Піщаний молюск, як одні з небагатьох ссавців, здатний до розмноження протягом усього життя. Американські вчені з’ясували, з чим це пов’язано. Дослідники сподіваються, що відкриття незвичайного процесу стане основою терапії безпліддя в майбутньому.
Пісок голий (Heterocephalus glaber) є одними з найдивніших ссавців, відомих науці. Ці тварини можуть жити понад 30 років, набагато довше, ніж усі інші гризуни, майже ніколи не хворіють на рак і не відчувають деяких видів болю, і вони живуть за суворою кастовою системою. Вчених спантеличив ще один факт з життя гризунів – їх плодючість не знижується з віком. Дослідження цієї незвичайної властивості голих землекопів нещодавно було опубліковано в журналі Nature Communications.
Три шляхи до плідності
У більшості ссавців самки народжуються з певною кількістю яєць, які виробляються під час внутрішньоутробного життя і дозрівають, коли особина досягає статевої зрілості. Цей обмежений запас яйцеклітин з часом виснажується – деякі вивільняються під час овуляції, але більшість просто гине. З цієї причини фертильність більшості видів з віком знижується, але у сліпаків цей зв’язок не спостерігається.
«Є три стратегії, щоб обійти цю проблему: голі землекопи можуть народжуватися з великою кількістю яєць, вони можуть бути стійкими до смерті або тварини можуть виробляти нові клітини після народження», — пояснює Мігель Брієньо-Енрікес з Університету ім. Піттсбург, провідний автор дослідження. — Моя улюблена гіпотеза — голі кроти використовують усі три.
Гольець піщаний (Heterocephalus glaber) – рис. ілюстративнийAdobe Stock
Догма підірвана
Щоб з’ясувати, чому гризуни такі плідні, дослідники порівняли яєчники голих слеписів і мишей на різних стадіях розвитку. Незважаючи на схожі розміри, миші живуть щонайбільше чотири роки, а після дев’ятимісячного віку починають демонструвати зниження плідності. Як виявилося, у самок голого землекопа надзвичайно велика кількість ооцитів, а показники загибелі яйцеклітин дуже низькі. Наприклад, у восьмиденному віці самки землекопа мають в середньому 1,5 мільйона яєць, приблизно в 95 разів більше, ніж миші того ж віку.
Найцікавіше, що дослідження також показало, що дорослі землекопи знаходяться в процесі формування нових яєць. Ооцити, з яких утворюються яйцеклітини, активно ділилися у тримісячних тварин і були присутні у 10-річних самок.
“Це чудове відкриття”, – сказав Нед Плейс з Корнельського університету, співавтор дослідження. – Це кидає виклик майже 70-річній догмі про те, що самки ссавців наділені кінцевою кількістю яєць.
«Будь-яка дівчина може бути королевою»
Незвичайна плодючість голих сліпаків, схоже, пов’язана з їхнім соціальним устроєм. Ці тварини живуть колоніями від кількох десятків до кількох сотень особин. Тільки одна домінантна самка, королева, може розмножуватися.
«На відміну від бджіл чи мурах, самка не народжується королевою», — пояснює Бріньо-Енрікес. – Коли королева гине або вилучається з колонії, підлеглі самки змагаються, щоб зайняти її місце, і та, яка перемагає, стає репродуктивно активною. Будь-яка дівчина може стати королевою.
Щоб дізнатися більше про цей процес, дослідники вилучили 3-річних самок з колонії, щоб спонукати голих кротів до репродуктивної активації. Потім порівняли нових королев з підлеглими. Як виявилося, самки, які не розмножуються, мали правильні клітини в яєчниках, але вони почали ділитися лише після того, як перетворилися на маток.
Вчені сподіваються, що їхнє дослідження сприятиме кращому розумінню проблем фертильності в інших ссавців, включаючи людей. Бріньо-Енрікес додає: «Здоров’я яєчників впливає на ризик раку, здоров’я серця і навіть тривалість життя. Краще розуміння цього може допомогти нам знайти способи покращити своє здоров’я».
Основне джерело фото: Adobe Stock