Багато людей досі вірять одному міфу, що список «доступних медикаментів» містить лише найдешевші ліки від вітчизняного виробника. Це не так. Новий медикаментозний реєстр безкоштовних ліків містить у собі препарати іноземного виробництва. Нині 2023 року до списку увійшли 119 найменувань препаратів. 23 їх імпортного виробництва. Список доступних ліків, оновлений 2023 р. в Україні вже доступний кожному пацієнту, і за бажання його можна вивчити у відкритому доступі.
Основна інформація
Існує певна програма реімбурсації «Доступні ліки». Тепер усі пацієнти з тяжкими та хронічними захворюваннями мають право безоплатно або за незначною вартістю отримувати потрібні препарати. Препарати з реєстру представлені від серцево-судинних хронічних хвороб, хронічної астми, інсулінозалежних діабетиків. Також у списку можна побачити ліки для профілактики інсультних станів та інфарктів. Також важливо знати кому належить ліки з 50 знижкою.
Не всі люди ще знають інформацію про те, чому ці препарати потрапили під цю програму. Відповідь проста – виявляється, що від цих захворювань смертність в Україні найвища або після цих хвороб значно знижується якість життя громадян. До того ж, ці хвороби можна лікувати в амбулаторних умовах. Поки що до програми було включено 297 препаратів. Також у списку пільгових ліків для пенсіонерів поки що лише 93, а за решту потрібно доплачувати певні суми грошей. Поки що за програмою представлена кількість препаратів:
- 205 видів ліків для серцево-судинних хвороб;
- 24 – для первинної та вторинної профілактики інфарктів та інсультів;
- 48 – для підтримки організму при цукровому діабеті ІІ типу;
- 18 – для лікування та зняття симптоматики астми та ускладнень;
- 2 препарати можна знайти в аптеках безкоштовно для лікування ревматичних хвороб (за ці медикаменти людина сплачує ціну, яка за ліки вказана).
Важливо! Повний список ліків, які є в рамках програми, можна знайти на сайті реєстру.
Які ліки пацієнту виписують безкоштовно?
Реєстр оптово-відпускних цін визначає максимальну ціну ліків, які можуть взяти участь у програмі з отримання безкоштовних медикаментів «Доступні ліки». Держава компенсує ціну бюджетного препарату, якщо людина вирішила одержувати ліки за програмою безкоштовної видачі медикаментів.
Кожен препарат має референтну вартість. Якщо ціна за препарат перевищує цю ціну, то людині доведеться доплатити різницю. Різницю за ліки можна дізнатися в аптеці. Аптекар точно розрахує суму між мінімальною та роздрібною ціною за ліки.

Є й ліки, які не потрапляють до програми відшкодування. До них відносяться кошти, які за ціною вищими від вартості референтної ціни по сусідству в двох країнах. Препарат може бути у програмі чи ні – це рішення також може вплинути виробник, якщо захоче додати свій препарат у реєстр. Є доступні ліки: перелік безкоштовних в Україні можна буде дізнатись нижче.
Безкоштовні медикаменти видаються за законами
Існують певні документи, що визначають нормативи, що регулюють цю програму – це Закон України “Про державні фінансові гарантії медобслуговування людей”. Також є накази МОЗ та постанови від КМУ офіційно:
- «Деякі питання реімбурсації медпрепарав» №135;
- «Деякі питання договорів про реімбурсацію» № 136;
- «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для відшкодування ціни за медикаменти на лікування окремих захворювань» від 27.02.2019 No141.

КМУ регулює ціни на препарати, які перебувають у списку реєстру безкоштовних ліків. При складанні цін держава спирається на існуючі закони:
- «Про заходи щодо стабілізації цін на ліки та медичні вироби» від 17.10.2008 № 955
- «Про державне регулювання цін на ліки» від 09.11.2016 № 862
- реєстр препаратів, що підлягають реімбурсації, затверджені МОЗ.
Як придбати самостійно е-рецепт
Аптечні препарати видаються на безкоштовній основі за допомогою електронного рецепту, який можуть виписати у лікарні терапевти та педіатри, а також сімейні лікарі. Список безкоштовних ліків на 2023 рік в Україні виписується за допомогою електронної системи органів охорони. Етапи набуття безкоштовних медпрепаратів:
- Пацієнту важливо спершу здійснити запис на прийом до свого сімейного лікаря. Також можна звернутися до терапевта та педіатра. Важливо, щоб із лікарем було підписано декларацію. Послугою «Доступні ліки» не можна скористатися пацієнту, який не має декларації. Якщо людина має хронічне захворювання або його лікують за певним діагнозом, то схема лікування змінюватися не будуть. Це може статися лише за погодженням з пацієнтом щодо будь-якого комунікаційного засобу (телефон, електронна пошта). Лікар може змінити структуру рецепту зі спілкування через месенджер із пацієнтом. Особисто приймати людей при цьому фахівцю не потрібно.
- Лікар після віртуального прийому видає чи переписує е-рецепт.
- Під час виписки рецептури в електронному вигляді лікар повинен звірити номер телефону з бази з тим, що має пацієнт. Усі цифри мають співпадати, як прописані у декларації. Якщо номер мобільного змінився, то пацієнт має замінити його у своїй декларації самостійно. Багатьом цікаво де дізнатися про список безкоштовних ліків. Є сайт НЗСУ. Також змінити номер мобільного можна на сайті НСЗУ у розділі “Громадянам” Подати запит може як пацієнт самостійно, так і лікар на прохання пацієнта. Докладніше про зміну номера можна прочитати тут.
- Після перевірки телефону лікар може виписати віртуальний е-рецепт, який також зберігається у системі охорони здоров’я.
- Після виписки рецептури надійде на телефон СМС, що містить номер в індивідуальному порядку рецептури та код рецепту. Код дозволяє отримати медикаменти в аптеці самостійно. Як виглядає повідомлення людині, яка має отримати е-рецепт: «Ваш рецепт: ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ».
- Якщо у пацієнта з якоїсь причини немає телефону, але електронну декларацію складено, то лікар також може скласти та реалізувати для пацієнта е-рецепт спочатку у віртуальному вигляді, а потім роздрукувати його. У пам’ятці буде спеціальний код рецептури та особливий номер-шифр, який важливо пред’явити аптекарю тільки якщо пацієнт збирається взяти конкретні медикаменти. Також пацієнти, які отримують СМС, можуть додатково попросити лікаря виписати рецептуру у вигляді пам’ятки.
- Тепер залишається зайти до аптеки, яка полягає у програмі доступних медикаментів. Список таких аптек є на сайті НСЗУ https://bit.ly/3eKd86S
- В аптеці просто продиктуйте 16 значний номер з пам’ятки або СМС. Варто показати аптекареві код на індивідуальну видачу медикаментів.
- Фармацевт може надати на вибір спершу безкоштовні медикаменти, але, якщо таких немає, будуть запропоновані ліки, за які потрібно доплатити.
- Далі пацієнту необхідно переконатися: чи є потрібна кількість ліків у конкретній аптеці. Важливо заздалегідь дізнатися, яка буде потрібна доплата за ці медикаменти.
- Фармацевт створює електронний підпис, якщо пацієнта всі умови влаштували. Потім препарати видаються на руки власнику рецепту у віртуальній формі.
Важливо! Якщо багато в чому умови отримання ліків в аптеці пацієнту не підійшли, то фармацевт не має права дивитися код підтвердження пам’ятки.

Якщо в аптеку ліки не надійшло, то пацієнт може зробити зручні для нього дії, про які йтиметься нижче. Спочатку потрібно переконатися, чи є препарат на основі потрібного інгредієнта в аптеці. Код підтвердження у своїй не можна називати аптекарю. Це важливо, оскільки, якщо ліки немає, можна піти в іншу аптеку. Також можна не шукати ліків, якщо вони потрібні не терміново. Варто в такому випадку зробити замовлення препарату в бажаній аптеці та чекати на завезення медикаментів.
Де отримати лікарський препарат?
Тепер людина має повне право на е-рецепт отримувати медикаменти в будь-якій аптечній мережі в Україні, яка підписала деякі договірні нормативи з НСЗУ. При отриманні рецепту та самих ліків прив’язка до місця не має значення. Наприклад, якщо пацієнту виписано е-рецепт у Києві, то безкоштовно взяти ліки за ним можна і в іншому українському місті. Шукайте наклейку на двері або вікні аптеки «Тут є доступні ліки».
Які зараз препарати включені до програми у 2023 – це питання цікавить багатьох, як і питання, яким пенсіонерам покладено безкоштовні ліки. Важливо звернути увагу на список ліків, які людина має право забрати в аптечній мережі безкоштовно за умови, що має спеціальну довідку на отримання таких ліків.
Існують безкоштовні ліки для сердечників у 2023 році. При захворюваннях серця та судинної системи виписують безкоштовно:
- Amiodarone;
- Amlodipine;
- Atenolol;
- Ацетилсаліцилова кислота (Acetylsalicylic acid);
- Bisoprolol;
- Warfarin;
- Verapamil;
- Гідрохлортіазид (Hydrochlorothiazide);
- Digoxin;
- Enalapril;
- Isosorbide dinitrate;
- Carvedilol;
- Clopidogrel;
- Losartan;
- Metoprolol;
- Glyceryl trinitrate;
- Nifedipine;
- Simvastatin;
- Spironolactone;
- Furosemide.

Повний список безкоштовних ліків в Україні 2023 від астми:
- протизапальний та протиалергічний засіб Beclometasone;
- Budesonide імунодепресивний, протиалергічний та протизапальний засіб;
- Salbutamol аерозоль для інгаляційного застосування.
Діабет II типу дозволяє взяти в аптеці безкоштовні препарати:
- Metformin цукрознижувальні ліки в таблетках;
- пероральні гіпоглікемічні ліки Gliclazide;
- Glibenclamidum – пероральний гіпоглікемічний засіб.

Сьогодні програма дозволяє пацієнтам взяти в аптеках монопрепарати, наділені одним діючим лікарським компонентом. Саме ця речовина, а не комерційна назва ЛЗ, вказується лікарем у е-рецептурі. Тому може статися так, що в переліку «Доступних ліків» відсутні комбіновані ліки (складаються з кількох діючих речовин), якими пацієнт лікувався раніше за свій рахунок. Важливо знати які ліки видаються безкоштовно онкохворим в Україні Для цього є послуга «Ліки для онкохворих – підпишись на життя».
Як вчинити пацієнту, якщо в потрібній йому аптеці відсутні безоплатні або заміщувані медикаменти:
- Пацієнт може дочекатися надходження лікарського препарату до аптеки.
- Пацієнт може не чекати на появу потрібних йому препаратів і попрямувати на пошуки в інші аптеки.
- Пацієнт може взяти ліки з таким самим складом, але від іншої марки. Якщо засіб дорожчий, то можна доплатити.

Висновок
Важливо не забувати, що зараз у країні діє воєнний стан і у 2023 році громадяни, які є переселенцями, можуть не мати доступу до своїх сімейних лікарів. Рецепти все ж таки вони можуть отримати в центрах з надання первинної медичної допомоги. Для отримання безкоштовних ліків та медпослуг необов’язково укладати договір про нову декларацію. Щоб пацієнт зміг придбати інсулінові препарати, йому потрібно відвідати аптеку, яка має договір з НСЗУ. За наявності такого договору існує певна реімбурсація інсулінових препаратів у конкретній мережі аптек. Якщо потрібних ліків на основі інсуліну, наприклад, в аптеці немає, то його можна замовити та відвідати аптеку пізніше, або вибрати інший аптечний заклад.