Попереду, вже у вівторок, 28 березня, рідкісне астрономічне явище, яке називають парадом планет. На небі вишикуються Меркурій, Венера, Марс, Юпітер і Уран. Це побачать і в нашій країні? Що ми можемо зробити, щоб спостереження було успішним?
Астрономічний календар на кінець березня передбачає цікаву подію на нічному небі. На нас чекає так званий парад планет. Меркурій, Венера, Марс, Юпітер і Уран опиняться на небі одночасно і утворять лінію. Явище почнеться у вівторок, 28 березня, і буде спостерігатися – якщо дозволятимуть погодні умови – протягом наступних кількох ночей.
Як пояснив в інтерв’ю CNN Кемерон Хаммелс, астрофізик з Каліфорнійського технологічного інституту (Caltech), ці планети можна буде спостерігати пізніше, хоча й у менш вражаючих розташуваннях.
ЯКЩО ВИ ПОБАЧИТЕ ПАРАД ПЛАНЕТ, БУДЬ ЛАСКА, ПОДІЛІТЬСЯ СВОЇМ ЗВІТОМ НА КОНТАКТ 24
Парад планет. Чи буде видно?
Як описав Хаммельс, планети вишикуються на небі у вівторок, «як перлини в намисті».
Такий парад планет відбувається раз на кілька років, – підкреслив експерт. У багатьох випадках, запевнив він, на це можна помилуватися неозброєним оком навіть в освітленому місті. Однак для збільшення шансів на успішне спостереження краще відправитися в менш забудовану, менш «засвітлену» місцевість і подивитися на небо біля заходу сонця.
У випадку з Польщею у вівторок, 28 березня, захід сонця відбудеться близько 19:00 (у Варшаві о 19:02).
Будемо спостерігати за парадом планет у Польщі?
Чи зможемо ми побачити парад у Польщі? Як підтвердили порталу tvnmeteo.pl Астрономічна обсерваторія Університету Миколи Коперника в Півницях, на нашому небі можна буде побачити п’ять планет, звісно, якщо це дозволить погода та немає сильних хмар.
Слід дивитися на захід, але варто мати на увазі, що не всі «дефілюють» планети можуть виявитися видимими неозброєним оком. Як підкреслив Адам Гурцевич, автор блогу «Про космос і космонавтику», Венеру і Марс ми зможемо побачити без спеціального обладнання. Венеру, яку часто називають «вечірньою зіркою», буде найлегше знайти, оскільки вона є найяскравішим об’єктом на небі, за винятком Місяця. Марс також світить досить яскраво, і сьогодні ввечері він буде високо над горизонтом.
Що стосується інших планет, то Уран буде розташований поблизу Венери, але це одна з найдальших планет Сонячної системи, і його блиск може бути недостатньо яскравим, щоб його було видно неозброєним оком. Юпітер і Меркурій будуть розташовані дуже близько один від одного, але трохи вище лінії горизонту, тому їх спостереженню може заважати яскраве світіння призахідного сонця. Ці ж планети сховаються за горизонт через кілька десятків хвилин після заходу сонця.
Парад планет – це як 44 444 кілометри на одометрі
Подібні планетні утворення трапляються не часто. У червні минулого року ми могли одночасно милуватися на небі Меркурієм, Венерою, Марсом, Юпітером і Сатурном, але це було вперше за довгий час.
Астрофізик Кемерон Хаммельс, не заперечуючи, що подія є вражаючим і навіть обнадійливим спостереженням, підкреслив, що саме розташування планет в одну лінію не має більш глибокого сенсу. Це трохи схоже на одометр в автомобілі. Коли він показує, наприклад, 44 444 кілометри, це крутий і незвичайний момент, але насправді це нічого не означає.
Матеуш Кримський/PAP
Основне джерело фото: 383507895/Adobe Stock