«Польща не несе відповідальності за Голокост. Випадки колабораціонізму, такі як шантаж чи видача євреїв, засуджувались і ставилися з усією суворістю Польською підпільною державою та урядом у вигнанні. Часто забувають, що лише в окупованих країнах Польща, людей, які допомагали євреям та їхнім сім’ям, негайно карали смертю», – йдеться в листі до головного редактора The Irish Times Пола О’Ніла, опублікованому в Twitter посольства.
«У Польщі кожен може вільно висловлювати свою думку»
У заяві пояснюється, що польські поліцейські, які служили до 1939 року, під час війни були змушені працювати на ворога, часто під загрозою смерті. У посольстві також наголосили, що багато поляків, не лише єврейського походження, приховували свої імена через страх бути арештованими. «Багато польських творів мистецтва та пам’ятників було знищено німцями, які хотіли викорінити польську культуру та ідентичність», – додали в установі.
ДИВІТЬСЯ: Ізраїль. The Jerusalem Post використала фразу «польські табори смерті». Протест польського посольства
«У Польщі, як і в будь-якій демократичній країні, кожен може вільно висловлювати свої погляди», – підкреслили в посольстві, вказавши, що звинувачення уряду у Варшаві в порушенні свободи слова в контексті колабораціонізму між поляками та нацистською Німеччиною є « нерозумним, перебільшеним і шкідливим».
«У Польщі вже понад 30 років тривають відкриті, гарячі дискусії щодо польсько-єврейських відносин, у тому числі під час Другої світової війни. На цю тему опубліковано сотні книжок із викладенням різних точок зору. Жодного з авторів не заарештовано. або засуджених», – йдеться у повідомленні.
«Польща повинна змиритися зі своїм минулим»
23 липня видання The Irish Times опублікувало лист Олівера Сірса під назвою «Польща повинна змиритися зі своїм минулим». Автор описав історію свого діда Павла Розенфельда, заарештованого в листопаді 1939 року в Лодзі гестапо та «польськими поліцаями». За словами Сірса, уряд у Варшаві нещодавно прийняв «закони, які захищають його (уряд Республіки Польща) від незалежного дослідження діяльності поляків (під час Другої світової війни), яке є тривожним, небезпечним і недемократичним».
ДИВІТЬСЯ: «Польські табори» в американському щоденнику, ані слова про німців. Є реакція польської влади
«Якби я висловлював свої погляди в Польщі, особливо щодо співпраці Польщі з нацистами під час війни, я б опинився у в’язниці», – написав Сірс. За його словами, «польська держава, можливо, була під окупацією, але єдиними громадянами (цієї країни), які втратили свою ідентичність, були євреї».
Автор листа також висловив думку, що президент Анджей Дуда використовував антисемітську риторику під час виборчої кампанії 2020 року. «Я давно поклявся, що якщо коли-небудь отримаю (навіть пенні) від маєтку мого діда, то витрачу ці гроші на просування демократії в Польщі. Це терміново потрібно», – підсумував Сірс.