В історії Землі декілька разів реєстрували низку потужних посилень космічного випромінювання. Згідно з останніми дослідженнями австралійських вчених, вони могли походити від невідомих і потенційно катастрофічних космічних подій. Вони називаються подіями Міяке, від автора цього відкриття – Фуса Міяке.
Події Міяке — це серія раптових і різких сплесків космічного випромінювання, які записуються на кільця дерев. Коли випромінювання від Сонця потрапляє на нашу атмосферу, воно виробляє вуглець-14 – радіоактивний ізотоп вуглецю, який створює річний запис випромінювання в кільцях. Подія названа на честь Фуси Міяке, дослідника з Університету Нагоя в Японії, який відкрив її в 2012 році.
Подія Міяке. Космічне випромінювання
Причина раптових стрибків космічного випромінювання досі невідома. Провідна теорія серед вчених полягає в тому, що події Міяке — це сонячні спалахи, потужність яких у 80 разів сильніша за найпотужніший спалах із коли-небудь зареєстрованих. Однак нове дослідження, опубліковане 26 жовтня в журналі Proceedings of the Royal Society A: Mathematical, Physical, and Engineering Sciences, свідчить про те, що походження радіаційних спалахів може бути ще більш загадковим, ніж вважалося спочатку.
Ці масивні спалахи космічного випромінювання, відомі як події Міяке, відбуваються приблизно раз на тисячу років, але що їх викликає, незрозуміло. Провідна теорія полягає в тому, що це величезні сонячні спалахи, сказав провідний автор Бенджамін Поуп, астрофізик з Університету Квінсленда в Австралії. – Нам потрібно знати більше, тому що якби одне з них трапилося сьогодні, це знищило б технології, включаючи супутники, інтернет-кабелі, міжміські лінії електропередач і трансформатори. Вплив на глобальну інфраструктуру був би неймовірним, додав він.
Історія сонця написана в кільцях деревShutterstock
Активність сонячних плям і події Міяке
Щороку дерева, що ростуть у помірному кліматі, формують навколо своїх стовбурів новий глек, підсумовуючи їх усі, можна визначити їхній вік. Оскільки дерева поглинають вуглець з атмосфери, вчені можуть виміряти кількість радіації в атмосфері, вимірявши кільця дерев на кількість радіоактивного ізотопу вуглецю-14. Він утворюється при зіткненні космічних променів з атмосферним азотом.
Вчені зчитали з кілець дерев, що наразі було зафіксовано шість подій Міяке. Вони відбулися в роки: 7176 до н.е., 5410 до н.е., 5259 до н.е., 660 до н.е., а також у 774 і 993 рр. Дослідники порівняли рівень вуглецю в атмосфері за ці роки з відомим 11-річним сонячним циклом. Вони очікували, що події Міяке відповідатимуть пікам сонячної активності. Проте все було навпаки. На відміну від коротких спалахів, які ми розпізнаємо як сонячні спалахи, події Міяке тривали рік або два.
«Замість одного миттєвого вибуху або спалаху ми спостерігаємо свого роду астрофізичний шторм або вибух», — написав у заяві Циньюань Чжан, математик з Університету Квінсленда.
Неможливо недооцінити інтенсивність цих незрозумілих космічних подій. Одна з найбільших сонячних бур в історії сталася в 1859 році. Це спричинило збої в роботі телеграфних мереж по всій Європі та Північній Америці. Шторм вивільнив приблизно стільки ж енергії, скільки 10 мільярдів ядерних бомб потужністю 1 мегатонна. Якби такий же потужний спалах вдарив по Землі зараз, це спричинило б «інтернет-апокаліпсис», перебої з електроенергією та збитки на трильйони доларів, кажуть дослідники. Ось чому дослідження подій Міяке настільки важливі, щоб експерти могли передбачити їх у майбутньому.
Космічне випромінюванняShutterstock (ілюстративне фото)
livescience.com, tvnmeteo.pl
Основне джерело фото: Shutterstock | ілюстративне фото