того, вони можуть миттєво зберігати запахи в пам’яті.
Африканські слони спілкуються один з одним за допомогою різноманітних сигналів. Тварини можуть видавати різноманітні звуки, а також передавати інформацію іншим членам стада за допомогою рухів тулуба і вух. Як показує дослідження, опубліковане в журналі “Scientific Reports”, ці ссавці також спілкуються за допомогою нюху, і інформація, передана таким чином, може залишатися в їх пам’яті надовго.
Унікальний хімічний склад
Дослідники з Університету Квінсленда в Австралії провели дослідження на 113 слонах, які живуть у заповідниках Малаві. Вони зосередилися в першу чергу на аналізі складу виділень і продуктів метаболізму тварин, а також визначили ступінь взаємозв’язку між ними за допомогою тестів ДНК. Як виявилося, кожна особина мала дещо інший «нюховий профіль».
«Ми виявили низку хімічних речовин, які були загальними для членів групи, а також інші, які були унікальними для кожної людини», — пояснив співавтор дослідження професор Лу Хоффман.
Дослідник пояснив, що соціальна поведінка слонів також свідчить про те, що вони використовують запахи для спілкування з іншими як у своєму стаді, так і поза ним.
«Ми бачили, як слони вітають один одного писком і лясканням вухами», — сказав він. – Таким чином вони можуть підштовхувати свої феромони до іншої тварини, показуючи, що впізнають їх. Коли два слони штовхають один одного, ворушачи вухами, (…) вони можуть просто послати свій запах як попередження, щоб не зв’язуватися з ними.
Африканські слони – ілюстративне фотоShutterstock
Пам’ять слона
Хоффман додав, що слони не тільки розпізнають різні запахи, але й ефективно зберігають їх у пам’яті.
«Деяких тварин у дослідженні вирощували в неволі та навчали трюкам, зокрема брати капелюх туриста та нюхати його», — сказав він. – Коли турист повернувся через багато годин, слон міг одразу впізнати, кому належить капелюх.
Завдяки гострому нюху і гарній пам’яті тварини можуть впізнавати своїх братів і сестер навіть через роки після того, як їх розлучили. Дослідники кажуть, що слонів також можна навчити виявляти низку запахів, включаючи кров і вибухові речовини.
«Ці знахідки показують, що слони є складними істотами», — сказав Хоффман. «Люди здаються нам вершиною еволюційної драбини, але ми знаємо, що слони є одними з багатьох тварин, чиї органи чуття налаштовані точніше, ніж наші. Є багато речей, які вони можуть нас навчити, додав він.
Університет Квінсленда, Інтернет різноманітності тварин
Основне джерело фото: Shutterstock