Акціонери Polski Koncern Naftowy Orlen у четвер ухвалять рішення про злиття з Grupa Lotos. Позачергові загальні збори концерну Płock мають розпочатися об 11.00, для завершення угоди необхідна згода акціонерів щодо умов злиття.
У середу рішення про злиття підтримали більшість акціонерів Grupa Lotos. Було подано 152 476 991 дійсних голосів із 152 476 991 акцій, що становить понад 82% від загальної кількості. Акціонерний капітал. За резолюцію проголосували 150 784 838 (99,89%), проти – 706 659, утрималися – 985 494.
Згідно з повідомленням, надісланим PKN Orlen, позачергове засідання в четвер розпочнеться об 11.00. Одним із порядків денних є ухвалення рішення про злиття енергетичних компаній. Пункт 6 порядку денного передбачає «прийняття рішення про приєднання Товариства до Grupa Lotos Spółka Akcyjna з юридичною адресою в Гданську, збільшення статутного капіталу Товариства та надання згоди на запропоновані зміни до Статуту».
На початку червня ц.р. Правління PKN Orlen і Grupa Lotos погодили та підписали План злиття обох компаній. Компанії домовилися, що акціонери цієї компанії отримають 1075 акцій PKN Orlen в обмін на 1 акцію Lotos. Під час придбання акціонери Grupa Lotos отримають нові акції збільшеного статутного капіталу PKN Orlen і стануть акціонерами цієї компанії на дату злиття.
Злиття відбудеться в день внесення його до реєстру підприємців Національного судового реєстру реєстраційним судом за місцезнаходженням PKN Orlen.
Президент PKN Orlen Даніель Обайтек і президент Grupa Lotos Зофія Парила під час підписання угоди з профспілкамиPAP / Szymon Łabiński
Злиття Orlen і Lotos викликає суперечки
Злиття Orlen і Lotos викликає суперечки. Про плановане об’єднання говорив у «Rozmowa Piaseckiego» наприкінці травня цього року. Павло Олехнович, президент Групи Лотос у 2002-2016 рр. На його думку, “це не злиття” Lotos. – Це розпуск «Лотосу», ліквідація однієї з найкращих біржових компаній. Немає сумнівів, що це поділ активів і розпродаж, сказав Олехнович.
– Орлен точно не стане чемпіоном через такий рух. Orlen виводить на польський ринок додаткових гравців, яких сьогодні немає, наприклад, MOL і Saudi Aramco, – прокоментував колишній президент Grupa Lotos.
За словами Лукаша Фрончака, автор репортажу «(Не)безпечний термоядерний синтез» «Важко знайти виправдання в цифрах цієї операції». Фрончак у ефірі «Встань і ти знаєш» на TVN24 зазначив, що результати Lotos за другий квартал 2022 року ще не опубліковані. – У нас є розрахунки брокерських контор різних польських банків, і всі вони оцінюють чистий прибуток Grupa Lotos від 3 до 3,8 мільярдів злотих. Якщо ми подивимося тільки на НПЗ, а це основний актив, який ми продаємо, то прибуток там буде близько 3-3,5 млрд злотих, – зазначив він.
– Якщо ми віднімемо роздрібну торгівлю, upstream і т.д., прибуток самого НПЗ становитиме 3,5 мільярда, а ми продамо 30 відсотків акцій (…) за 1,115 мільярда злотих, – зазначив Лукаш Фрончак. Журналіст TVN24 додав, що інвестиції Saudi Aramco, за різними оцінками, окупляться для саудівського концерну через 1-2 місяці, “через три – легко”.
(Не)безпечне злиття. Дивіться на TVN24 GO
Проти такого рішення у травні ц.р. були чітко заявлені колишніми міністрами економіки. Вони закликали «припинити процедури поділу групи LOTOS, виступаючи за збереження її в нинішній інтегрованій структурі». «Окремо закликаємо зберегти структуру власності мережі АЗС, які конкурують з мережею АЗС групи Orlen», – читаємо. Лист підписали колишні міністри промисловості та торгівлі, серед яких: Тадеуш Сирійчик, Генрика Бохнярж, Анджей Ліпко та Марек Поль. Підписами звернення були також колишні очільники Міністерства економіки: Вєслав Качмарек, Януш Штайнхофф, Яцек Пєхота, Єжи Гауснер, Пьотр Возняк, Вальдемар Павляк та Януш Пєхоцінський.
У вівторок уряд схвалив запит на згоду на злиття Grupa Lotos з PKN Orlen, поданий віце-прем’єр-міністром і міністром державного майна Яцеком Сасіном. Лист про наміри про початок процесу отримання PKN Orlen контролю над капіталом Grupa Lotos, концерн підписав з тодішнім Міненерго 27 лютого 2018 року.
Засоби правового захисту
ПКН Орлен 20 червня ц.р. отримала схвалення Європейської Комісії на злиття з Grupa Lotos. Раніше, 12 січня цього року, згідно з вимогами Єврокомісії, концерн з Плоцька представив заплановані санаційні заходи у зв’язку з придбанням Grupa Lotos.
Згідно з оголошеними рішеннями, Saudi Aramco має купити 30 відсотків. акцій нафтопереробного заводу Lotos, угорської MOL – 417 СТО Lotos, а Unimot – паливних баз. Таким чином PKN Orlen виконає умови поглинання Lotos, висунуті Єврокомісією. Водночас компанія підписала контракти з Саудівською Аравією на постачання нафти, співпрацю у сфері досліджень і розробок та спільний аналіз інвестицій у сфері нафтохімії.
У рамках цієї операції Orlen Group придбає 144 станції в Угорщині, що дасть плоцькому концерну понад 7 відсотків. частка роздрібного ринку. Таким чином, це буде четверта компанія в Угорщині за кількістю станцій. Крім того, в рамках реалізації заходів з відновлення PKN Orlen також розширить мережу в Словаччині на 41 новий об’єкт.
Довгостроковий контракт із Saudi Aramco передбачає поставки 200 тис. до 337 тис. барелів нафти на добу при цільовому обсязі поставок саудівської нафти в 20 млн тонн на рік. За даними PKN Orlen, ці поставки можуть задовольнити до 45 відсотків. загальний попит усієї Orlen Group – після придбання Lotos – як у Польщі, Литві, так і в Чехії.
Основне джерело фото: Shutterstock