На північному полюсі Урана, швидше за все, крутиться циклон. Вчені NASA досліджували хвилі, що надходять від крижаного гіганта, і виявили, що під хмарами планети є відносно тепле сухе повітря, яке рухається вихровим рухом. Жодне дослідження на сьогоднішній день не заглядало так глибоко в атмосферу Урана.
Уран відрізняється від інших планет Сонячної системи в одному – він обертається майже горизонтально відносно своєї орбіти. З цієї причини досліджувати деякі її регіони важко для земного спостерігача, особливо тому, що планета залишається однією стороною до нас протягом тривалого часу. Однак з 2015 року вчені добре бачили північний полюс планети, який вирішили використати, щоб подивитися на її атмосферу.
Рецепт Циклон
За словами авторів, дослідження, опубліковане в Geophysical Research Letters, було проведено за допомогою дуже великого масиву радіотелескопів у Нью-Мексико. Вчені проаналізували хвилі, що виходять з атмосфери Урана, глибоко під хмарами крижаного гіганта. Дані були зібрані в 2015, 2021 і 2022 роках. Як підкреслюють дослідники, досі ніхто не заглядав так глибоко в атмосферу планети.
Спостереження показали, що повітря на Північному полюсі завихрюється, а також здається теплішим і сухішим, ніж сусідні повітряні маси – характерні ознаки сильного циклону.
«Ці спостереження говорять нам багато про Уран», — сказав провідний автор Алекс Акінс з Лабораторії реактивного руху NASA. – Це набагато динамічніший світ, ніж ви могли б подумати, а не просто блакитна газова куля. Багато чого відбувається під поверхнею.
Циклон полюса Урана в трьох хвильових частотахNASA/JPL-Caltech/VLA
Хмари метану
Циклони відносно поширені в Сонячній системі – вони були виявлені на кожній планеті, крім Меркурія, який не має густої активної атмосфери. На Урані їх спостерігав зонд «Вояджер-2», який зафіксував вихровий рух на південному полюсі. Однак вимірювання Вояджера не показали типової зміни температури циклону.
Щільний, теплий, сухий циклон на Урані схожий на циклон, помічений космічним апаратом Кассіні на Сатурні. На відміну від наших ураганів і тайфунів, ці явища не утворюються над водою (жодна з планет не має рідкої води) і не дрейфують, а замикаються на полюсах. Вчені планують спостерігати, як змінюватиметься нещодавно відкритий циклон на Урані з часом.
«Той факт, що ми все ще вивчаємо базові речі про те, як працює атмосфера Урана, викликає у мене бажання дізнатися якомога більше про цю таємничу планету», — додав Акінс.
Уран — сьома планета Сонячної системи. Цьому крижаному гіганту потрібно 84 земні роки, щоб обійти навколо Сонця. Його вісь обертання нахилена на 98 градусів відносно орбіти. Це сприяє виникненню екстремальних сезонів – полюси планети відчувають багато років постійного сонячного світла, за якими слід стільки ж років повної темряви. У 2028 році літнє сонцестояння відбудеться на Північному полюсі. Коли «Вояджер-2» відвідав Уран у 1986 році, він зміг спостерігати літо на південному полюсі планети. Тепер ця частина знаходиться на неосвітленій стороні.
Уран. Фото зроблено космічним кораблем “Вояджер-2”.NASA/JPL
Основне джерело фото: NASA/JPL