У червні понад 30 депутатів Європейського парламенту з Польщі, Угорщини, Італії, Греції, Іспанії, Хорватії, Литви та Німеччини написали до Дому європейської історії в Брюсселі з вимогою, щоб музей зніміть плакат із зображенням образу Богоматері Ченстоховської у райдужному німбі.
ДИВІТЬСЯ: Єврокомісія подала до суду на Угорщину через порушення прав ЛГБТІК та ціни на бензин
Музей у Брюсселі відповідає євродепутатам
«Плакат створений у 2019 році на знак протесту проти заяв Польської Церкви проти ЛГБТ+ осіб. Це викликало суперечки та призвело до розслідування та суду за образу релігійних почуттів та осквернення ритуального предмету. Судимі активісти врешті залишилися виправданий польським судом. У вироку зазначено, що вчинок не мав на меті завдати шкоди польським католикам: «не можна сказати, що райдужний прапор ЛГБТ правопорушення‘. Історія плакату добре пояснена та контекстуалізована в текстах виставки та каталозі виставки. Були представлені як критика, так і рішення суду», – написав він у листі до євродепутатів від Дому європейської історії.
У закладі аргументують це тим, що «плакат відібрано в рамках виставки – разом із виставленим плакатом «Je suis Charlie» (слоган, створений після теракту на редакцію французького сатиричного тижневика «Charlie Hebdo» – ред.) – спонукати до роздумів над проблемою. Свобода самовираження і обговорювати різні точки зору».
«Цей вибір є результатом масштабних досліджень незалежних академічних істориків і кураторів, а також широких обговорень і наукових оглядів з Науковим комітетом, що складається з визнаних історики з усієї Європи“, – повідомляє Дім європейської історії.
«Вони краще знають, що образливо для католиків»
Один з ініціаторів листа від євродепутатів розкритикував відповідь установи, Ізабела Клок.
– Керівництво Дому європейської історії дало зрозуміти, що не має наміру звертати увагу на образу релігійних почуттів, бо краще знає, що є образливим для католиків, а що ні. Відповідь на лист групи депутатів зводиться до того, що «наукове керівництво нашої установи не бачить проблеми, тому немає жодних проблем‘. Це досить яскравий вияв інституціоналізованої нахабства музею, який замість того, щоб займатися історією, виставляє провокативні сучасні плакати сумнівної художньої вартості. Така діяльність не має нічого спільного з історією Європи, а свідчить про повну відсутність поваги до Європи культурну спадщину сказав Клок.
На думку євродепутатів, «використання зображення, шанованого католиками, для ЛГБТІ+ кампаній порушує принцип поваги до об’єктів релігійного культу». На думку підписантів листа, плакат не варто розміщувати в музей, створений з ініціативи Європарламенту.
Євродепутат обурений
– Для багатьох людей у Польщі використання образу Богоматері Ченстоховської в кампанії для спільнот ЛГБТІ+ було порушенням цієї основи. принципи взаємоповагина які кожен віруючий має право, – сказав Клок у червні.
Вона додала, що «в Будинку європейської історії, який відвідують численні групи туристів, у т.ч учнів та студентівне повинно бути місця для такого роду апології іконоборства».
ДИВІТЬСЯ: Росія: суд засудив журналіста за “пропаганду ЛГБТ”. Він брав інтерв’ю у гея
– Не знаю, чи буде тут наше звернення будь-який ефектале наша опозиція була необхідна в цій ситуації, – підкреслив євродепутат.
Лист євродепутатів до музею
«Ми твердо переконані, що релігійні символи потрібно поважати і не використовувати безкінечно комерційні, соціальні чи політичні кампаніїякою б не була причина цієї кампанії. Немає освітнього чи мистецького виправдання для перетину цих меж. Ми вражені, що саме цей плакат знаходиться в Домі європейської історії. Ми вимагаємо базова повага за нашу релігію та видалення неправильного зображення з Дому європейської історії», – написали євродепутати у листі.
Вони підписали листа євродепутати: Ізабела Клоц, Ельжбета Крук, Беата Кемпа, Кшиштоф Юргієл, Домінік Тарчинський, Ядвіга Вишневська, Еммануїл Фрагкос, Атанасіос Константіну, Йоахім Брудзінскі, Збігнєв Кузміюк, Косма Злотовскі, Ларс Патрік Берг, Едіна Тот, Еніко Дьор, Адам Коса, Балаж Хідве Вальдемар Томашевський, Ришард Чарнецький, Кінга Гал, Ерно Шаллер-Баросс, Нікола Прокаччіні, Патрік Які, Томаш Дойч, Андраш Гюрк, Ельжбета Рафальська, Беата Мазурек, Віченцо Софо, Андреа Боскор, Гжегож Тобішовскі, Карло Фіданца, Маргарита де Лаза, Маргарита Піза Карріон, Ладіслав Ілчіч, Кароль Карскі та Ласло Трочані.
Дім європейської історії – це музей, заснований за ініціативи Європейського парламенту та відкритий 6 травня 2017 року. Його мета – сприяти кращому розумінню історія Європи та євроінтеграції. Заклад розташований біля парку Леопольда в Брюсселі, неподалік від європейських установ.