Згідно з даними групи з 42 вчених із Бостонського коледжу, Фонду Міндеру та Наукового центру Монако, пластик несе низку загроз для здоров’я людини, наприклад, рак, захворювання легенів і вроджені дефекти. Їх звіт був опублікований минулого тижня в журналі Annals of Global Health.
«Поточні способи виробництва, використання та утилізації пластику є нежиттєздатними та завдають значної шкоди здоров’ю людини», – зазначають автори звіту. Як приклади потенційних наслідків для здоров’я вони наводять збільшення захворюваності на рак, серцево-судинні захворювання, захворювання легенів, передчасні пологи, низьку вагу при народженні та зниження фертильності.
У доповіді дослідники вважають, що «основним фактором» шкоди, завданої пластмасами, є «прискорене зростання їх виробництва». Аналіз, проведений вченими, також показує, що «їхня шкідливість додатково збільшується низькими темпами їх відновлення та переробки та тривалим збереженням відходів цих пластмас у навколишньому середовищі».
Пластик – хто найбільше в групі ризику
У опублікованій ними доповіді вчені розрізнили можливі наслідки для здоров’я для різних груп людей, які в різному ступені піддаються контакту з пластиком.
Як зазначено, найбільшу групу ризику становлять люди, які працюють на виробництві вуглецева сировина, яка використовується для подальшого виробництва пластику, і люди, зайняті для її переробки. «Вони страждають від підвищеної смертності від травм, пневмоконіозу, серцево-судинних захворювань, хронічної обструктивної хвороби легенів і раку легенів», — оцінили дослідники.
Пластик відповідальний за низку наслідків для здоров’я, підкреслюють вчені.Shutterstock
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Антарктида стає звалищем штучних волокон з одягу
Як вони зазначили, ці працівники також «піддаються підвищеному ризику лейкемії, лімфоми, раку мозку, раку молочної залози, мезотеліоми та зниження фертильності. Робітники з переробки пластику мають підвищені показники серцево-судинних захворювань, отруєння токсичними металами, нейропатії та раку легенів».
Про це свідчить звіт іншу групу підвищеного ризику становлять люди, які живуть поблизу виробництво пластику та місця утилізації відходів, де відзначено збільшення захворюваності на астму, лейкемію, серцево-судинні захворювання, хронічну обструктивну хворобу легенів і рак легенів. У них також спостерігалося збільшення кількості передчасних пологів. Діти з цих регіонів також мали меншу вагу при народженні. Як зазначалося, несприятливого впливу пластику особливо схильні діти внутрішньоутробного періоду та перших років життя.
Потрібні подальші дослідження
Професор Андреас Сурбієр, який не пов’язаний зі звітом, оцінює в інтерв’ю The Guardian, що кількість пластику, яку люди зараз отримують із навколишнього середовища, можна порівняти з розміром пластикової кредитної картки. Вчений додає, що кількість «надійних наукових досліджень» щодо впливу пластику на здоров’я людини «дуже обмежена». Однак він пояснює, що «важко відповісти на питання про вплив споживання мікропластику на здоров’я без фінансування досліджень і створення кількох добре побудованих аналізів, які б встановили причинно-наслідковий зв’язок між споживанням мікропластику та захворюваннями чи розладами».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Цілих 139 мільйонів тонн одноразових пластикових виробів на рік. Побито ще один сумнозвісний рекорд
Annals of Global Health, The Guardian
Основне джерело фото: Shutterstock