Перехід із зимового на літній час є важким моментом для багатьох людей – виникають проблеми із засипанням, ослаблення психофізичних здібностей і розсіяність уваги. У деяких випадках може знадобитися кілька днів, щоб звикнути до нового циркадного ритму. Проте Інститут метеорології та водного господарства нагадує, що до зміни часу можна підготуватися, послабивши таким чином її негативний вплив.
У ніч із суботи на неділю ми переведемо стрілки годинників на годину вперед, а значить, спатимемо на годину менше. Для більшості з нас ця зміна повинна бути непомітною, але для людей, які втомилися, хворі, мають проблеми зі сном або працюють позмінно, втрата сну може мати неприємні наслідки. Порушення циркадного ритму викликає погіршення настрою, сонливість, дратівливість, погіршення психофізичної працездатності або погану концентрацію.
Релаксація та гігієна сну
У перші дні після зміни часу багатьом людям важко заснути. Як пояснюють експерти IMGW, ми можемо пом’якшити цей негативний вплив шляхом відповідної підготовки. У суботу ввечері варто забезпечити собі порцію релаксу. Перед сном можна прийняти розслаблюючу ванну, включити спокійну музику або почитати книгу. Варто обмежити використання електронних екранів – вони випромінюють синє світло, яке заважає спати. Також перед сном можна провітрити спальню.
У неділю вранці організму може знадобитися додатковий заряд енергії, наприклад музика, що бадьорить. Також може бути корисним освітлення білим або синім світлом, яке сприймається нашим тілом як світанок. На початку дня також варто зробити невелику зарядку – це стимулюватиме кровообіг і рухатиме тіло. Якщо надмірна сонливість зберігається вранці, ми можемо допомогти собі міцним чаєм або напоями з кофеїном, але не ввечері і не перевищуючи безпечну добову дозу кофеїну (400 міліграмів, що дорівнює приблизно 4 чашкам кави).
Людям, які особливо постраждали від несприятливого впливу зміни часу, рекомендується коротко, максимум 20-хвилинний сон протягом дня. Фахівці радять не спати довше, особливо вдень, оскільки ввечері у вас можуть виникнути проблеми із засипанням. Якщо неприємність, пов’язана зі зміною часу, триває кілька ночей, варто подумати про додаткову фізичну активність протягом дня. Пам’ятайте, що не плануйте тренування на вечір – таке заняття сильно стимулює організм і може мати ефект, протилежний запланованому.
Зміна часу в ЄвропіPAP – Малгожата Латос
Основне джерело фото: Shutterstock