Вони виникають біля самого берега, іноді непомітні з поверхні води, і боротися з ними не під силу. Плужні течії в багатьох прибережних районах для купання у світі є найпоширенішою причиною рятувальних операцій. З ними не можна боротися. Як не парадоксально, але найбільше шансів на порятунок мають ті, хто попливе, коли його несе течія, а потім відпливе від неї, паралельно берегу.
Наприкінці липня минулого року біля під’їзду № 16 на пляж у Розеве сталася трагедія. Двоє чоловіків з Ченстохови – батько і син – воно увійшло у воду і не повернулося на берег. Служби сповістила мати молодшого, дружина старшого. Через дві години рятувальники знайшли тіло 50-річного чоловіка. Незважаючи на реанімацію, врятувати його не вдалося. Через кілька днів знайшли тіло його 22-річного сина.
За версією слідства, він призвів до трагедії плужний струмтакож називається захоплюючий, розривний, відсталий або поворотний. Саме він штовхнув 22-річного хлопця з берега у відкрите море. Його батько пішов рятувати його. Обидва боролися з течією, намагалися плисти у протилежному напрямку. Ця помилка, ймовірно, коштувала їм життя. Рятувальники наголошують, що ті, хто пливе паралельно пляжу від течії, а коли відійде від нього, повертається на берег разом із хвилею.
Як утворюються течії плуга?
Плужні течії – одна з найбільших небезпек, які підстерігають купальників у морі. Наприклад, вони відповідають за понад 80 відсотків. рятувальні операції на воді у Флориді, повідомляє Асоціація рятувальників у США. Польські служби такої статистики не надають, але відомо, що виникнення такого типу течії пов’язане з великою часткою утоплень, також у Балтійському морі.
Зворотні рухи води виникають у тому місці, де маси води, винесені з хвилями на берег, повертаються в морські глибини. Вони часто утворюються на перешкодах – таких як хвилерізи або елементи неоднорідного дна – канавах або раптових мілинах. Небезпеки часто не помічають. Зворотні течії виникають біля поверхні води, але іноді їх не видно згори. Іноді ознакою залишатися напоготові може бути відсутність хвиль в одному місці. Однак іноді їх можна помітити лише на кадрах, знятих зверху.
Плужні течії не тягнуть плавця під воду, а відштовхують його від берега. Навіть ті, хто відчуває землю під ногами, не в безпеці. Течії омивають дно, що може призвести до миттєвої зміни глибини води.
Зворотний струм, якщо дивитися зверхуShutterstock
Більшість зворотних течій досягають швидкостей менше 1 м/с. Але є і більш міцні, зі швидкістю 2,5 м/с і більше. Людські м’язи не можуть змагатися з такою силою. І неважливо, чи добре хтось плавець, чи трохи гірше.
Умови, які здаються ідеальними для купання та прийняття сонячних ванн, сприяють утворенню плужних течій. Американські вчені визначили, що це явище найчастіше відбувається в ясні дні, коли пориви вітру помірні.
Струм плуга – що робити?
Після вищезгаданої трагедії в Розеве інструкція з безпеки, розміщена на профілі Safe Katowice у Facebook, набула широкого розголосу в Інтернеті. Він описує, що повинні робити люди, викрадені зворотним струмом.
“АБСОЛЮТНО НЕ КУПАТИ У НАПРЯМКУ ПЛЯЖА !!! Плисти потрібно паралельно берегу, ТРЕБА У ТОМУ НАПРЯМКУ, В ТАКОЖОМУ НАПРЯМКУ ВІТРУ (поки вітер дме паралельно або майже паралельно пляжу). У відкрите море, МИ ЙДЕМО КОРОЧИМ ШЛЯХОМ» – підкреслено (оригінал).
Автори допису додали, що альтернативним варіантом є плаваючий. Течії повертають назад і рано чи пізно викрадених знову перенесуть на берег. Однак це ризиковане рішення, яке не варто використовувати недосвідченим плавцям. Течія може відштовхнути людину дуже далеко від берега, і повернення стане викликом, з яким новачки можуть не впоратися.
Потоплення в Польщі – статистика
Минулого тижня Центр державної безпеки повідомив, що з початку квітня в Польщі зафіксовано понад 100 випадків утоплення. Тільки минулих вихідних У воді загинули 16 людей. У понеділок чоловік, який потонув під Варшавою купався в баку, позначеному чорною крапкою. Купатися в таких місцях категорично заборонено.
RCB нагадує вам ніколи не заходити у воду в стані алкогольного сп’яніння і купатися лише у спеціально відведених місцях. Міністерство внутрішніх справ та адміністрація на графіку, опублікованому в соцмережах, вказали, що не слід купатися відразу після їжі. Холодна вода може викликати спазми шлунка.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Вторинне утоплення та сухе утоплення. Які симптоми і як розпізнати симптоми, що загрожують життю?