Вартість оренди в деяких містах за рік зросла в середньому більш ніж на 40 відсотків. – Багато студентів переживуть шок, можливо, після канікул, – сказав Ярослав Садовський, головний аналітик Expander Advisors, у «Фактах по фактам» на TVN24. Як зазначив він, у молоді фактично немає вибору, «оскільки вона не має доступу ні до доступного орендного житла, ні до кредитоспроможності купити власну квартиру». За словами доктора Аліни Музіол-Венцлавович, експерта з питань житла Інституту міського та регіонального розвитку, вартість оренди зростає через те, що ми маємо «дуже нерівну структуру житла».
Останній звіт Expander і Rentier.io показує, що в травні цього року. Вартість оренди за рік зросла в середньому на 25 відсотків. Його автори зазначили, що молодим людям буде дуже важко переїхати з орендованого приміщення у власне.
– Насправді у молоді немає вибору, бо вона не має доступу ні до доступного житла для оренди, ні до кредитоспроможності купити власну квартиру. Два ринки частково пов’язані. Донедавна ситуація була хорошою, тому що у нас були дуже низькі процентні ставки, кредити були доступні, після ковіду лізинг також був досить дешевим, але останніми місяцями це кардинально змінилося, – сказав Ярослав Садовський, головний аналітик Expander у « Фактах по Факт» на TVN24 Advisors.
За його словами, зміни стосуються в першу чергу іпотечних кредитів, тобто купівлі власних квартир. – Тому що вони вже були дорогі, і раптом виявилося, що відсотки за кредитами настільки зросли – це також рекомендував Польський фінансовий нагляд – що доступна сума кредиту раптово впала вдвічі за кілька місяців. У випадку з такими молодими людьми, які тільки виходять на ринок праці або нещодавно розпочали свою професійну кар’єру, наразі отримати кредит дуже складно – зазначив Садовський.
Оренда квартир
Але, як зазначив він, «якщо вони хочуть орендувати квартиру, то це також дуже дорого, тому що через великий наплив людей з України, після пострадянського спаду на ринку оренди, ставки раптово підскочили і за останні місяці в деяких містах вони зросли аж на 40 відсотків (з року в рік – ред.)». Така ситуація стосується Гданська та Кракова.
За словами аналітика, “багато студентів переживуть шок, ймовірно, після канікул”. – Тому що зараз у нас період, коли студенти виїжджають, це липень, серпень задихався, а у вересні, мабуть, почнуть шукати квартири і раптом виявиться, що ці показники дуже високі, – сказав гість «Фактів після». Факти» на TVN24.
Садовський зазначив, що це зростання є результатом не лише попиту, а й збільшення виплат по кредитах. – Деякі з цих квартир були куплені в кредит, тому власники хочуть перекласти частину витрат на орендарів і їм це частково вдається, але я думаю, що боротьба між орендарями та власниками відбудеться не раніше вересня, – зазначив аналітик.
«Велика увага приділяється праву власності на квартири»
Доктор Аліна Музіол-Венцлавович, експерт з питань житла в Інституті розвитку міст і регіонів, заявила, що причиною високих орендних ставок є «дуже нерівномірна структура житла».
– У нас є квартири, які займають власники, і велика увага приділяється квартирам у власності, тоді як сектор оренди житла, як ринковий, так і соціальний, який є дуже важливим у кожній країні, коли йдеться про соціальні аспекти житла, дуже слабо розвинений у Польща. Цей дисбаланс призводить до того, що кожного разу, коли ми маємо виняткові ситуації, а останнім часом у нас було багато виняткових ситуацій, війна в Україні, біженці в Польщі, інфляція, ці дії показують, що орендна плата зростає дуже і дуже швидко, – пояснила вона. .
Основне джерело фото: Фотокон / Shutterstock