Канцлер Німеччини Олаф Шольц, попри прохання голови українського уряду Дениса Шмигаля, відмовився передати Києву важке озброєння, зокрема танки Leopard 2.
Глава уряду мав відхилити прохання Дениса Шмигаля минулих вихідних під час візиту українського прем’єр-міністра до Німеччини, повідомляє тижневик “Spiegel” з посиланням на “Die Welt”. Набагато раніше, 8 квітня, збройовий концерн Krauss-Maffei Wegmann (KMW) заявив про готовність безпосередньо передати Україні 100 танків Leopard 2A7 із запчастинами. Загальна вартість підтримки мала становити 1,55 млрд євро. Передбачалося, що перші «Леопарди» можуть бути поставлені через 36 місяців після укладення контракту – читаємо у тижневику.
Німецький танк Leopard 2 Shutterstock
Як підкреслює “Spiegel”, Шольц не брав жодних зобов’язань щодо цієї поставки, а в розмові зі Шмигалем висловлювався “загально і неконкретно”. Канцлер також мав «виявляти бажання змінити свою негативну позицію щодо поставок (Leopard)».
Про значні поставки зброї в Україну Шольц заявив уряд 1 червня під час виступу в Бундестазі. Наприкінці квітня канцлер рішуче виключив постачання Україні важкого озброєння, але тиск з боку країн-союзників, насамперед США, змусив уряд Німеччини передумати – Берлін заявив про надання 30 САУ Gepard і гаубиці для Києва.
Нерішучість Берліна щодо підтримки України призвела до зміни ставлення східноєвропейських країн НАТО до Німеччини. Країни, які раніше купували німецьку зброю, тепер купують зброю в США та Південній Кореї, повідомила газета Welt am Sonntag наприкінці серпня.
Шольц про підтримку України
Наприкінці серпня Шольц – на полігоні Путлос у Шлезвіг-Гольштейні, де українські військові навчалися використовувати САУ Gepard – запевнив, що його країна й надалі підтримуватиме Україну «фінансовими ресурсами, але також зі зброєю, яку ми можемо надати з Німеччини» і яка має допомогти відбивати російські атаки.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц на полігоні Путлос у Шлезвіг-ГольштейніEPA / Morris MacMatzen / POOL
У червні Шольц був у Києві, де спілкувався з Володимиром Зеленським, та в Ірпіні, де говорив про “безглузде насильство” та “жорстокість російської війни”. Голова уряду Німеччини, якого тоді цитувало агентство dpa, зазначив, що все місто було зруйноване, хоча в ньому не було військових цілей. «Це багато говорить про жорстокість російської агресії, мета якої — просто знищити і завоювати», — прокоментував Шольц, додавши, що Ірпінь є дуже важливим сигналом про те, що потрібно щось робити.
— Це страшна війна. Росія проводить це з великою жорстокістю, ігноруючи життя людей. Це має нарешті припинитися, наголосив він.
У червні Олаф Шольц зустрічався з Володимиром ЗеленськимPresident.gov.ua
Основне джерело фото: PAP / EPA / КЛЕМЕНС БІЛАН