Німецький тижневик Zeit опублікував звернення із закликом до припинення вогню в Україні. «Країни, які підтримують Україну у військовому плані, повинні запитати себе, якої мети вони хочуть досягти. Перемога для України нереальна, потрібне негайне припинення вогню», – йдеться у листі за підписом вчених та митців. «Треба йти до пекла», – написав у соцмережах посол України в Німеччині Андрій Мельник.
«Поки що Україна змогла захиститися від жорстокої агресивної війни Росії, зокрема завдяки масштабним економічним санкціям та військовій підтримці з боку Європи та США. Але чим довше триватимуть ці дії, тим незрозумілішими стають цілі війни, “, пишуть автори звернення під назвою “Перемир’я зараз!”.
Вони наголошують, що «перемога України та відновлення всіх окупованих територій (…) вважаються військовими експертами нереальними, оскільки Росія має військову перевагу і здатна до подальшої ескалації військових дій». Західні країни, «які підтримують Україну у військовій формі, повинні запитати себе, якої саме мети вони хочуть досягти і чи (і на який термін) постачання зброї все ще є правильним рішенням. Продовження війни, яка призведе до повної перемоги України над Росією Це смерть ще тисяч жертв війни заради мети, яка не здається реальною», – читаємо у зверненні.
Внаслідок нападу росіян на Кременчуцький торговий центр загинули понад 20 людейОЛЕГ ПЕТРАСЮК / PAP / EPA
Більше того, “наслідки війни більше не обмежуються лише Україною”, її продовження “спричиняє величезні гуманітарні, економічні та екологічні кризи в усьому світі”, – зазначають підписанти. На їхню думку, Захід “повинен об’єднатися проти російської агресії в Україні та подальших реваншистських претензій, але продовження війни в Україні не є вирішенням проблеми”.
«Переговори є важливим засобом запобігання стражданням»
Захід «повинен зробити все, що в його силах, щоб сторони (конфлікту) вчасно знайшли рішення шляхом переговорів». Автори звернення наголошують, що «переговори не означають, як іноді припускають, диктування капітуляції Україні. (…) Міжнародне співтовариство, скоріше, має зробити все можливе, щоб створити умови, за яких переговори взагалі будуть можливими. Сюди входить заява про те, що Захід не буде зацікавлений у продовженні війни і відповідним чином коригує свою стратегію».
Українські переговорники в Стамбулі [29.03.2022]ПРЕС-СЛУЖБА ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ
«Захід має докласти всіх зусиль, щоб вплинути на уряди Росії та України для припинення бойових дій», – переконують підписанти звернення. Вони додають, що досі “міжнародне співтовариство, а особливо основні гравці на Заході, не вжили жодних узгоджених дій для початку переговорів. Поки цього не станеться, не можна вважати, що домовленість неможлива, і зокрема, що Путін не хочу вести переговори».
“Початок переговорів не є виправданням для воєнних злочинів. Нас об’єднує жага справедливості. Але переговори є необхідним засобом запобігання стражданням і наслідкам війни в усьому світі”, – кажуть митці та вчені.
Звернення підписано, зокрема, Річард А. Фальк (професор міжнародного права), Йозеф Хаслінгер (письменник), Вольфганг Меркель (професор політології), Річард Д. Прехт (філософ), Джеффрі Сакс (професор економіки), Міхаель фон дер Шуленбург (колишній дипломат ООН ), Едгар Сельге (актор), Ілля Троянов (письменник), Еріх Вад (генерал у відставці, колишній військовий радник Ангели Меркель), Йоганнес Варвік (професор міжнародної політики), Юлі Зе (письменник).
«Ти повинен піти до пекла»
Посол України в Німеччині Андрій Мельник прокоментував звернення записом у Twitter.
“Знову не так, яка купа псевдоінтелектуальних невдах. Усі ви (…) повинні нарешті піти до біса зі своїми пораженськими “порадами”. До побачення”, – написав дипломат.
Андрій МельникГеорг Вендт / EPA / PAP
Основне джерело фото: Георг Вендт / EPA / PAP