8 вересня 2022 року на 96-му році життя померла королева Великої Британії та глава 14 країн Співдружності націй Єлизавета II. Вона сиділа на британському престолі 70 років. Нещодавно монархиня зупинилася у своїй резиденції в Балморалі, Шотландія. Букінгемський палац заявив у четвер, що стан здоров’я королеви поганий, і лікарі стурбовані.
Єлизавета II – дитинство і переїзд до Букінгемського палацу
Єлизавета II, фактично Єлизавета Олександра Марія з Віндзорської династії, народилася 21 квітня 1926 року в Лондоні. Вона була донькою короля Георга VI та його дружини Єлизавети Боуз-Лайон. В юності родичі називали її «Лілібет», тому що вона не могла правильно вимовити своє ім’я англійською. Дитинство провела на Пікаділлі Роуд, 145, де жила з батьками. Вона росла далеко від однолітків, тому що сім’я хотіла, щоб її захистили від випадкових знайомств і дитячих хвороб. Ізоляція від суспільства сприяла тому, що юна Єлизавета стала сором’язливою людиною.
У 1936 році помер дід Єлизавети, король Георг V. Майбутній королеві тоді було 10 років. Престол посів дядько Едуард VIII, який через рік зрікся престолу, оскільки не зміг одружитися на двічі розлученій американці Волліс Сімпсон. Її батько, Георг VI, став наступним королем Єлизавета посіла перше місце в лінії спадкоємства.
ДИВІТЬСЯ: Єлизавета II померла. Світові лідери прощаються зі своєю королевою
Після коронації батька вона переїхала до Букінгемського палацу. У 13 років Ельжбета почала вчитися, в т.ч. британської конституції з Генрі Мартеном, викладачем Ітонського коледжу. Разом із батьком вона брала участь у численних зустрічах із високопоставленими політиками та чиновниками.
Найближчі родичі королеви
У 1934 році Ельжбета познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком Філіпом. Перша зустріч відбулася під час весілля принцеси Марини та принца Грегорі Кентського. Протягом наступного десятиліття пара зустрічалася кілька разів, в т.ч. у 1939 році, коли Філіп показав Єлизаветі Королівський військово-морський коледж Британії. У 1946 році Філіп, незважаючи на спротив британської аристократії, отримав від короля Георга VI дозвіл одружитися на його дочці..
У серпні 1946 року Філіп запропонував спадкоємця престолу на пагорбі в замку Балморал. 9 липня 1947 року було офіційно оголошено про заручини Єлизавети та Філіпа. Весілля відбулося 20 листопада 1947 року у Вестмінстерському абатстві. Церемонію транслювали в прямому ефірі по радіо та телебаченню. У весіллі взяли участь близько 2 тисяч гостей.
ДИВІТЬСЯ: Велика Британія. Спадкування престолу від Єлизавети II. Чарльз — новий король
Королева народила чотирьох дітей: Чарльза – принца Уельського і спадкоємця престолу, Анну – королівську принцесу, Ендрю – герцога Йоркського і Едварда – графа Вессекського.
У Єлизавети II було вісім онуків: Вільям і Гаррі – сини Чарльза і Діани, Пітер Філіпс – син принцеси Анни, Зара Тіндолл – дочка принцеси Анни, Беатріс і Євгенія – дочки принца Анджея, Луїзи Віндзор і Джеймса Віконта. Северн – дочка і син Едварда і 12 правнуків.
Чоловік монарха він помер 9 квітня 2021 року у Віндзорському замку у віці 99 років.
Другий за тривалістю правління монарх у світі
У 1952 році Ельжбета подорожувала з чоловіком країнами Речі Посполитої. Тоді Єлизавета відвідала 15 країн, виголосила 157 промов, брала участь у 135 прийомах і 50 балах. Під час перебування в Кенії вона отримала сумну звістку про смерть свого батька – Георга VI.
ДИВІТЬСЯ: Велика Британія: у Вільяма та Кейт нові титули
Єлизавета була проголошена королевою у віці 26 років у лютому 1952 року. Її офіційна коронація відбулася через кілька місяців – у червні. Протягом багатьох років свого правління вона вважалася справедливою, мужньою і люблячою Великою Британією. Однак Єлизавета ІІ правила не лише Сполученим Королівством, а й кожною з 15 суверенних держав, які визнавали британського монарха своїм правителем. Отже, вона була головою: Антигуа і Барбуда, Австралія, Багами, Барбадос, Беліз, Гренада, Канада, Ямайка, Нова Зеландія, Папуа-Нова Гвінея, Сент-Кітс і Невіс, Сент-Люсія, Сент-Вінсент і Гренадини, Тувалу та Соломонові Острови.
Єлизавета II була другим за тривалістю правління монархом у світі після Людовика XIV.
Любитель тварин і подорожей
Єлизавета II запам’ятається не тільки як прекрасна королева, але і як ікона стилю та елегантності, а також як любителька тварин і подорожей. Щодо першої, то найбільшою її любов’ю були коргі – характерні собаки з довгим тілом, великими вухами та короткими лапами. Ці незвичайні чотирилапі супроводжували її з 18 років, коли вона отримала в подарунок першу суку на ім’я Сьюзен. Відтоді вона багато років також займалася розведенням, ставши одним із важливих експертів у цій галузі. Монархіни мали понад 30 собак.
Королева також любила коней. Свого першого Шетландського поні вона отримала у віці чотирьох років. Це був початок її великої пристрасті до верхової їзди та перегонів.
Монархіні здійснили багато поїздок за кордон, відвідавши більшість європейських і неєвропейських країн. У 1953–1954 роках вона з чоловіком вирушила в 6-місячну навколосвітню подорож, ставши першим монархом, якому це вдалося. Вона також була першою королевою Австралії, Нової Зеландії та островів Фіджі, яка відвідала ці країни. У лютому 1961 року вона відвідала Анкару, будучи гостею президента Джемаля Гюрселя. Пізніше вона здійснила свій перший візит до Індії та Пакистану.
ДИВІТЬСЯ: Велика Британія. Новим прем’єр-міністром стала Ліз Трасс. Він замінить Бориса Джонсона
У жовтні 1957 року вона відвідала США з державним візитом. Також вона приїхала до Канади, де відкрила сесію парламенту. Вона також виступала на Генеральній Асамблеї ООН. У 1959 році вона знову відвідала Канаду і відвідала США. Вона їла прощальну вечерю в посольстві Канади у Вашингтоні в супроводі президента Ейзенхауера. У 1976 році вона відвідала США, де брала участь в церемоніях разом з президентом Джеральдом Фордом.
Вона знову відвідала Сполучені Штати в 1991 році на запрошення Джорджа Буша-старшого. Під час цього візиту вона була першим британським правителем, який відвідав Конгрес. США також відвідали у травні 2007 року під час президентства Джорджа Буша.
У березні 1996 року Ельжбета приїхала до Польщі на запрошення президента Олександра Кваснєвського.