На читання 8 хв Переглядів 3 Опубліковано
Православні віруючі вшановують релігійні свята. Серед головних та найдавніших – Стрітення Господнє. Його відзначають узимку і згадують, що цього дня Пресвята Богородиця та Йосип принесли немовля Ісуса до єрусалимського храму.
До народження Христа люди жили в очікуванні Месії і зустріч з ним була довгоочікуваною для всіх. Зі святом пов’язано багато традицій та звичаїв. Природно, суть лежить не в сліпому їхньому дотриманні, а в очищенні душі, прагненні здобути мир і пошуку праведного шляху.
Якого числа Стрітення Господнє у 2023? Як підготуватися і провести свято, про історію та багато іншого в цій статті.
Стрітення Господнє – що це за свято?
У перекладі з церковнослов’янської Стрітення означає «зустріч». Праведний старець Симеон один із 72 вчених перекладав з єврейської грецькою мовою «Священні писання».
Під час роботи за книгою він засумнівався у словах пророка Ісаї про пришестя Спасителя і вирішив виправити текст. Однак його зупинив ангел і сказав пророцтво, що Симеон не помре, доки не побачить Месію.
Через 40 днів після народження немовляти Марія та Йосип принесли новонародженого Ісуса до церкви. Вони повинні були виконати всі вимоги закону і принести жертву Господу. Симеон зустрів їх біля входу і йому було відкрито згори, що в руках жінки довгоочікуваний Месія.
Він сказав слова, які повторюються при кожній вечірній службі православної церкви. Симеон передбачив, що немовля стане причиною «падіння та повстання багатьох в Ізраїлі» і принесе Марії страждання. Так було проголошено початок нової доби – присутності Бога серед Його дітей.
Однак це не єдина зустріч. Цього дня до Марії підійшла пророчиця Ганна, яка мешкала при храмі. Вона вклонилася Христу, а потім сповістила людям про пришестя Спасителя. Ці події описані в Євангеліє від Луки 2:22-40.
У свято Стрітення Господнього у 2023 році всі віруючі відзначають, що Бог буквально увійшов у світ і став фізично присутнім серед Свого народу. Він прийняв людську природу, щоб примирити з собою людей, які пішли від джерела життя.
Традиції та обряди
До VI століття свято відзначалося скромно. Однак у 528 році землетрус в Антіохії забрав багато життів. Слідом пішла епідемія чуми. Щодня помирали кілька тисяч людей.
Однак у свято Стрітення було звернено молебень з проханням про позбавлення всіх бід і хвороба відступила. Після цього церква встановила урочисте відзначення Стрітення Господнього.
Так удома стали обходити з іконою «Стрітення Господнього». Після обходу вся сім’я ставала навколішки і молилася. Діти зверталися до Сонця, щоб воно принесло Весну. І якщо у цей день перед заходом сонця воно виглядало з-за хмар, то дітлахи приносили додому звістку про швидкий наступ Весни. Однак, якщо Сонце не з’являлося, то очікувалися сильні морози.
У свято прийнято піклуватися про свійських тварин, птахів і плодових дерев і насіннєве зерно. Вважається, що вітер на Стрітення обтрушує з дерев нечисть і забезпечує гарний урожай фруктів. Тому є звичай – після Стрітенської ранкової руки трясти гілки дерев.
Цього дня у православних храмах проводяться святкові богослужіння. Віруючі моляться за здоров’я та добробут рідних. Загалом у свято дозволяється веселитися та радіти протягом усього дня.
Освячуються свічки, які потім віруючі беруть додому, запалюють під час читання молитов та обносять навколо столу. Вважається, що свічки захищають будинок від пожежі, блискавки та граду.
Їм приписують магічну здатність відганяти нечисту силу. За старих часів стрітенську свічку давали в руки вмираючій людині і запалювали при нападах хвороб.
Якого числа Стрітення Господнє у 2023 році?
У наступному році православними християнами свято відзначатиметься 15 лютого. Католиками – 2 лютого. Протестанти також відзначають Стрітення та святкують в один день із православними віруючими. Дата не зрушується щорічно, бо прив’язана до Різдва.
Однак, якщо 15 лютого збігається з днем Великого посту, богослужіння проводиться напередодні свята. Приблизно через місяць після Стрітення Господнього починається піст, закликаючи всіх людей покаятися у гріхах та очистити душу.
Прикмети
Свято має велике значення у православній релігії. На Русі це перший день зустрічі Весни. У народі говорили, що під час Стрітення зустрічаються Зима та Весна. Існує повір’я, що 15 лютого ці дві пори року змагаються між собою та міряються силою.
Саме з цього дня до 18 березня відбувається перелом Зими. У минулі часи у цей день стояли морози. Традиція досі збереглася у Росії. Вона символізує закінчення холодів та настання теплої пори року.
Прикмети кажуть, що:
- якщо на Стрітення поїхати в поїздку, то повернутися додому доведеться ще не скоро;
- якщо залишити гроші на кухні або покласти їх на стіл, достаток витікатиме з дому і весь рік доведеться суворо економити;
- не можна сваритися через гроші, якою б важливою не виявилася причина;
- втрата грошей з гаманця або кишені віщує удачу;
- не можна підбирати гроші, знайдені на дорозі, щастя не принесуть;
- якщо боржник повернув раніше взяту суму, це хороший знак і невдовзі очікується прибутку;
- Стрітенська вода допомагає виконати будь-яке заповітне бажання – для цього необхідно налити її в склянку, проговорити мрію вголос і загадати, щоб вона здійснилася.
Погодні прикмети:
- якщо на 15 лютого небо чисте та зоряне, буде хороший урожай фруктів та багато меду, але Весна може настати пізно;
- яка погода буде на Стрітення, такою і залишиться до кінця Весни;
- на 15 лютого відлига та крапель з даху – до теплої Весни та гарного врожаю пшениці;
- якщо погода непогана, рік буде неврожайним;
- сніг на Стрітення – Весна буде затяжна та дощова;
- якщо прийшли холоди – Весна буде холодною.
Увечері 15 лютого можна поставити у двір їжу для бездомних кішок чи собак. Якщо наступного дня до їжі підійдуть тварини, наступний рік буде вдалим.
Якщо у свято помре родич, можна згадати, що в цей час відкриваються ворота до раю і втішитися. Проте захворіти на свято погана прикмета. Можна звернути увагу на свічки, якщо вони горять рівно та спокійно, то проблем зі здоров’ям не буде.
Однак якщо полум’я коливається, це говорить про майбутні недуги. Перед сном у узголів’ї ліжка можна поставити ємність зі стрітенською водою. Якщо до ранку вона потемніє, значить на людину навели псування.
Увага! Людиною, що народилася 15 лютого, керують дві пристрасті: любов і впертість.
Що не можна робити на Стрітення Господнє?
У святковий день забороняються будь-які роботи, крім тих, які служать людям на благо. Гріховим заняттям вважається заробляння грошей. Виняток становлять професії, спрямовані на допомогу людям. В ідеалі працювати цього дня мають лише лікарі, пожежники та рятувальники.
Існує заборона попри всі домашні справи. Краще не планувати прибирання в будинку чи прання. Бажано перенести всю важку та брудну роботу на другий день. Це робиться для того, щоб у свято присвятити час молитвам та відвідуванню церкви.
Занепокоєння, метушня і дратівливість, з якою часто пов’язана будь-яка робота тільки відволікатимуть і заважатимуть. Цього дня краще не влаштовувати галасливі застілля та пити багато спиртного..
У Стрітення Господнє в 2023 році не рекомендується їхати в поїздки, краще провести час у родинному колі. Це час спілкування із близькими людьми. Вся сім’я може збиратися за столом, а для частування приготувати млинці. Проте пробувати їх можна лише після появи першої зірки.
Не можна сваритися чи з’ясовувати стосунки, лаятися, ображати близьких, пліткувати чи лихословити. Неправдивість руйнує зв’язок людини з Богом і позбавляє заступництва. Крім того, на Стрітення не можна сумувати і сумувати.
Раніше існувала заборона на купання, тому що цей процес займав багато часу та сил. Колка дров, розпалювання лазні, носіння води важка праця, тому митися воліли напередодні. І свято зустрічали з чистою душею та тілом. Весілля на Стрітення не грають.
Листівки та привітання зі Стрітенням Господнім 2023
Оформити вітання рідним та близьким людям на Стрітення Господнє 2023 можна у картинках, віршах та прозі. Важливо, щоб воно передавало щирі почуття та побажання. Коли наближається Стрітення Господнє у 2023 році, потрібно заздалегідь підготувати вітання.
Можна вибрати такі:
- Бажаю цього дня знайти справжнє розуміння свого шляху. Нехай здоров’я стане вірним супутником на довгі роки, а небесні сили оберігають.
- Бажаємо не сумніватися у своїй вірі, здійснювати добрі діяння, просити пробачення та прощати. Гармонії, радості та доброти в житті.
Відмінним варіантом привітання на Стрітення Господнє у 2023 є листівка. Вона може бути доповнена підписом:
- Нехай Бог захистить від бід та негоди.
- Подарує довголіття та щастя.
- Нехай радість закриє дорогу зневірі і не залишить надія та любов.
- Нехай зимові морози занесуть нещастя, а з теплими променями сонця увійдуть радість і диво.
Для колег та знайомих привітання картинкою зі Стрітенням Господнім та коротким смс – оптимальний варіант. За бажання можна додати текст:
- Зустрілися Зима навесні.
- Ведуть переговори.
- Нехай ідуть назавжди.
- З вашого життя сварки.
- Нехай удача чекає на життєвому шляху, а серце наповнюється щастям, миром та любов’ю.
- Стрітення Господнє до нас прийшло сьогодні.
- Тож нехай і в кожний дім світ прийде з добром.
- Тобі в Стрітення бажаю.
- Щоб зробив багато добрих справ.
- По житті йшов не сумуючи.
- Щоб веселий був завжди і сміливий.
- Душа нехай вірить у диво.
- Нехай тішить щодня.
- Здорові рідні будуть.
- Біди не торкнеться тінь.