Однак дві тисячі китайських камер не стануть частиною системи моніторингу, яка буде встановлена на дамбі між Польщею та Білоруссю. – Завдяки інтересу ЗМІ початкове рішення було змінено, – каже tvn24.pl співрозмовник зі штабу Прикордонної служби. Виробник камер, які мали потрапити на дамбу, – китайська компанія Hikvision – з минулого року визнана адміністрацією США “загрозою національній безпеці”.
Те, що дві тисячі фотоапаратів китайського виробника не потраплять на дамбу, кореспонденту TVN 24 Катажіні Росіцькій підтвердила речник прикордонної служби лейтенант Анна Міхальська: – На даному етапі прикордонна служба відхилила деякі заявки від підрядник, в т.ч Фотоапарати китайського виробництва.
Очі бар’єру
Нагадаємо: як ми з’ясували у вчорашньому матеріалі (тему ведемо з 20 червня), компанія «Електротім», яка має спроектувати та побудувати «електронний шлагбаум із супутньою інфраструктурою» за 270 мільйонів, хотіла встановити дві тисячі камер китайського виробника, бренд Hikvision.
– Є шанс, що інтерес ЗМІ змусить колег задуматися. Навіщо використовувати сумнівні китайські технології, а не авторитетних західних виробників – розповів прикордонник, побажавши залишитися анонімним.
Так і сталося, що згодом «Електротім» змушений буде потягнутися за камерами не китайського постачальника. Також не можна буде встановити китайську IT-підсистему для управління камерою.
– Завдяки інтересу ЗМІ початкове рішення було змінено, – каже сьогодні tvn24.pl співрозмовник зі штабу Прикордонної служби.
Які сумніви виникали щодо бренду Hikvision? У Сполучених Штатах навесні минулого року Федеральна комісія зі зв’язку визнала Hikvision разом із чотирма іншими великими технологічними компаніями з держави-агента загрозою національній безпеці. У жовтні набув чинності закон про заборону імпорту та реалізації продукції цих компаній.
Присутність Hikvision на європейських ринках також обмежена. Кілька днів тому група з 67 британських депутатів закликала свій уряд заборонити продаж. Вони зазначають, що ці технології використовуються для масового стеження та репресій щодо уйгурської меншини в Китаї. Політики також закликали провести «незалежний національний огляд масштабів, можливостей, етики та впливу сучасного замкнутого телебачення (камери Hikvision — ред.) у Великобританії з цією метою».
Зростання витрат
Як ми повідомляли, під час парламентської роботи над ухваленням закону, яка відбулася в листопаді минулого року, уряд підрахував, що вартість усієї «периметрії» – тобто електронної системи на шлагбаумі – становитиме 115 мільйонів.
Бар’єрні витратиВосени уряд оцінив вартість електронного шлагбауму в 115 мільйонівsejm.gov.pl
Коли лише через чотири місяці уклали контракт із «Електротімом», виявилося, що сума зросла майже до 270 мільйонів. Компанію відібрали прикордонники та спецпредставник для будівництва дамби без прозорого тендеру – що дозволяв спеціально прийнятий акт про будівництво дамби.
– Нас здивувало те, що у вимогах, озвучених прикордонниками, нічого не було про те, що пристрої та системи повинні мати сертифікати безпеки. Чесно кажучи, ми з самого початку припускали, що з’являться апарати від одного з китайських виробників, – каже представник компанії, яка аналізувала можливість подання своєї пропозиції.
Репортерка TVN 24 Катажина Росицька запитала сьогодні речника Прикордонної служби, які вимоги до системи камер, встановлених на дамбі, зокрема, чи були вимоги щодо безпеки зібраних даних? – Шукаючи та затверджуючи всі елементи електронного загородження, прикордонник керується насамперед вимогами безпеки, ефективності, надійності, а також доступністю цих технологій на ринку. Усі елементи матимуть сертифікати, необхідні для безпеки, а також сертифікати, що підтверджують надійність цих елементів, – сказала лейтенант Міхальська.
Однак слова нашого співрозмовника про те, що раніше таких вимог не було, підтверджує документ, до якого потрапила редакція tvn24.pl. Йдеться про «детальні технічні, функціональні та експлуатаційні вимоги до впровадження електронного шлагбауму». На 59 сторінках описуються детальні вимоги, яким повинні відповідати, наприклад, лише камери (наприклад, якість масштабування, записування зображень), але немає нічого про сертифікати безпеки для пристроїв та ІТ-систем.
Основне джерело фото: ПАП / Артур Решко