Правилами улаштування електроустановок слід називати документ, що містить нормативні акти для встановлення електроприладів, споруд, спеціальних установок. Правилам мають дотримуватись усі адміністративні будівлі, підприємства незалежно від форми правління. Як же дотримуються правил в Україні в 2023, а також чи дотримуються будинки всіх пунктів.
Що таке ПУЕ?
Єдиних правил улаштування електроустановок не існують, основа їх лежить ще з часів СРСР, але з роками частково оновлюється, актуалізується. Правила поширюються на всі будівлі, а до електроустановок належать будь-які машини, апарати, лінії пристроїв, допоміжне обладнання до 1 КВ та вище. В основному електроустановки розташовані в будинках, або біля них, але захищаються спеціальними навісами, сітками, огорожами. Є закриті та відкриті електроустановки, залежно від їхнього розташування, також до ПУЕ відносяться приміщення з електроустаткуванням.
Правилах влаштування електроустановок
Правила в Україні застосовуються у таких випадках:
- Реконструкція будівель;
- Проектування нової споруди;
- Капітальний ремонт електроустановок;
- Частковий ремонт внутрішнього приміщення.
Правила розроблені з огляду на те, що їх необхідно виконувати згідно з регламентом, а також технічного обслуговування обладнання, профілактичного обслуговування електроустановок, а також підтвердження професіоналізму персоналу, який працює на підприємствах.
Приміщення з електроустановками мають бути з певними нормами:
- З підвищеною небезпекою;
- Без небезпеки;
- Особливо небезпечні.
До кожної з перерахованих вище норм, прописані індивідуальні правила, які слід виконувати в процесі роботи.
У правилах влаштування електроустановок в Україні, у 2023 році окремим, та важливим розділом читається безпека персоналу. Окремо прописані правила влаштування електроустановок для людей, які працюють з обладнанням, що знаходяться поруч із високою напругою, струмом. Співробітники суворо повинні дотримуватися регламенту та дотримуватися умов роботи, оскільки від цього залежить їхнє життя. Обов’язково приміщення з електроустановками повинно бути з витяжками, фільтрами вологопоглинаючими, без зайвої апаратури, тільки з термоізоляційними матеріалами працювати. Якщо вологість повітря змінюється, або погано відбувається вентиляція, це може призводити до згубних подій.
Працівники, які обслуговують електроустановки, повинні щорічно проходити медичне обстеження, отримувати інструктажі, проходити навчання відповідно до нововведень у спеціальних установах, знати досконало протиаварійні роботи та постійно практикуватися.
ПУЕ в Україні у 2023 році також особливу увагу приділяє відходам та їх утилізації: хімічних речовин, технічних вод, сміття. Відповідно до збереження довкілля, такі речовини не повинні потрапляти у водоймища, яри, зливи, а також на прилеглі території до житлових будинків, необхідно споруджувати додаткові будівлі або обладнання, яке очищатиме і мінімізуватиме потрапляння негативних частинок у повітря.
Працюючи в системі електроустановок, дотримуються суворих правил безпеки (не виконувати роботи в грозу, в дощову погоду застосовувати ізолюючі матеріали, носити захисний одяг, взуття та каску). Працівники в обов’язковому порядку готують робоче місце для роботи, а потім, проводиться підготовка до перездачі зміни, відповідно до наряду. У правилах ПУЕ 2023 також прописано, що кожен працівник відповідає за свою ділянку роботи у процесі роботи на електроустановках. Працюючі особи діляться на категорії: ті, хто керують роботами (вони ж і приймають роботу та запевняють завершення встановлення згідно з регламентом), які видають дозволи на роботу, виконують контроль за безпекою. Для керівників, існує окремий розділ правил, який вони повинні знати і дотримуватися. В основі їх лежить:
- Дотримуватися всіх норм і вимог під час роботи та підготовки документів;
- Забезпечувати безперебійну та надійну роботу співробітникам;
- Застосовувати енергозберігаючі пристрої та установки;
- Надавати безперешкодний доступ інспекторам, забезпечувати належну інформацію.
При введенні в експлуатацію електроустановок обов’язково дотримуватись правил з підготовки та здачі всіх документів, забезпечити запасний матеріал та деталі для ремонтних робіт, створити безпечне середовище для виконання робіт та функціонування.
Дотримуватись правил електроустановок в Україні, а тим більше у 2023 році, досить важливо, у зв’язку з певними діями на території, а з метою мінімізації аварійних ситуацій, та забезпечення високого рівня безпеки як людей, які працюють з ЕУ, так і самого обладнання.