Менше п’яти годин сну на день може бути пов’язано з підвищеним ризиком розвитку хронічних захворювань, відзначають дослідники з Великобританії. Дослідження показало, що люди, які регулярно не сплять вночі, мають більшу ймовірність розвитку принаймні двох хронічних захворювань, ніж люди, які погано сплять.
Благотворний вплив нічного відпочинку на наше здоров’я доведено науково. У світі науки також лунає все більше голосів, які застерігають від небезпеки недостатнього сну. Нове дослідження на цю тему було опубліковано у вівторок у журналі PLOS Medicine.
Сім годин для вашого здоров’я
Вчені з коледжу Лондонського університету (UCL) проаналізували вплив на здоров’я майже 8000 чоловіків і жінок у віці 50, 60 і 70 років, які не страждали серйозними хронічними захворюваннями. Дані були отримані з дослідження Whitehall II, яке спостерігало за станом здоров’я британських державних службовців з 1980-х років. Автори зосередилися на останніх 25 роках, досліджуючи зв’язок між тривалістю сну учасників і смертністю, а також діагностикою хронічних захворювань, включаючи серцево-судинні захворювання, рак і діабет.
Аналіз даних показав, що ті, хто спав п’ять годин на день або менше у віці 50 років, мали на 20 відсотків більше шансів діагностувати одне хронічне захворювання порівняно з тими, хто спав до семи годин. Короткий сон також був пов’язаний із збільшенням на 30-40 відсотків ризику розвитку багатьох захворювань, незалежно від віку, а також підвищеним ризиком смертності.
Дослідники також оцінили, чи вплинув тривалий дев’ятигодинний сон на здоров’я піддослідних. Такий зв’язок був помічений лише у людей, у яких вже було діагностовано хронічне захворювання – тривалий сон асоціювався зі збільшенням ризику розвитку іншого захворювання приблизно на 35%.
Проблеми зі сном і безсонняShutterstock
Пропаганда належної гігієни
Як зазначає Северін Сабіа з UCL, провідний автор дослідження, захворюваність на кілька хронічних захворювань є дедалі більшим явищем у країнах з високим рівнем доходу. Це явище є серйозною проблемою для охорони здоров’я, оскільки пов’язане з частим використанням медичних послуг
«З віком звички та режим сну змінюються», — пояснює вона. – Рекомендується спати сім-вісім годин щоночі, оскільки попередні дослідження показали, що занадто мало або занадто багато сну може вплинути на розвиток хронічних захворювань. Наші результати показують, що занадто мало сну також пов’язане з наявністю двох або більше захворювань.
Sabia також наголошує на важливості сприяння належній гігієні сну.
– Перед сном переконайтеся, що в спальні тихо, темно та комфортна температура, – радить він. – Також рекомендується вилучити з нього електронні пристрої та уникати великої кількості їжі перед сном. Фізичні вправи та перебування на денному світлі також можуть покращити якість сну.
Джо Уітмор, кардіолог з Британського кардіологічного фонду, додала, що достатній сон дозволяє організму відпочити. Поганий сон може викликати запалення та підвищення артеріального тиску, що сприяє підвищеному ризику серцевих захворювань або інсульту.
Основне джерело фото: Shutterstock