Літо в розпалі, але синоптики Інституту метеорології та водного господарства спробували спрогнозувати погоду на другу половину цього сезону та восени, тобто з серпня по листопад. Подивіться, що показують метеорологічні моделі.
Інститут метеорології та водного господарства – Національний науково-дослідний інститут (IMWM-PIB) оприлюднив довгострокові прогнози на період із серпня по листопад, які він описує як “експериментальні”. Для розрахунків експерти використовують власні моделі IMGW-Reg і IMGW-Bayes. Вони також використовують результати моделей Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США (NOAA) і Європейського центру середньострокового прогнозування погоди (ECMWF).
Серпень буде жарким?
За даними IMGW, середньомісячна температура повітря в серпні в Польщі повинна бути вище багаторічної норми 1991-2020 років. Що стосується опадів, то їх сума, швидше за все, буде в межах багаторічної норми.
Прогноз середньомісячної температури повітря та місячної суми атмосферних опадів на серпень 2022 для окремих міст ПольщіIMWM-PIB
Початок осені. Якою буде погода?
За розрахунками синоптиків, у вересні в Польщі середньомісячна температура повинна бути в межах багаторічної норми 1991-2020 років або трохи вище. З іншого боку, сума атмосферних опадів на більшій частині території країни повинна бути в межах багаторічної норми. Лише на північному сході він може впасти вище норми.
Прогноз середньомісячної температури повітря та суми опадів за місяць на вересень 2022 для окремих міст ПольщіIMWM-PIB
Температура і кількість опадів у жовтні
За даними IMGW, у жовтні середньомісячна температура повітря в цілому по країні повинна бути в межах багаторічної норми 1991-2020 років. Сума атмосферних опадів у цей час на більшій частині території також очікується в межах багаторічної норми. Лише на північному заході можлива сума вище норми.
Прогноз середньомісячної температури повітря та місячної суми атмосферних опадів на жовтень 2022 для окремих міст ПольщіIMWM-PIB
Аура в листопаді
Відповідно до модельних розрахунків, як середньомісячна температура повітря, так і місячна сума опадів в цілому по країні повинні бути в межах багаторічної норми 1991-2020 років.
Прогноз середньомісячної температури повітря та суми опадів за місяць на листопад 2022 для окремих міст ПольщіIMWM-PIB
Що означають терміни «вище норми», «нижче норми» і «нормально»?
В IMWM-NRI, як і в інших метеорологічних центрах по всьому світу, середньомісячна температура / загальна кількість опадів за певний місяць прогнозується по відношенню до так званої довгострокової норми. Зараз розглядається період 1991-2010 рр.
Значення середньомісячної температури або місячної суми опадів за цей період відсортовані від найменшого до найбільшого. 10 найнижчих значень представляють клас температури/опадів «нижче норми», середні 10 «норму», а найвищі 10 — «вище норми».
Якщо ми маємо справу з класом «Вище норми», ми можемо припустити, що місяць буде теплішим або вологішим, ніж принаймні 20 спостережуваних місяців у 1991-2020 роках. Якщо прогнозується «нижче норми», то буде прохолодніше або посушливіше, а «нормально» — схоже на середні 10-місячні показники порівняльного періоду.
Як інтерпретувати класи?
Синоптики ІМВМ кажуть, що прогноз середньої температури повітря «вище норми» не є синонімом того, що будуть, наприклад, дні з максимальною температурою вище 25 градусів тепла, а прогноз «нижче норми», для наприклад, дні з мінімальною температурою нижче 5 градусів Цельсія. При цьому прогноз середньої температури «нижче норми» не виключає появи днів з максимальною температурою вище 25 градусів Цельсія, а прогноз «вище» звичайні дні з мінімальною температурою нижче 5 градусів Цельсія.
Експерти зазначають, що варто пам’ятати, що прогнозована середня температура – це середня температура за весь місяць, температура, зафіксована як вдень, так і вночі. Прогноз загальної кількості опадів «вище норми» не означає, що будуть інтенсивні опади та грози, водночас прогноз «нижче норми» не виключає можливості таких явищ. Під прогнозною сумою опадів розуміється сума опадів за всі дні місяця. Тип опадів (сніг чи дощ) у прогнозах не уточнюється
Перевірність довгострокових прогнозів
Як наголошується в повідомленні IMGW, незважаючи на зростаючу обчислювальну потужність суперкомп’ютерів і широкі знання про погодні процеси, помилок і розбіжностей у прогнозах на такий тривалий період у майбутньому не уникнути. Розбіжності є наслідком як ризику раптових (часто місцевих) метеорологічних явищ, які можуть порушити прогнозовані погодні процеси, так і різноманітності фізичних припущень, що використовуються в моделях прогнозування, а також математичних і статистичних рівнянь.
Неможливо описати прогноз погоди більш детально з такою завчасністю. Слід пам’ятати, що прогноз є індикативним і має експериментальний характер, і що він стосується середнього пробігу для всього прогнозованого регіону та даного періоду прогнозування, – пише IMGW.
Основне джерело фото: Shutterstock, IMGW