На TRAPPIST-1 b денна температура досягає 230 градусів Цельсія. Дослідники використовували космічний телескоп Джеймса Вебба, щоб дослідити, чи може ця скеляста планета мати атмосферу. Як виявилося, суперземля, ймовірно, є голою гарячою скелею, але це не означає, що її сусіди не можуть бути дружнішими до життя.
У період з 2015 по 2017 рік астрономи виявили сім скелястих планет, що обертаються навколо холодної червоної карликової зірки TRAPPIST-1. Дослідники були здивовані відносною близькістю об’єктів — усього за 40 світлових років від Землі — і разючою схожістю з кам’янистими планетами Сонячної системи. Хоча небесні тіла знаходяться близько до своєї зірки, червоний карлик у багато разів слабший за Сонце. Ось чому вчені вважають, що принаймні деякі з них можуть мати рідку воду, а можливо, навіть умови для підтримки життя.
Вторинне затемнення
Дослідники з NASA, Європейського космічного агентства (ESA) і Канадського космічного агентства (CSA) використовували космічний телескоп Джеймса Вебба, щоб поглянути на суперземлю TRAPPIST-1 b. Це найглибша планета системи, яка отримує приблизно чотири рази стільки енергії, скільки Земля від сонця. Дослідників цікавило, чи може планета, розташована так близько до зірки, мати атмосферу.
Команда використовувала техніку під назвою вторинна фотометрія затемнення – прилади вимірювали зміну яскравості системи, коли планета проходила позаду зірки. Хоча TRAPPIST-1 b недостатньо гарячий, щоб випромінювати власне видиме світло, він має інфрачервоне світіння. Віднявши яскравість самої зірки від сумарної яскравості системи зірка-планета, дослідники підрахували, скільки інфрачервоного світла випромінює планета.
“Було певне занепокоєння, що ми пропустимо затемнення”, – пояснив Тейлор Белл з Bay Area Environmental Research (BAER) у Каліфорнії. – Але це було просто дивно, час затемнення, який ми бачили в даних, лише на кілька хвилин відрізнявся від прогнозованого.
TRAPPIST-1 b – художнє баченняNASA/ESA/CSA/J. Олмстед/Т.П. Грін/ Т. Белл/Е. Дюкро/П Lagage
Гарячий камінь
Аналіз даних п’яти окремих спостережень показав, що освітлена сторона TRAPPIST-1 b має температуру до 230 градусів Цельсія. Команда вважає, що найбільш ймовірна інтерпретація полягає в тому, що планета все-таки не має атмосфери.
«Ми порівняли результати з комп’ютерними моделями», — пояснила Ельза Дюкро з дослідницького інституту CEA IRFU в Парижі. «Вони майже ідеально збігаються з даними для тіла, зробленого з твердої породи, без атмосфери для циркуляції тепла». Ми також не бачили жодних ознак поглинання вуглекислого газу світла.
Дослідники підкреслюють, що завдяки космічному телескопу Джеймса Вебба вперше вдалося зафіксувати світло, яке випромінює така маленька позасонячна планета. Це знаменує собою важливий крок у дослідженні того, чи можуть планети, що обертаються навколо маленьких активних зірок, підтримувати атмосферу, необхідну для підтримки життя.
Порівняння планет TRAPPIST-1 ESO/NASA/R. Боляче/Т Пил
Основне джерело фото: NASA/ESA/CSA/J. Олмстед/Т.П. Грін/ Т. Белл/Е. Дюкро/П Lagage