Космічний телескоп Джеймса Вебба знайшов приголомшливу знахідку в галактиці за 12 мільярдів світлових років від нас. Виявилося, що навіть на такій відстані прилад здатний виявити кільце органічних частинок.
Космічний телескоп Джеймса Вебба (JWST) виявив складні органічні молекули в галактиці на відстані 12 мільярдів світлових років від нас. Як повідомила міжнародна група вчених у науковому журналі Nature, телескоп дозволив відрізнити інфрачервоні сигнали, які випромінюють ці речовини, від тих, що надходять від набагато більших і масивніших частинок галактичного пилу.
«Цей проект розпочався, коли я навчався в аспірантурі, вивчаючи важкопомітні, дуже далекі галактики, які затемнені пилом», — сказав один із учених, проф. Хоакін Вієйра з Іллінойського університету США в Урбані та Шампейні. «Пилові частинки поглинають і повторно випромінюють приблизно половину зоряного випромінювання, створюваного у Всесвіті, роблячи інфрачервоне випромінювання від далеких об’єктів надзвичайно слабким або таким, що його неможливо помітити наземними телескопами», — пояснив він.
Дослідники також використовували природний, потужний інструмент спостереження, який збільшує зображення, гравітаційне лінзування. – Таке збільшення відбувається, коли дві галактики майже ідеально вирівнюються з точки зору Землі. Світло від дальньої галактики потім згинається та збільшується галактикою на передньому плані та набуває форми кільця, відомого як кільце Ейнштейна, пояснив Вієйра.
Галактика SPT0418-47. Органічні частинки позначені оранжевим кольоромДж. Спілкер/С. Дойл, NASA, ESA, CSA
Збільшено в десятки разів
Йдеться про галактику SPT0418-47, виявлену телескопом Південного полюса (SPT), сильно затемнену пилом і збільшену в 30-35 разів за допомогою гравітаційного лінзування. Він уже існував, коли Всесвіту було лише близько 1,5 мільярда років.
«До того, як отримати доступ до об’єднаної потужності гравітаційного лінзування та JWST, ми не могли ані побачити, ані просторово описати цю галактику через цей пил», — сказав дослідник.
Дані телескопа Джеймса Вебба вказують, серед іншого, на те, що ця галактика збагачена важчими елементами, а це означає, що в ній уже сформувалися та загинули послідовні покоління зірок.
Проте особливу увагу дослідники приділили поліциклічним ароматичним вуглеводням – складним органічним речовинам. На Землі їх можна знайти, наприклад, у вихлопних газах або димі з інших джерел. При цьому вважається, що саме вони лягли в основу виникнення життя на нашій планеті.
“Ми не очікували цього”, – сказав Вієйра. «Виявлення цих складних органічних молекул з такої великої відстані є новаторським для майбутніх спостережень. Ця робота – лише перший крок. Ми лише вчимося ним користуватися та розкриваємо його потенціал. Ми дуже раді бачити, як це може розвиватися».
Телескоп Джеймса ВеббаPAP/Reuters/Adam Ziemienowicz
Основне джерело фото: Дж. Спілкер/С. Дойл, NASA, ESA, CSA