Експерти Всесвітньої федерації боротьби з ожирінням попереджають, що до 2035 року більше половини населення планети страждатиме ожирінням. В даний час приблизно 2,6 мільярда людей страждають ожирінням або надмірною вагою, і якщо тенденція до зростання збережеться, то через 12 років це число досягне чотирьох мільярдів. У Польщі проблема ожиріння хвилює вже 33 відсотки дорослих.
Згідно з новим звітом Всесвітньої федерації з боротьби з ожирінням, опублікованому 2 березня, якщо уряди світу не вживуть рішучих заходів для боротьби з «епідемією» ожиріння, що поширюється, до 2035 року більше половини населення світу буде страждати ожирінням або надмірною вагою. Сьогодні, 4 березня, Всесвітній день боротьби з ожирінням.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Ожиріння може спричинити зміни мозку, подібні до хвороби Альцгеймера. Останні результати досліджень
38 відсотків населення страждає ожирінням або надмірною вагою
В даний час близько 2,6 мільярда людей у світі – або 38 відсотків населення – страждають ожирінням або надмірною вагою. Якщо тенденція до зростання збережеться, то протягом наступних 12 років ця цифра зросте до чотирьох мільярдів, або 51%. населення світу, оцінюють експерти у Всесвітньому атласі ожиріння 2023. За їх словами, таке збільшення сприятиме значному навантаженню на економіки, яке становитиме аж три відсотки світового ВВП. «Глобальні економічні наслідки надмірної ваги та ожиріння сягнуть 4,32 трильйона доларів на рік до 2035 року, якщо не посилити заходи профілактики та не покращити лікування», — йдеться в повідомленні.
Хто швидше товстіє
Кількість випадків ожиріння у дітей (до 18 років) зростатиме швидше, ніж у дорослих, і може зрости на 100 відсотків у хлопчиків (до 208 мільйонів випадків) і на 125 відсотків у дівчат (до 175 мільйонів випадків) порівняно з 2020 рік. Організація також зазначила, що найбільше зростання ожиріння в найближчі роки відбудеться в країнах Африки та Азії з низьким і середнім рівнем доходу, які також найменш готові до боротьби з цією хворобою. Найкраще підготовлені Швейцарія, Норвегія, Фінляндія, Ісландія та Швеція.
Відсоток людей у Польщі, які зараз борються з ожирінням, оцінюється у 33 відсотки, що є «дуже високим». Вказувалося, що в наступні роки підвищення збережеться на рівні 1,7 відсотка для дорослих і 4,8 відсотка для дітей. Однак було оцінено, що Польща «добре» підготовлена до боротьби з ожирінням і займає 30-е місце серед 183 досліджуваних країн.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Кожен п’ятий польський восьмирічний хлопчик страждає від ожиріння
Чому людей із ожирінням стає все більше
За даними організації, однією з причин цієї тенденції стала пандемія та пов’язаний з нею період дворічних локдаунів, коли багато людей зменшили свою фізичну активність поза домом, їхні шкідливі харчові звички посилилися, а багато національних програм моніторингу ваги були призупинені. . Іншими факторами, що сприяють погіршенню ситуації, є зміна клімату, яка посилює відсутність продовольчої безпеки, хімічне забруднення, а також пропаганда нездорової, обробленої їжі та малорухливого способу життя.
ВООЗ про те, що викликає найбільше занепокоєння
Організація закликає до впровадження загальнонаціональних планів боротьби з ожирінням відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). «Цьогорічний Атлас є чітким попередженням про те, що якщо ми не розв’яжемо проблему ожиріння сьогодні, ми ризикуємо мати серйозні наслідки в майбутньому. Особливе занепокоєння викликає те, що рівень ожиріння серед дітей та підлітків зростає найшвидше. Уряди та політики повинні зробити все можливе щоб уникнути перенесення витрат на охорону здоров’я.” Нам потрібно терміново розглянути системи та фактори, які сприяють ожирінню, і активно залучати молодих людей до пошуку рішень”, – зазначив проф. Луїза Баур, президент Всесвітньої федерації боротьби з ожирінням.
Надмірна вага і ожиріння
Надмірна вага визначається як індекс маси тіла (ІМТ) вище 25, а ожиріння визначається як індекс маси тіла 30 або вище.Різні дослідження показали, що надмірна вага тіла сприяє підвищеному ризику багатьох захворювань, включаючи рак і хвороби серця .
Ожиріння (PAP/Марія Самчук)ПАП/Марія Самчук
Всесвітній атлас ожиріння, The Guardian
Основне джерело фото: Shutterstock