Докази, які неможливо помацати чи побачити
Фото: Sebastian Rzepiel / Agencja Wyborcza.pl
– Є сліди непомітні, – кажуть експерти. – Може здатися, що злочинець, який одягає рукавички і не залишає відбитків пальців, розумний. Або вистрілить з револьвера, який не викидає гільзи, а потім кине рушницю в річку. Він піде в обхід камер спостереження, його не буде видно свідкам, і тому він зникне для слідчих, провалившись під землю. Але чи так це насправді? – запитують вони. І все ж вони знають відповідь.
Маріанна нічого не бачила. Вони одразу закрили їй очі. Потім почали бити кулаками та погрожувати підпалити будинок, якщо вона не замовкне. Били її по обличчю, по шиї, по тілу, поки вона не здалася – бо що вона збиралася робити? Вона дозволила зв’язати їй руки і ноги скотчем, а потім зняти з пальців перстень і дві каблучки з печатками, а також вийняти з вух золоті сережки. Не оминули увагою і гроші, які вона мала в кишені – 6000 злотих. А може просто за них напали? Невідомо, як невідомо, хто ті люди, які напали на Маріанну. Відомо, однак, що вони готувалися до акції. Маріанна, коли випадала нагода, намагалася підглянути їх з-під сукна, помітити якусь деталь, щось важливе. Але все, що вона бачила, — це панчохи, натягнуті на голови, і деформовані під ними носи, які вона не могла підігнати ні до кого з знайомих. Вона знала лише, що їх двоє – і це вона сказала поліцейським, які потім звільнили їй руки та ноги.
Не було ні свідків пограбування, ні камер відеоспостереження, ні слідів від взуття на землі. Нічого, що могло б привести до злочинців. Нічого, крім шматків клейкої стрічки. Тож слідчі зафіксували запах від нього. А потім почали відбирати чоловіків, яких можна порівняти з отриманими зразками. Це було не велике містечко – сьогодні в Каськах проживає менше тисячі людей. Шукали, шукали, нарешті поставили перед Маріанною двох братів — один був навіть не дорослий.
Вона їх не впізнала — як би, адже зараз вона дивилася чоловікам у вічі, а перед тим лише бачила панчохи, натягнуті на обличчя. Може, вони зійшлися в позі, а може, ні – вона сама це ледве бачила під час нападу, а в стресі і жаху сприймаєш факти інакше. У обох було алібі – бабуся свідчила, що вони були в неї вдома, коли на Маріанну напали. Але слідчі не здавалися. Вони взяли у братів зразки запахів і порівняли з тим, що вдалося витягти з клейкої стрічки. Ефект? Маріуш Я., цей дорослий, був засуджений до трьох років ув’язнення. Вирок був винесений окружним судом у Скерневіце в 1997 році.
Кожен пахне по-різному
Запах – це чуттєве враження – кажемо ми, а фахівці уточнюємо: саме – це перехід речовини в газову фазу. Простіше кажучи, речовина повинна потрапити в повітря, щоб її відчути. А що ж тоді це за «субстанція», коли йдеться про запах людини? Переважна більшість його становить піт. Його виділяють залози, які розташовані по всій поверхні нашої шкіри. Піт, тобто сечовина, молочна кислота, вуглеводи і мінеральні речовини, і цю суміш організм створює так, як вважає за потрібне, в залежності від типу харчування, кліматичних умов, гормонів і різних захворювань. Але це не все. Сам піт абсолютно не має запаху. Лише дія сапрофітів, організмів, які живуть на нас і харчуються мертвою органікою, надає їм запаху. До поту, який вони споживають, слід додати інші, не зовсім апетитні речі – шкірне сало, лущення епідермісу, волосся, виділення з різних частин тіла. Сума всього цього дає нам індивідуальний людський запах. «Підкоригувати» його можна за допомогою косметики, запахів місця проживання чи роботи, тютюну, хімії та запаху одягу. Але немає способу його усунути.
Поліцейський собака під час тесту, щоб показати, чи придатний він для участі в осмологічних тестахВойцех Пацевич / PAP
Дослідження показують, що навіть однояйцеві близнюки пахнуть по-різному. А якщо це так, то це означає, що кожен з нас постійно і нескінченно залишає навколо себе (і, що важливо з точки зору криміналістики, на об’єктах, з якими ми маємо справу) унікальну суміш молекул. Якщо додати до цього той факт, що людський запах здатний пережити вибухи, пожежі, опромінення або обприскування розчинами гіпохлориту натрію, ми отримаємо відповідь на запитання експертів, чи справді спритний злочинець такий розумний, як він себе вважає.
Перша весняна ніч
У 2004 році, рівно в ніч після першого дня весни, хтось замкнув навісний замок, що закривав ґрати у вікнах маленького ресторану на сході Польщі. Він зайшов всередину, викрав 200 злотих із гаманця, захованого під баром, а потім знищив ігровий автомат, з якого вдалося отримати 9 злотих. І він утік. Тоді він не міг підозрювати, що через два роки опиниться на вустах суддів Верховного Суду, а потім і наступних суддів, які посилатимуться на рішення у його справі як на тлумачення закону.
Хто був цей чоловік? Анджей, якого прокурор звинувачував у крадіжці 209 злотих, ніколи не зізнався у скоєному. Наступних суддів він переконував, що навіть не знав про існування такого бару, а що вже говорити про перебування всередині. Але окружний суд у Тарнобжезі, який першим почав розглядати цю справу, не повірив Анджею. чому Тому що запах, який експерти витягли, зокрема, з гаманця, знайденого в барі, був, за словами собак, Анджея. Більше ніхто, окрім тварин, на Анджея не вказав – не міг, бо свідків крадіжки не було. Відбитків пальців Анджея ніде не було. Суд, спираючись лише на смердючі докази, призначив чоловікові (раніше засудженому до умовного покарання) загальне покарання у вигляді 3 років 6 місяців позбавлення волі.
Чи міг він це зробити, посилаючись лише на осмологічне свідчення?
Ні – заявив захисник Анджея в наступних зверненнях.
Так, сказав апеляційний суд, а за ним і Верховний суд.
«Осмологічне свідчення може бути підставою для винесення обвинувального вироку, – написав голова Верховного Суду в обґрунтуванні, – але слід виходити з того, що такий вирок може бути винесений лише за умови усунення всіх сумнівів щодо винних». Таким чином, завдання судді полягає не тільки в тому, щоб зважити самі докази, а й оцінити спосіб, у який вони були проведені. Якщо він не впевнений, що все було зроблено відповідно до процедур, він не може засудити когось лише на основі таких доказів. Якщо, з іншого боку, це усуває сумніви – засудження на основі осмології тоді відповідає букві закону. Ця постанова у справі про крадіжку 209 злотих згодом стала моделлю для наступних суддів, які вирішували, чи достатні для них осмологічні докази. Відтепер він міг бути.
А як щодо Анджея? Визнавши його винним, він засуджений до одного року позбавлення волі умовно.
Поліцейський собака в осмологічній лабораторії воєводського управління поліції в КраковіЯцек Беднарчик / PAP
Гребінець і щітка
Наше улюблене взуття буде пахнути нами ще кілька місяців після того, як ми перестанемо його носити. Футболки, які ми одягаємо прямо на голе тіло – від кількох до кількох десятків днів. Особисті речі, до яких ми часто торкаємося – телефон, гребінець, зубна щітка – подібні. Що, якщо ми торкнемося чогось лише один раз? Все залежить від того, як ми це робимо – довго, коротко, всією рукою, може тільки пальцями, або взагалі не будемо торкатися рукою, а сидіти на цьому предметі. Але для стійкості аромату також важливі температура і вологість повітря в приміщенні. Згідно з дослідженнями, у закритому автомобілі – тобто в невеликому просторі без будь-якої циркуляції – сліди запаху зберігаються до п’яти днів. В інших місцях цей час може бути коротшим. Ось чому також з цієї причини – крім можливості знищення запаху діяльністю інших людей – так важливо зібрати його на початку під час огляду місця злочину.
Читайте далі після входу
Отримайте доступ до преміум-контенту безкоштовно та без реклами