Повінь, яка досягла Вроцлава в липні 1997 року, затопила майже 40 відсотків. район міста. Стихія торкнулася й інших міст і вбила 56 людей по всій Польщі. Цього року минуло 25 років з моменту катаклізму, відомого як повінь тисячоліття.
Початок липня 1997 року був винятково дощовим по всій Польщі. Місцево випало навіть 500 мм опадів, що дорівнює сумі опадів за кілька місяців. У багатьох воєводствах рівень води перевищив аварійні позначки. Інтенсивні опади в районі Одеру з 4 липня призвели до поступового підняття рівня річки. 8 липня хвиля повені досягла Нижньої Сілезії та затопила села поблизу Клодзкоа потім увірвалися в місто. Пізніше вода затопила інші міста та села, зокрема Кендзежин Козьле та Ополе.
У Вроцлаві 9 липня оголосили найвищий рівень загрози повені. Місто готувалося до боротьби з повінню, і жителі скуповували найнеобхідніше в магазинах.
Повінь тисячоліття в маєтку Козанув у ВроцлавіПАП (3)
Потоп тисячоліть. Оборона валів під Вроцлавом
Мета полягала в тому, щоб захистити Вроцлав від повеней, тому Воєводський комітет захисту від повеней вирішив підірвати протипаводкові насипи в селах поблизу міста – Яновіце, Єшковіце та Лани. Стверджувалося, що це може зменшити масштаби повені та врятувати Вроцлав, хоча думки з цього приводу донині залишаються розділеними. Це викликало це спротив місцевих жителів, які 11 липня організували акцію протесту проти рішення та унеможливили підірвати набережнунезважаючи на неодноразові спроби офіційних осіб переконати їх змінити свою думку. Мешканцям Ланова вдалося запобігти затопленню свого міста, але це прискорило процес проникнення води у Вроцлав, де ситуація ставала дедалі складнішою.
12 липня вночі кульмінаційна хвиля досягла Вроцлава. Першим повністю затопило житловий масив Козанова. Південна частина міста була знеструмлена, а все місто втратило доступ до питної води. Затоплено очисні споруди, лікарні та травмпункт. 13 липня вже понад 30 відсотків. місто було під водою. 15 липня вода потихеньку спала, хоча в багатьох районах міста трималася кілька днів. У другій половині місяця, з 18 по 22 липня, в районі Вроцлава знову пройшли сильні опади, а 25 липня місто знову затопило.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: 25 років тому велика вода увірвалася у Вроцлав. Подивіться, як зараз виглядають затоплені місця
Рибний магазин у КозановіКшиштоф Романчукевич / fotoport.pl
Потоп тисячоліть. Скільки людей загинуло
Мешканці намагалися захистити Вроцлав переважно мішками з піском, будуючи з них дамби. Проте сила стихії була надто великою. Річка та ґрунт не могли ввібрати багато води, а водосховища були заповнені. Також вода зірвала насипи.
Зрештою вода затоплена майже на 40 відсотків. місто і це торкнулося близько 200 тис. його мешканціякі мали евакуюватися. 7 Перші летальні випадки були зафіксовані в липні. Загалом у ДТП у Вроцлаві загинули чотири людини, а по всій країні – 56. Багато інших втратили всю свою спадщину. Мешканців Вроцлава ув’язнили в їхніх будинках, а їжу та воду їм доставляли гелікоптерами та понтонами.
Повінь тисячоліття 1997 року. Скільки були збитки
Окрім Польщі, повінь також торкнулася інших країн регіону – Німеччини, Чехії, Словаччини та Австрії. Загалом у цих країнах загинуло 114 людей, а збитки сягнули майже 4,5 млрд доларів. Збитки для всієї Польщі оцінили в 3,5 мільярда доларів (12 мільярдів злотих). У випадку Вроцлава катастрофа забрала 99,2 відсотка. бюджету, запланованого на 1997 р., а витрати на реконструкцію становили понад 130 млн. злотих. Вода затопила майже 44 кілометри доріг і понад 20 мостів, зруйнувала понад дві тисячі квартир. Окрім Вроцлава, найбільше постраждали також Кендзежин-Козьле, Рацібуж, Ниса та Клодзко, під водою опинилися майже 700 тисяч людей. гектарів землі.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:
Повінь – як вона створюється і які бувають види повеней? Де найчастіше трапляються повені?
Шум води, крик людей, потім тиша. Було тепле літо
Підтоплені території під час повені 1997 рокуУправління Голови Національного цивільного захисту
Основне джерело фото: ПАП (3)